فهرست
درباره ستون فقرات تیم استراماچونی
درباره ستون فقرات تیم استراماچونی

درباره ستون فقرات تیم استراماچونی

آی‌اسپورت-  بستن یک تیم برای قهرمانی ملزوماتی دارد که از مهم ترین آن ها جذب بازیکنان درجه در پست های کلیدی است. مربیانی که می‌خواهند در یک فصل پرفراز ونشیب جام قهرمانی را به دست آورند همواره سعی می‌کنند در این پست ها بازیکنان درجه یک یا به اصطلاح ستاره را جذب کنند تا ستون فقرات تیم شان محکم شود. این پست ها عبارتند از دروازه بان، دفاع وسط، هافبک میانی و خط حمله. در واقع داشتن یک دروازه بان با تجربه، یک مدافع میانی بازی دیده و کم اشتباه، یک هافبک طراح و یک مهاجم گلزن لازمه رسیدن به موفقیت است. پرسپولیس فصول اخیر همواره از داشتن چنین مزیت و ویژگی بهره برد و دیگر مدعیان نیز بیش و کم از این ویژگی سود جستند و خود استقلال نیز نیم فصل دوم چنین شرایط مطلوبی را تجربه کرد که بخش اعظمی از آن حاصل حضور پاتوسی بود اما در نهایت تیمی جام قهرمانی را به دست آورد که بازیکنان ایده ال تری در این خطوط داشت و یا زودتر مهیا شوده بود.

استقلال لیگ نوزدهم با انبوهی از تغییرات گام به چرخه لیگ خواهد گذاشت و تا به امروز در پست های کلیدی اش بازیکنان آن چنان شاخص و درجه یکی به چشم نخورده است. سیدحسین حسینی را با ارفاق می‌شود ستاره نامید. دروازه بانی که مشخص نیست فصل بعد ودر غیاب مهدی رحمتی همان دروازه بان با انگیزه و کم اشتباه باشد یا خیر؟! در خط دفاع نیز استقلال عملا هیچ مهره با تجربه ای در اختیار ندارد و به احتمال زیاد با زوج دانشگر و یزدانی گام به رقابت های فصل آتی خواهد گذاشت؛ بازیکنانی که هنوز امتحان خود را پس نداده اند. شاید اگر پژمان منتظری در ترکیب استقلال حضور داشت، می‌شد این خط را هم برخوردار از این ویژگی دانست.

در خط میانی استقلال تا چشم کار می‌کند بازیکن دیده می‌شود اما به کدام یک از آن ها می‌شود لقب لیدر یا بازیکن محوری داد؟ تمدید قرارداد آیاندا پاتوسی می‌توانست تمام دغدغه های استقلال در این خط را از بین ببرد. حتی روزبه چشمی نیز بازیکنی بود که می‌توانست انتظار ها در خط میانی استقلال بر آورده کند اما آن ها جدا شدند و مشخص نیست حتی علی کریمی که با مصدومیت های مکرر مواجه می‌شود در صورت ماندن در استقلال لیگ نوزدهم بتواند این مسئولیت سنگین را در مرکز خط میانی برآورده سازد یا نه.

درخط حمله هم معما فراوان است. استقلال شیخ دیاباته را به خدمت گرفته که با اضافه وزن مواجه است. از سویی گفته می‌شود زانوی پای این بازیکن مشکلاتی دارد. حال اگر او را در بهترین شرایط بدنی و فیزیکی هم بدانیم مشخص نیست که از توانایی کافی برخوردار باشد یا خیر. دیاباته بی تعارف همچون همان هندوانه دربسته ای است که بارها درباره اش صحبت شده است. تبریزی و آذری را هم اگر بازیکنانی برای این پست بدانیم هرگز نمی‌توانیم درباره درجه یک بودن آن ها بحثی کنیم. تبریزی فصل ناموفقی را سپری کرد وآذری هم مشخص نیست که اساسا در تفکرات استراماچونی قرار داشته باشد یا خیر.

البته از وریا غفوری باید به عنوان یکی از ستاره های استقلال یاد کرد اما پستی که او بازی می‌کند چندان استراتژیک نیست و وقتی در پست های کلیدی بازیکنانی هم سطح او نباشند بعید است که  وی نیز کارایی کافی را داشته باشد و بتواند یک تنه بار سنگین مسئولیت های بزرگ در این پست را به دوش بکشد و از سویی به لحاظ روانی نیز استقلال را در حالت متعادل قرار دهد.

تکمله: البته تیم گمنام و نسبتا بی تجربه استقلال قابلیت آن را دارد که تمام معادلات را به هم بزنند و بدل به تیمی شود که هیچ کس انتظارش را نداشت. شاید جوانی و انگیزه تنها مزیت این تیم فاقد ستاره باشد.

۶    
آی اسپورت
2019-07-15 12:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر