فهرست
وقتی دیگر نیازی به معجزه نداریم
وقتی دیگر نیازی به معجزه نداریم

وقتی دیگر نیازی به معجزه نداریم

آی اسپورت- گزارشگر با شوق فریاد الله اکبر سر داده و اشک می ریزد. فریاد می زند خدا یار ضعفاست. دوربین روی سکوها که می رود ، مردم دارند از خوشی پس می افتند. برای شان انگار معجزه شده. صعود به جام جهانی بعد از 28 سال. درست همان حالی را دارند که مردم ایران بعد از 28 سال و صعود از ملبورن به جام جهانی 98 داشتند. گل دقیقه 95 و یک ضربه پنالتی باعث صعود مصر شد. گزارشگر بازی شان هم شاید چیزی بود بین جواد خیابانی بازی با استرالیا و اسکندر کوتی بازی ایران و عربستان همان دوره. پر از هیجان و جوگیری.

 روی ابرها همه از بازیکن و مربی و بقیه به جام جهانی سفر کردند. ما البته از این صعودهایی که ابر و باد و مه و خورشید فلک دست به دست هم بدهند کم نداشته ایم و اصلا همین 4 سال قبل که گوچی به برزیل رساندمان، حال مان همین حال بود.

 یکشنبه شب شب عجیبی بود. اصلا این شب های پایانی بازی های انتخابی که هر بار تیمی مجوز صعود می گیرد ، شب هایی به یادماندنی می شوند. به نظرم حتی برای آذربایجانی ها همان دقیقه حدود 36 بازی شب گذشته شان با آلمان به همه 5 گلی که خوردند می ارزد و مدام آن صحنه اش را می بینند. جایی که بازیکنان شان در یک حرکت تیمی زیبا چند نفر را جا گذاشتند و توپ را رساندند به شیدایف و او دروازه آلمان با ستارگان پر شمارش را از زاویه بسته باز کرد. مردم در باکو با آن یک لحظه پرواز کردند.

 فوتبال اصلا حال غریبی دارد. چند روز گذشته از این در ترکیه تیم ملی این کشور با لوچسکو مربی جدیدش به مصاف ایسلند رفته بود. بازی در استانبول بود و این طرف در وان چسبیده به مرز ایران، از صبح مردم که فقط کورسویی از امید به جام جهانی داشتند ، با هیجانی عجیب لباس های ملی شان را به تن کرده بودند. همه منتظر ساعت 9 شب بودند و شروع بازی. کافه بارها پر بود از دختران پسرانی که نوشیدنی های شان روی میز بود ، پرچم های شان در دست و سیگارهای شان بر لب. بوق های شان کنار دست و امیدشان پررنگ. برای شان بازی حیثیتی بود. اقلا اگر به جام جهانی نمی رسند، اقتدارشان دوست داشتند حفظ شود.

 بازی که تمام شد سرها در گریبان ، سرافکند و نالان می‌رفتند سمت خانه های شان. فردا صبحش و شروع مدرسه وای که چه حال دردناکی برای شان داشته احتمالا. سه گل در خانه خوردند و له شدند. همه نالان بودند. مرد و زن اما نای اعتراض و فریاد نداشتند. آنجا که کسی حیا کن ، رها کن و بازیکن بی غیرت نمی گفت اما فکرشان همه این بود ، فوتبال شان به اما و اگر افتاده و نیاز دارند به تغییر نسل. به تغییر تفکر در اداره کردن تیم.

 روز بازی ایران و آرژانتین ، وقتی سمت ورزشگاه بلوهوریزنته می رفتیم، تقریبا همه دست و پای مان می لرزید، فقط کارلوس کی‌روش بود که آدامس به دهان می خندید و می گفت نترسید. آن بازی را ما با یک گل باختیم اما به گواه همه جمع نهایتا 40 نفره خبری که آنجا بودیم، یکی از هیجان انگیزترین فوتبال های زندگی مان را تجربه کردیم. زندگی با رویای شیرین بردن آرژانتین. ما دو سه بار تا آستانه اش رفتیم. دو بار رمرو و یک بار مازیچ داور بازی نگذاشت دروازه آرژانتین فرو بریزد درحالی که رقیب اصلا چنین موقعیت هایی نداشت. برای ما آن باخت کم از صعود به جام جهانی نداشت و شبش تا صبح همه روی هوا بودیم.

 حالا اما چند سالی است به مسیری رفتیم که نیازی به این همه هیجان زدگی و. ذوق مرگی نداشته باشیم. کازلوس کی روش میراث شش ساله اش برای مان این بوده است:«صعود بی دغدغ به جام جهانی. بی دلیل نیست این قدر صعودمان به روسیه کم هیجان بوده که سرمربی می گوید کسی حتی یک تشکر خشک و خالی از تیمش نکرده است. ما خیلی ساده تر از آلمان و باقی تیم ها به مسکو رسیدیم. این قدر ساده که صعودمان نچسبیده به خیلی‌ها. ما عادت به معجزه برای صعود داشتیم. به فریادهای «الله ، یا الله » به اشک و به فریاد . عادت به کار برنامه دار نداشتیم. این اما میراث کی روش است برای‌مان. رسیدن به ثبات. بیایید قدرش را بیشتر بدانیم. کاش این ویدئوی صعود مصر به جام جهانی را حاجی مایلی ها هزاران بار ببینند و باور کنند هیجانش زیاد است اما دق مرگی اش کشنده.

 خبرآنلاین

۱۲ ۱۲  
آی اسپورت
2017-10-09 08:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
نویسنده دوزاری
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۴۳
کلی آسمون ریسمون بافتی که ما راحت صعود کردیم. باشه فهمیدیم دیگه نمیخواست این همه آسمون ریسمون بافتن. کیروش هم خوبه اصلا بهترینه . گروه ما هم سخت ترین گروه دنیا بود .اصلا تو هم خوبی بهترین سردبیر دنیایی از سر دبیر نشریه ورد ساکر هم بهتری
م
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۱۵
اگه ناراحتی و واقعیت بهت فشار میاره و از نظر شما کره و اربک و.چین و سوریه و قطر تیم های ضعیفی تو اسیا هستند از دور بعد ایران بره تو امریکای جنوبی بازی کنه.معلومه که ارزش داره صعود مقتدرانه.چرا یاد گرفتی که ارزش زحمات دیگران را چون باب میلت نیست خراب کنی.ایران با بالاترین امتیاز در هر دو گروه و با دو گل خورده صعود کرده.یه جوری اَخ کردی که انگار خیلی کار بی ارزشی هست
حرف حساب
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
م جان خودت رو به ... نزن! چقدر تعصب؟ یکم فکر کن! حیفه بدون استفاده بمونه!
ویلی
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۴۷
متاسفانه چون از بچه گی رفته تو مغزمون که قناعت چیز خوبیه انتظاراتمون پایین مونده و درجا میزنیم وگرنه فوتبال ایران چهل سال پیش خودشو از قاره آسیا جدا کرده بود و کار به جایی رسیده بود که بازیای مقدماتی جام جهانیو با تیم دومش بازی میکرد (مایلی کهن یه حرف درست به عمرش زده باشه همین بود که اگه سیستم سابق مونده بود تا الان قهرمان جام جهانی شده بودیم!!) سقوط و جنگ و شرایط خاص دهه شصتو بذاریم کنار بعد از حماسه ملبورن اعتماد به نفسمون برگشت و دیگه باید طبق روال سابق تو آسیا آقایی میکردیم، حماسه کشک بادمجان 2002 و نشوندن علی دایی صفرکیلومتر روی نیمکت تیم ملی 2010 (مجید غلام نژاد و غلام رضایی فیکس!!) و خرابکاریای رحمتی جلوی لبنان و ازبکستان 2014 هربار ترمزمونو کشید و کارمون رسید به اگرو اما وگرنه هرجور حساب کنید ایران همیشه باید از جام جهانی رفتن خیالش راحت باشه...جای نوستالژی برای ضعف و اضطراب سابق یکم سقف آرزوهامونو ببریم بالاتر
ممنون از دلقک بین المللی که اروپا زیر پای لژیونرهای ماست ولی
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۴۸
سال ۲۰۰۶ هم نیاز به معجزه نداشتیم
م
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۱۹
فرق این دوره با 2006 اینه که ایران دو بازی زودتر صعود کرد و فقط با دو گل خورده.حالا اگه راضیت نمیکنه ملیتت را به برزیلی تغییر بده
نوید
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
من از صعود تیم ملی به جام جهانی خوشحالم و آرزو نمیکنم که در گروه دوم بودیم و با حقیقت آشنا میشدیم!! آقا یا خانم م واقعا فکر میکنی ما اگه تو گروه دوم بودیم به پلی آف هم میرسیدیم؟؟!!
محسن
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۷
به جای وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ما طرفداران یکصدا میگوییم بچه ها متشکریم. کیروش متشکریم. زنده باد ایران و ایرانی
۶
خسته شدیم
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
چرا خبر درباره شب نشینی نمیزارید؟ یه کم درصد خاله زنکی سایت رو ببرید بالا
۷
حامد
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
ایران تو سال ۹۸ بعد از ۲۰سال رفت جام جهانی نه ۲۸ سال
۱۹۷۸ تا ۱۹۹۸ بیست و هشت سال نمیشه...
سخت نگیر
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۱۵
مقاله سفارشیه. پولش خوبه.حالا یکی دوتا اشتباه چیزی نیست
&
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۰
همه این داستان ها رو گفت تا برسه به تمجید از کیروش ! خب اول مقاله ات به قول استادبالاپور گزارشگر توانای تلویزیون مینوشتی کیروش کبیر و خودت رو راحت میکردی و ملت رو خلاص . سال 2006 هم بدون معجزه رفتیم جام جهانی اتفاقا تا رنکینگ 15 فیفا هم بالا اومدیم بدون ناز و عشوه و کرشمه و قهر سرمربی تیم ملی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر