فهرست
شعر زمان ما؛ شکوه جویدن آدامس/ عابدزاده 2014 کیست؟
شعر زمان ما؛ شکوه جویدن آدامس/ عابدزاده 2014 کیست؟

شعر زمان ما؛ شکوه جویدن آدامس/ عابدزاده 2014 کیست؟

آی اسپورت- موقع تماشای بازی تیم والیبال بی‌دلیل یاد احمدرضا عابدزاده افتادم. عابدزاده محبوب‌ترین ورزشکار همه‌ی زندگی من است. بعد از او هیچ گلری نه در ایران و نه خارج از ایران مرا سمپات خودش نکرد. احمدرضا بی‌نظیر بود با خصلت‌های خارق‌العاده یک فوتبالیست اما مهم‌تر از همه برای من این بود؛ احمدرضا شکست خوردن بلد بود. خصلت شگفت‌انگیزی که احتمالا از هوش غریزی و آگاهی و هزار تا دلیل دیگر در درونش شکل گرفته بود. نقش او در زمین فوتبال حالا بعد سال‌ها برای من وجهی نمادین و سمبلیک دارد. او اصطلاحا سنگربان ایران بود. کسی که باید سنگر را حفظ می‌کرد اما طبیعی بود سنگری که تاریخش مملو از شکست و فروریختن است، سنگری که بارها از دست رفته است و سنگربان تیمی که بازی تیمی نمی‌داند، دشوارترین کار عالم است. اما خصلت احمدرضا، خصلتی بود شبیه مهم‌ترین آدم‌های این سرزمین.

آن‌ها که می‌دانند شکست خوردن، باختن، تماشای نکبت‌ها و رنج‌ها و مرارت‌های بعد شکست، فرهنگ و هوش مواجهه می‌خواهد. برای همین آقای دروازه‌بان در آن بازی تاریخی و در بی‌شمار بازی دیگر بعد از شکست و یا حتی گل خوردن سر و کله خنده‌های معروفش پیدا می‌شد و آدامس خوردنش را عیان‌تر از همیشه نشان می‌داد. به این دو تا، پشتک زدن و بارفیکس رفتن با دیرک افقی دروازه را هم اضافه کنید. تنها این خصلت او بود که ما را گاه از شکست ها نجات می داد و به پیروزی می رساند. خصلت در هم تنیده سرخوشی و مدارا و حتی تو بگو کمی بیخیالی در شکست ها به علاوه میزان قابل ستایشی جنگندگی و سلحشوری. آدمهای زیادی نبوده اند که در برابر شکست ها و تحقیرها به جای خشم و نفرت و نا امیدی به امید و مدارا و خوش باشی وصل باشند و احمدرضا اینطوری بود. یقین داشت جنگیده است و بی دلیل شکست نخورده که زمان شکست تصویری متفاوت از همه داشته باشد.

تیم ملی در گروه نسبتا سختی در جام جهانی است. اما اگر آن خصلت مواجهه با شکست خوردن حتی در شکل فرمال به این تیم در جام جهانی برسد معجزه رخ خواهد داد. شکل فرمالش چطوری است؟!

اینکه سیدجلال بعد از گل خوردن مقابل نیجریه یا شکست برابر آرژانتین برود از یکی از نیمکت‌نشین‌ها آدامسی بگیرد و شروع به جویدن کند و بخندد و پشتک بزند. شاید نیجریه را یکهویی بردیم، جلوی آرژانتین باخت آبرومندانه‌ای نصیبمان شد و در برابر بوسنی با روحیه بیشتری حاضر شدیم. می‌گویید به سیدجلال نمی‌آید این آوانگاردبازی‌ها؟! به اشکان دژآگه که می‌آید!

امید بلاغتی

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-09 11:02:33
نظر دهید

۱ نظر
-
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۲۷
لنگی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر