فهرست
فینال یورولیگ، مهمترین بازی یک دهه اخیر آرسنال
فینال یورولیگ، مهمترین بازی یک دهه اخیر آرسنال

فینال یورولیگ، مهمترین بازی یک دهه اخیر آرسنال

آی اسپورت - چهارشنبه شب آرسنال 2500 مایل آنطرف تر از لندن، در مقابل تیمی به میدان می رود که در ده مایلی آنها در شهر لندن قرار دارد. مسابقه با چلسی در فینال لیگ اروپا، فرصتی است برای آرسنال تا بتواند یک جام مهم اروپایی را کسب کند و البته با جبران نتیجه لیگ برتر، سهمیه لیگ قهرمانان را بدست آورد. بنابراین این مسابقه یکی از بازی‌های مهم سالیان اخیر آرسنال است. اما چرا این بازی مهمترین نبرد آرسنال در یک دهه اخیر است؟

جذب بازیکنان

ساختار مدیریتی و سیاست باشگاه آرسنال به شکلی است که آنها تنها زمانی می توانند بیش از برنامه خرج کنند که درآمدزایی مضاعف داشته باشند. به بیان ساده این که اگر آرسنال نتواند در فینال لیگ اروپا چلسی را شکست دهد و از کسب یک جام اروپایی بازماند و سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان را کسب نکند، بودجه کمتری برای خرج در تابستان 2019 خواهد داشت.

اگر آرسنال چهارشنبه شب در مقابل چلسی شکست بخورد، بودجه درنظر گرفته شده این تیم برای جذب بازیکن، تنها 40 میلیون پوند خواهد بود! که فقط در صورت فروش بازیکنان و درآمد حاصل از آنها، این مبلغ ممکن است افزایش یابد. نتیجه آرسنال در فینال لیگ اروپا، همین حالا هم تفاوت بین بازیکنان لینک شده به این تیم را نشان می دهد.

گفته می شود آرسنال به دنبال جذب زاها است، ستاره کریستال پالاس که به خاطر حضور در لیگ قهرمانان، به فکر ترک پالاس است. انها به جذب فریزر هم علاقه دارند. بازیکن درخشان فصل قبل بورنموث. مطمئناً نتیجه فینال باکو، معین کننده بازیکنانی است که آرسنال می تواند به جذب آنها فکر کند.

این تازه بخشی از ماجراست. چرا که همین حالا هم ستاره های بزرگی در ترکیب توپچی ها حضور دارند که رویای بازی در لیگ قهرمانان را در سر دارند و خود را شایسته حضور در مهمترین رویداد باشگاه اروپا می دانند. ستارگانی مانند اوبامیانگ، اوزیل، لاکازت و حتی توریرا. آیا این ستارگان یک فصل دیگر هم بدون لیگ قهرمانان سر می کنند؟ آیا با از دست رفتن لیگ قهرمانان آرسنال می تواند آنها را راضی به ماندن کند؟

برند آرسنال

آمیخته ای از پیشینه، افتخارات، اعتبار و حتی جایگاه آرسنال در لندن، نشان می دهد که این تیم هنوز هم نه تنها یکی از برندهای مشهور در انگلیس و اروپا که در فوتبال جهان است. اما ناکامی دوباره در کسب سهمیه لیگ قهرمانان و سه سال غیبت متوالی در تورنمنت معتبری همچون لیگ قهرمانان، نمی تواند اتفاق جالبی برای این برند معتبر باشد.

سوای ضربه به جنبه های اعتباری و پیشینه ای آرسنال، در صورت ناکامی در کسب سهمیه لیگ قهرمانان، آرسنال در قراردادهای تجاری خود نیز می تواند با مسئله روبرو شود. آرسنال قراردادهای معتبر و گرانقیمتی با شرکت های معتبری چون خطوط هواپیمایی امارات امضا کرده و ناکامی دوباره می تواند در میزان دریافتی های این باشگاه از شریک جدیدش، آدیداس، تاثیرگذار باشد.

فراموش نکنیم که در سال های اخیر، باشگاه هایی در حد و اندازه های آرسنال در سایر لیگ های معتبر، با غیبت های متوالی در لیگ قهرمانان کم کم از صف باشگاه های درجه یک اروپایی خارج شده و هزینه این خروج نیز، از دست دادن قراردادهای پول ساز بوده است. حتی باشگاهی به بزرگی و عظمت آرسنال نیز می تواند از سه سال غیبت در لیگ قهرمانان، ضربه بخورد. چرا که میزان دریافتی هایدر لیگ اروپا، بسیار پایین تر از آن چیزی است که در لیگ قهرمانان نصیب باشگاه می شود.

آینده مالی نامعلوم

مشخص نیست با شکست در فینال لیگ اروپا و همینطور از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان، آرسنال دقیقاً چند میلیون یورو از دست می دهد. فاکتورهای زیادی معین کننده سود مالی باشگاه هستند. علاوه بر این درآمدها، دو جنبه آشکار و مخفی دارند. جنبه مخفی آن دسته از سودهایی است که می تواند به واسطه حضور یک تیم در معتبرترین رقابت اروپایی، جذب اسپانسر و جذب ستاره کند و این مورد قابل اندازه گیری نیست. اما تحلیل های انجام شده از سوی برخی نشان می دهد آرسنال در صورت از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان، نزدیک به 60 میلیون پوند ضرر آشکار خواهد دید.

اما چرا این مسئله این قدر مهم است؟ برای باشگاهی مثل آرسنال که همچون منچسترسیتی و پاریسن ژرمن خرج نمی‌کند، دریافت این مبالغ از حضور در لیگ قهرمانان، می تواند شکاف هایی را پوشش دهد. کسب درآمد حاصل از حضور در لیگ قهرمانان، قدرت مالی باشگاه را در جذب بازیکن افزایش می دهد و به ندرت می تواند ترکیب تیم را تقویت کند. فقط کافی است ببینید که لیورپول چطور کم کم به واسطه حضور در لیگ قهرمانان و کسب درآمد، توانست ترکیبش را بهتر کند. و حالا برای دومین سال پیاپی در فینال این تورنمنت معتبر است.

با تمام این تفاسیر، فشار زیادی روی تمام باشگاه وجود دارد تا در مهمترین مسابقه خود در یک دهه اخیر به موفقیت برسد و علاوه بر اضافه کردن یک جام اروپایی به ویترین باشگاه، سهمیه لیگ قهرمانان را هم بدست آورد. سهمیه ای که چیزهای دیگری نیز به همراه خود می آورد.

نود

     
آی اسپورت
2019-05-29 01:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر