فهرست
بازگشت حاجی شوالیه
بازگشت حاجی شوالیه

بازگشت حاجی شوالیه

آی‌اسپورت- لابه‌لای مصاحبه‌هایی که در مدت فراق از صندلی ریاست باشگاه استقلال انجام داد، معلوم شد که حاجی لقب شوالیه را در ازای پرداخت پول از نمایندگی یک مؤسسه بلژیکی در تهران دریافت کرده؛ شاید برای من و شما عجیب به‌نظر برسد اما برای او بدلی بودن یا پولی بودن لقب مسأله نیست، هدف این است که حاجی در ذهن ما نقش ببندد. هدف همه اظهارات عجیب و غریب و گاه متناقضش این است که هرطور شده، حتی به جنجال و تحریف در ذهن من و شما نقش پررنگی داشته باشد.

بعد از ماجرای فسخ استراماچونی و انتشار فایل صوتی علیه زرینچه، همه‌چیز به‌گونه‌ای پیش رفت که فتح‌الله‌زاده دوباره در ذهن ما زنده شد و به تیتر روزنامه‌ها بازگشت. کاپیتان جواد گفت فتح‌الله‌زاده با یک موتور گازی می‌آمد مرغوبکار و از قبال استقلال به همه‌چیز رسید؛ ولی حاجی انکار کرد. من بودم انکار نمی‌کردم و می‌گفتم از موتورسواری حفظ تعادل را یاد گرفتم، از موتورسواری لایی کشیدن و زود رسیدن را یاد گرفتم. من بودم زل می‌زدم تو دوربین و می‌گفتم استقلال به من همه‌چیز داد، من مدیون این تیم هستم و بعد با یک جمله قصار دیالوگم را تمام می‌کردم: «گذشته امروز ما را می‌سازد.»

حاجی مدعی است سال‌ها مدیر جشنواره تئاتر فجر بوده، حتی اگر اسناد، ادعایش را انکار کنند من باور می‌کنم. حتی یک گام جلوتر می‌روم و می‌گویم همه رفتار‌های حاج‌فتح‌الله سینمایی است، خیلی‌هایش حتی سناریو دارد، بعضی دیالوگ‌هایش را از قبل نوشته. در فیلم اخیرش دو نقش فرعی و یک نقش اصلی حضور دارند؛ یک ناشناس که فایل صوتی را منتشر می‌کند، کاپیتان جواد که به فایل صوتی عکس‌العمل نشان می‌دهد، آخر سر نوبت به نقش اصلی می‌رسد؛ شخصیت حاج‌فتح‌الله وارد می‌شود و مونولوگ بلند و تأثیرگذارش را می‌گوید، حتی بی‌اعتنا به دست کوتاه ناصر حجازی از این دنیا شخمی هم به گذشته می‌زند.

فتح‌الله‌زاده کارش را در استقلال انجام داده، اشتباهات استراتژیک در مذاکرات برای ترانسفر ستاره‌های استقلال کوچکترین اشتباهات دوران او است. ماجرای روزنامه استقلال جوان، جدا شدن فرهاد مجیدی و نکونام بدون یک ریال عایدی برای باشگاه اصلاً مشکل به حساب نمی‌آید. 

مشکل جای دیگری است. مشکل مدیریت کلانی است که مدیر کاربلدی در چنته ندارد که برای بار چهارم به سراغ حاج‌فتح‌الله می‌رود. مدیر منصوب قبلی به هواداران استقلال وعده داد پاتوسی می‌ماند، وعده داد رأی سوپرجام به نفع آنهاست، وعده داد استراماچونی می‌ماند و خوب دیدیم که چه شد.

مشکل معیار انتخاب افراد است؛ معیار‌هایی که باعث می‌شوند جمعیت افراد متخصص چنان غربال شود که جز چند گزینه محدود و تکراری چیزی باقی نمی‌ماند. جمعیت اندک خودی‌ها چنان کم و تکراری است که انگار در یک دایره بسته زندگی می‌کنند. افراد داخل این دایره نسبت به افراد خارج از آن حس بی‌اعتمادی دارند. نقش ناجی را به کسی می‌دهند که قبلاً نقش نابودگر را داشته ولی حاضر نیستند دایره بسته را باز کنند و کار را به یک تازه‌نفس و متخصص نمی‌سپارند. شاید به همین دلیل است که افراد خارج از دایره نسبت به بهبود ناامید هستند.

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2019-12-15 10:56:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر