فهرست
استفاده از ترفندی به نام تعلیق
استفاده از ترفندی به نام تعلیق

استفاده از ترفندی به نام تعلیق

آی‌اسپورت- جهان ورزش به هیچ عنوان در مورد دخالت‌های مستقیم دولت‌ها در امور ورزش شوخی ندارد و گیوتین "تعلیق" بالای سر هر دولتی است که بخواهد با حربه‌های سیاسی تاثیری بر ورزش یک کشور داشته باشد . صابون تعلیق به تن ورزش ما هم خورده است. هنوز از یاد نبرده‌ایم که در مسابقات جام جهانی 2006 عدم آگاهی مسئولین ورزش کشورمان در آن روزگار از قوانین جاری در ورزش باعث شد که در پی برکناری محمد دادکان توسط معاون ریاست جمهور یعنی محمد علی آبادی فوتبال ایران تعلیق شود. چندروز پیش هم خبر تعلیق فدراسیون شطرنج کشورمان در رسانه‌ها منتشر شد.

در المپیک اگر قرار باشد که مسائل سیاسی در امور ورزشکاران دخالت داده شود برخوردهای سنگینی چون اخراج از دهکده المپیک شامل حال کاروان اعزامی خواهد شد زیرا جهان خسته از دخالت‌های سیاسی در همه امور سعی می‌کند دخالت‌های مستقیم دولت‌ها در امور ورزش را کنترل کند هر چند که نمی‌توان هنوز هم اعلام کرد که سیاست نقشی در ورزش ندارد.

پرسپولیس  بار دیگر در خارج از خانه میزبانی می‌کند. این اتفاق برای حریفش یعنی الهلال هم رخ داده است اما تفاوت کار در اینجا است که الهلال به راحتی مکان بازی خود را انتخاب می‌کند اما دولت امارات متحده به علت مسائل سیاسی این اجازه را به ایران نمی‌دهد که در این کشور بازی‌هایش را برگزار کند!

می‌پرسیم آیا نمی‌توان از این مسئله یعنی دخالت مستقیم دولت امارات متحده در امور ورزشی استفاده کرد تا تیم پرسپولیس حداقل بتواند در دوبی و یا حتی همان ابوظبی که ایرانیان زیادی قادر خواهند بود در آنجا حضور داشته باشند را به عنوان زمین مورد نظر خود بهره بگیرد؟

از یاد نبریم چندی پیش فدراسیون فوتبال عربستان مجبور شد به پرسپولیسی‌ها غرامتی بدهد که بازی‌ها در خارج از خانه آنها برگزار می‌شود اما گوئی این مسئله فقط در حد غرامت گرفتن باقی ماند. امروز پرسپولیس باید با استفاده از رفتارهای اماراتی به فیفا و یا هر ارگانی مراجعه و خواستار این باشد که بازی برگشت پرسپولیس و الهلال در کشور امارات برگزار شود.

بازی در زمین مسقط یک گزینه بدون تلاش و کوشش است و شاهد بودیم که بازی در این شهر در وضعیتی نیست که به عنوان مثال بتوان آن را با بازی در دوبی و ابوظبی مقایسه کرد اگر عربستان سعودی می‌تواند در قطر بازی نکند و این اجازه را دارد که در امارات این مسابقات برگزار شود دیپلماسی ایران هم در بعد سیاسی و هم ورزشی می‌تواند پیوند خوشایندی از ورزش و سیاست را ایجاد کند باید از ترفندی به نام تعلیق استفاده کنیم.

۲۲ ۴  
آی اسپورت
2017-09-16 01:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
یک بی طرف
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۱۳
چی میگی بابا ... کل این قضیه بازی تو یه کشور بی طرف یه مسئله سیاسی هست که به خاطر حمله به کنسول مشهد پیش اومده اون وقت تو می خوای امارات رو محکوم به سیاسی کاری کنی ... مخت تاب داره احتمالا
عبدالله
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۳۱
درحالی که در ایران با پز منوالفکری از عدم دخالت سیاست در ورزش سخن می گویند. در دنیا شاهد عین دخالت سیاست در ورزش هستیم .
حنای این دروغ ها دیگه نزد آدمهای بیدار رنگی ندارد. اما آدمهایی که در کافه های شمال شهر از بس دود می کشند که خودشان هم گیج می شوند و نمی فهمند چی می نویسند هنوز سیاست در ورزش دخالت ندارد.
عربستان بخاطر چه موضوعی شاکی است که در استادیوم های ایران یازی نمی کنیم؟ بجز بحث سیاست است؟ آن هم در حالی که در دور مقدماتی هم افغانستان و هم عراق و هم سوریه ایران را به عنوان میزبان بازی های خود معرفی کردند؟ و فیفا و afc هم موافقت کرد؟
آیا رابطه قطر و عربستان 2 کشور هم پیمان عربی که شکراب شد و حاضر به میزبانی از تیمهای همدیگر نیستند غیر از موضوع سیاست است؟
آیا قبول نکردن میزبانی از پرسپولیس در بازیهای یک هشتم و یک چهارم توسط تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان که تقاران های فرهنگی با ما دارند، بطوری که پرسپولیس مجبور شد دوباره و سه باره عمان را معرفی کند غیراز سیاست بود و دخالت عربستان بود؟
آیا برهم زدن مسابقه دوستانه تیم ملی ایران در اسفند 95 در دبی (که باعث دعوای کیروش و برانکو و اخراج بازیکنان پرسپولیس از اردو شد) غیر از بحث های سیاسی و ادعای امارات در مورد جزایر سه گانه بود؟ آنهم بازیی که تمهید مقدمات شده بود و به همین دلیل تیم ملی به امارات رفت وگرنه نمیرفت.
آیا الان که قطر با امارات یعنی دوکشورعربی همسایه حاضر به انجام مسابقه بین دو خود در زمین طرف مقابل نیستند، بجز دخالت سیاست در ورزش است؟
آیا همین بحث شایعه تبانی در بازی ایران و سوریه و دامن زدن به آن، بجز اینکه زاییده فکر شعار دهندگان عدم دخالت سیاست در ورزش باشد، زاییده فکر چه کسانی بود؟
پس با پز منورالفکری ، عوام فریبی نکنیم . در دنیا هم سیاست در ورزش دخالت دارد. منحصر به ایران و کشورهای عربی نیست .اگر رانت رشوه و سیاست نبود آیا میزبانی جام جهانی به قطر میرسید؟
عبدالله
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۳۴
درحالی که در ایران با پز منوالفکری از عدم دخالت سیاست در ورزش سخن می گویند. در دنیا شاهد عین دخالت سیاست در ورزش هستیم .\r\nحنای این دروغ ها دیگه نزد آدمهای بیدار رنگی ندارد. اما آدمهایی که در کافه های شمال شهر از بس دود می کشند که خودشان هم گیج می شوند و نمی فهمند چی می نویسند هنوز سیاست در ورزش دخالت ندارد.\r\nعربستان بخاطر چه موضوعی شاکی است که در استادیوم های ایران یازی نمی کنیم؟ بجز بحث سیاست است؟ آن هم در حالی که در دور مقدماتی هم افغانستان و هم عراق و هم سوریه ایران را به عنوان میزبان بازی های خود معرفی کردند؟ و فیفا و afc هم موافقت کرد؟ \r\nآیا رابطه قطر و عربستان 2 کشور هم پیمان عربی که شکراب شد و حاضر به میزبانی از تیمهای همدیگر نیستند غیر از موضوع سیاست است؟\r\nآیا قبول نکردن میزبانی از پرسپولیس در بازیهای یک هشتم و یک چهارم توسط تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان که تقاران های فرهنگی با ما دارند، بطوری که پرسپولیس مجبور شد دوباره و سه باره عمان را معرفی کند غیراز سیاست بود و دخالت عربستان بود؟\r\nآیا برهم زدن مسابقه دوستانه تیم ملی ایران در اسفند 95 در دبی (که باعث دعوای کیروش و برانکو و اخراج بازیکنان پرسپولیس از اردو شد) غیر از بحث های سیاسی و ادعای امارات در مورد جزایر سه گانه بود؟ آنهم بازیی که تمهید مقدمات شده بود و به همین دلیل تیم ملی به امارات رفت وگرنه نمیرفت.\r\nآیا الان که قطر با امارات یعنی دوکشورعربی همسایه حاضر به انجام مسابقه بین دو خود در زمین طرف مقابل نیستند، بجز دخالت سیاست در ورزش است؟\r\nآیا همین بحث شایعه تبانی در بازی ایران و سوریه و دامن زدن به آن، بجز اینکه زاییده فکر شعار دهندگان عدم دخالت سیاست در ورزش باشد، زاییده فکر چه کسانی بود؟\r\nپس با پز منورالفکری ، عوام فریبی نکنیم . در دنیا هم سیاست در ورزش دخالت دارد. منحصر به ایران و کشورهای عربی نیست .اگر رانت رشوه و سیاست نبود آیا میزبانی جام جهانی به قطر میرسید؟
امید از تفت
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۳۶
این موضوع ربطی به دخالت سیاست نداره. امارات دوست داره میزبان تیمهای ایرانی نباشه چه ربطی داره که دلیلش چیه!!؟ بعد هم این چماق تعلیق فقط توی ایران هست که یه عده دستشون گرفتند و گرنه هرجا سر هر موضوع پیش پا افتاده ای پای فیفا را وسط نمی کشند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر