فهرست
6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2006 آلمان
6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2006 آلمان

6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2006 آلمان

آی اسپورت- تیم ملی ایران در شرایطی به جام جهانی 2006 رفت که سطح توقعات توسط رسانه ها و مسئولین دولتی وقت بالا رفته بود. بازیکنها هم می دانستند بعد از جام جهانی نه خبری از دادگان رئیس فدارسیون هست و نه از برانکو. درخشش یک نیمه ای مقابل مکزیک و البته در نهایت شکست در نیمه دوم باعث شد جو عصبی بر تیم ایجاد شود. شاید بتوان این جام جهانی را پرحاشیه ترین آنها برای تیم ملی دانست. علی دایی بعد از جام جهانی از کسانی انتقاد کرد که به چشمان او نگاه می کردند و پاس نمی دادند، اس ام اس هایی که ضد علی دایی مطرح شد همه گواه یک جو نه چندان آرام اطراف تیم ملی را می داد. وقتی در بازی دوم مقابل پرتغال در فرانکفورت، تابلوی تعویض بالا رفت تا فریدون زندی با شماره 7 جایگزین شماره 8 علی کریمی شود، علی کریمی یاغی وار به سمت نیمکت رفت و از روی عصبانیت لگدی به ساک پزشکی زد. این عکس مسلماً یکی از فریم های به یاد ماندنی جام جهانی آلمان برای همه ایرانی هاست. بازی که در نهایت 2-0 به سود پرتغال به پایان رسید.  علی کریمی برای بازی با آنگولا هم در ترکیب قرار نگرفت.

 

 

فریاد های سهراب بختیاری زاده پس از گلزنی به آنگولا. سهراب بختیاری زاده در دقیقه 88 دیدار مقابل پرتغال جانشین یحیی گل محمدی مصدوم شد، اما برای بازی مقابل آنگولا به صورت ثابت در ترکیب تیم قرار گرفت. بر خلاف انتظار و روند بازی، این آنگولا بود که در دقیقه 60 با ضربه سر فلاویو دروازه میرزاپور را باز کرد. اما 15 دقیقه بعد سانتر مهدی مهدوی کیا از روی نقطه کرنر روی سر سهراب بختیاری زاده جفت و جور شد و او هم دروازه آنگولا را باز کرد تا سنت زدن 2 گل در هر جام جهانی برای ایران حفظ شود. فریادهای سهراب بختیاری زاده گر چه پس از گلزنی در دیداری تشریفاتی بود، اما نشان از پایانی بر یک دوره سخت و پرحاشیه در اردوی تیم ملی داشت.

 

خشن ترین بازی ادوار جام جهانی. دیداری که به نبرد نورنبرگ مشهور شد. پرتغال – هلند، یک هشتم نهایی جام جهانی. دقیقه 2 نخستین کارت زرد از جیب والنتین ایوانوف روس برای فن بومل بیرون آمد. بعد از گل مانیش در دقیقه 23 برای پرتغال، جنگی که در میانه زمین در گرفته بود داور روس را مجبور به استفاده از کارتهای خود کرد. در 90 دقیقه این دیدار خطاهای متعدد بازیکنان دو تیم روی یکدیگر باعث شد تا ایوانوف 16 بار از کارت زرد استفاده کند که سهم پرتغالی ها 9 کارت و سهم هلندی ها 7 کارت زرد بود. ایوانوف همچنین 4 بار کارت قرمز را از جیبش خارج کرد که کاشتینها و دکو از پرتغال، بولاهروز و فن برونکهورست از هلند دریافت کننده های کارت قرمز بودند. دیداری که با 22 نفر آغاز شد و با 18 نفر به پایان رسید. در لحظات پایانی این دیدار دکو و فن برونکهورست دو هم باشگاهی در بارسلونا و بولاهروز  روی پله های منتهی به تونل رختکن نشسته بودند و بازی را تماشا می کردند. بولاهروز دقیقه 64 اخراج شده بود، دکو دقیقه 78 و فن برونکهورست دقیقه 90. هر 3 ناراضی از داوری ایوانوف. بلاتر رئیس فیفا بعد از این دیدار گفته بود\" ایوانوف به خاطر این نمایش داوری اش باید یک کارت زرد هم به خودش بدهد.\" هر چند تحت فشار کمیته داوران فیفا، بلاتر از این صحبتهای خود عذرخواهی کرد، اما هم این دیدار در تاریخ جام های جهانی ماندگار شد و  هم فریم بازیکنان اخراجی نشسته روی پله ها.

 

همه از رقابت سنگین ینس لمان و اولیور کان دروازه بانان آلمان اطلاع دارند. اولی کان با درخشش در جام جهانی قبلی و کسب توپ طلای آن رقابتها نیمکت نشین ینس لمن شده. ینس لمن تا قبل از تعیین دروازه بان اصلی هیچگاه حاضر به پوشیدن شماره 12 که متعلق به دروازه بان ذخیره است نشد و همیشه پیراهن شماره 9 را به تن می کرد. اما در نهایت پیراهن شماره 1 به لمان رسید و شماره 12 به اولی کان. مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی، دیدار سنتی آلمان – آرژانتین. بازی بعد از 120 دقیقه به تساوی 1-1 رسیده و پنالتی ها تعیین کننده تیم صعود کننده به نیمه نهایی است. قبل از شروع ضربات پنالتی دوربین های تلوزیونی صحنه ای را به تصویر کشیدند که جز فریم های ماندگار شد. صحبت اولی کان با ینس لمان، روحیه دادن به او یا شاید هم صحبت در مورد سبک پنالتی زدن آرژانتینی ها. هر چه که بود باعث موفقیت لمان در مهار ضربه پنالتی آیالا و کامبیاسو شد.

 

 

 

ماندگار ترین فریم جام جهانی 2006. زین الدین زیدان به تنهایی توانسته بود تیم فرانسه را به فینال برساند. فرانسه بعد از سوئیس در مکان دوم قرار گرفت و با غلبه بر اسپانیا،برزیل و پرتغال پای به فینال گذاشت. دقیقه 7 دیدار فینال برای فرانسه اعلام پنالتی می شود، زیدان در فینال جام جهانی پنالتی را چیپ می زند، آن هم به بوفون. اما ماتراتزی در دقیقه 19 روی کرنر با ضربه سر گل زیدان را پاسخ می دهد. بازی به وقتهای اضافه کشیده می شود و در دقیقه 110 حادثه اتفاق می افتد. زیدان به سمت دروازه خودی در حال حرکت است که بگو مگویی بین او و ماتراتزی رخ می دهد، کسی متوجه بعد از ماجرا نمی شود، حتی داور مسابقه هراسیو الیزوندو آرژانتینی. اما با کمک از داور چهارم و تصاویر تلوزیونی، زیدان اخراج می شود. دلیل: ضربه سر زیدان به ماتراتزی که بعدها دستمایه مجسمه،طنز پردازی و حتی عکاسی هم قرار گرفت. زیدان نیز مانند روبی باجو و اولی کان که تیمشان را یک تنه به فینال رساندند، یک تنه در دیدار فینال تیمشان را بازنده کردند. هر کدام به طریقی.

 

 

فریم آخر، کسی توقع قهرمانی از آتزوری را نداشت، اما آنها آرام آرام به فینال رسیدند. در دیدار یک هشتم مقابل استرالیا اشتباه داوری به مددشان آمد، شاید به جبران اشتباهات داوری دوره قبل. پیروزی مقابل اوکراین و آلمان میزبان در نیمه نهایی، آن حرکت زیدان و ضربات مرگبار پنالتی که این بار بر خلاف فینال 1994 یار ایتالیایی ها بود. این بار همه پنالتی ایتالیایی ها به تور دورازه نشست و در مقابل ضربه ترزگه به تیر دروازه برخورد کرد تا سند قهرمانی ایتالیا امضا شود. ایتالیایی ها بعد از برزیل پر افتخارترین تیم جام جهانی شدند. ایمان مؤتمنی

 

     
آی اسپورت
2014-06-08 20:42:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر