فهرست
یادداشت روز : آرژانتین سابه یا ؛ تیمی که مشتش برای رقبا باز نیست
یادداشت روز : آرژانتین سابه یا ؛ تیمی که مشتش برای رقبا باز نیست

یادداشت روز : آرژانتین سابه یا ؛ تیمی که مشتش برای رقبا باز نیست

آی اسپورت - تیم ملی آرژانتین به عنوان یک مدعی درجه اول همچون تمام جام های جهانی اخیر پای به برزیل می گذارد . خیلی از منتقدین بر این باورند که اگر آلبی سلسته از وابستگی محض به ستاره هایش خارج شده و بتواند در فاز دفاعی بر اشکالات همیشگیش در بازی های مهم غلبه کند ؛ می تواند به بازی فینال راه یابد.

منتقد لاناسیون در یادداشت خود خوشبینانه به سابه یا و تیمش نگاه کرده است. این یادداشت را اینجا بخوانید :


همه دنیا سیستم ما را می شناسد حتی در سیاره های دیگر نیز از نحوه بازی آرژانتین باخبرند. این یکی از جملاتی بود که به حالت طنزآمیز ؛ الخاندرو سابه یا در نشست خبری پس از بازی با اسلوونی بیان داشت.

خیلی هم عجیب نیست. به گمان بسیاری عملکرد تیم ملی آرژانتین وابستگی زیادی به 4 شگفت انگیز این تیم یعنی مسی ، آگرو ، هیگواین و دی ماریا دارد.

 در این میان مهره پنجمی به نام گاگو نیز وجود دارد که اگر به خوبی از این 4 نفر حمایت کند بازی تیم آرژانتین شکلی حقیقی به خود می گیرد و در صورتیکه هر یک از این مهره ها از شرایط آرمانی خود به دور باشد اوضاع به گونه ای دیگر برای آلبی سلسته پیش خواهد رفت.

به نوعی می توان گفت که سابه یا با گفتن عبارت \" سیستم ما \" به این دسته از منتقدین طعنه زده است. اما چرا طعنه ؟

مساله ای که سابه یا و دیگر مربیان دوره های مختلف تیم آرژانتین همواره با آن دست به گریبان بوده اند ؛ این است که روی نقاط قوت تیمشان تکیه کنند یا اینکه درصدد پوشش دادن نقاط ضعف برآیند.نقاط ضعفی که همواره در سایه پیروزی ها و گل های فراوان فاز تهاجمی تیمشان ( نقطه قوت ) پوشیده مانده است.


با توجه به رقبایی که در مرحله گروهی با آن روبرو شده است باید بگوییم که تا حدود زیادی شانس با آلبی سلسته یار بوده .

بازی اول در مقابل بوسنی که هرچند قدرتمند است ولی تجربه حضور در جو سنگین جام جهانی را ندارد . سپس جدال مقابل یک حریف آسیایی همچون ایران و در نهایت بازی در مقابل نیجریه حریف همیشگی این تیم در جام های جهانی.

شرایط رقبا به گونه ای است که سابه یا می تواند کارت های مختلف خود را در هر بازی رو کند. در آرژانتین ، همگان سابه یا را به عنوان یک مربی عمل گرا می شناسند ؛ مردی که هیچگاه روی یک سیستم تکیه نمی کند و همواره کارت های زیادی در جیب خود برای رو کردن دارد .

 علاوه بر این ، وی اهل تظاهر و دروغگویی نیست و به حرفی که می زند اعتقاد دارد و هیچگاه برای رضایت کسی متوسل به فریبکاری نمی شود. این را می توان از تصمیم هایی که می گیرد متوجه شد.

اگر او به حالت طنز و به طعنه صحبت از این می کند که همه دنیا سیستم ما را می شناسند باید دریابیم که سابه یا در اندیشه های خود ، روی چند تاکتیک مختلف برنامه ریزی کرده است.

چیزی که تیم مارادونا در جام قبلی و پیشتر از آن پکرمن در آلمان از کمبود آن رنج می برد.

وقتی لیست 23 نفره از سوی سابه یا اعلام شد و در میانه میدان هافبک هایی با کارآیی های مختلف را مشاهده کردیم متوجه شدیم که سابه یا نقشه های مختلفی را در سر دارد.

در بازی مقابل ترینیداد و اسلوونی به عنوان دو بازی تدارکاتی قبل از جام جهانی و در شرایطی که بسیاری از مربیان در تیم های ملی  قدرتمند دنیا در چنین دیدارهایی از تمامی بازیکنان اصلی خود برای هماهنگی بیشتر ، از ابتدا در ترکیب استفاده می کنند ؛ وی از بازیکنان مطرح خود بصوت همزمان و از ابتدا استفاده نکرد و ترجیح داد تا در این دو بازی ؛ سیستم ها و نفرات مختلفی را بکار بگیرد .

در هر دو بازی ، آلبی سلسته موفق بود . هم از لحاظ اجرای تاکتیک های مختلف و هم از این جهت که مصدوم شاخصی روی دست سابه یا به فاصله کمتر از هفت روز به آغاز جام جهانی نماند .

در لاپه لاتا جایی که سابه یا به عنوان بازیکن بهترین روزهایش را سپری کرد او کارتهای دیگر خود را رو کرد. 4 شگفت انگیزش را روی نیمکت نشاند و از ترکیبی مقابل اسلوونی استفاده کرد که برای خود آرژانتینی ها نیز کمتر آشنا بود.

ماسچرانو  این بار در تیم ملی بر خلاف همیشه در دفاع حضور داشت ( همچون زمانی که در بارسا حضور دارد ) و جای او بیگلیا بازی می کرد. اما با مصدومیت این بازیکن در دقیقه 13 ماچه بار دیگر به میانه زمین بازگشت .

آرژانتین به خوبی نبض بازی را در کنترل خودش داشت. یک گل زده بود و بسیار روان و خوب بازی می کرد آن هم بدون مهره های اصلیش.

در نیمه دوم بود که به تدریج 4 شگفت انگیز آلبی سلسته وارد زمین شدند و نتیجه هم قابل پیش بینی بود. یک گل دیگر زده شد و اسلوونی تقریبا هیچ شانسی برای گل زدن نداشت.

بدون شک آرژانتین در جام جهانی در بازی های مهمش ریسک نکرده و از همه مهره های اصلیش استفاده خواهد کرد. اما دو بازی گذشته این تیم به خوبی ثابت کردند که سابه یا کارتهای خوبی در جیب خود پنهان کرده و می تواند به موقع آنها را رو کند .

در هر صورت سیستم اصلی تیم آرژانتین همان سیستم 5-3-2 معروف است . سیستمی که به راحتی آن را پیاده می کند و به قول سابه یا در سیاره های دیگر نیز به خوبی با آن آشنا هستند.

اما آلبی سلسته در این جام قرار است تیم دیگری باشد ؛ تیمی که پیش از بازی نقشه هایش برای رقبا رو نشده باشد. سابه یا همه را به این امر امیدوار کرده است.

دانیل آرکوچی : لا ناسیون

رضا سیف

     
آی اسپورت
2014-06-09 01:52:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر