فهرست
3 روز تا جام جهانی 2014... سرنوشت 3 جامی که با برزیل آغاز شد
3 روز تا جام جهانی 2014... سرنوشت 3 جامی که با برزیل آغاز شد

3 روز تا جام جهانی 2014... سرنوشت 3 جامی که با برزیل آغاز شد

آی اسپورت- برزیل تنها تیمی است که تاکنون در همه ادوار جام جهانی حضور داشته است. این تداوم باعث شده تا سامباها تیم مرجعی برای جام جهانی باشند. به همین واسطه و به فاصله تنها 3 روز دیگر تا شروع مسابقات و دیدار افتتاحیه بین دو تیم برزیل و کرواسی به سرنوشت 3 جامی اشاره خواهیم داشت که برزیل در دیدار افتتاحیه آنها، آغازگر مسابقات بوده است.


 
1- جام جهانی 1950: جالب اینجاست که در میزبانی قبلی برزیل نیز، مکزیک یکی از همگروهی های میزبان بود و جدال آنها سرآغاز جام چهارم در بازی افتتاحیه. 24 ژوئن و ورزشگاه ماراکانا میزبان اولین تقابل بهترین تیم منطقه کونکاکاف و بهترین تیم منطقه کونمبول (آمریکای جنوبی) بود. با سوت جرج ریدر انگلیسی مسابقه آغاز شد. سلسائو از همان ابتدای کار نبض بازی را در اختیار گرفت و مشخص بود کار سختی برای کسب پیروزی در نخستین گام نداشت. دو گل از آدمیر و گل های پینتو و بالتازار، برد پر گل 4-0 را برای برزیلی ها به ارمغان آورد.
برزیل میزبان، پس از سرگروهی در اولین گروه مسابقات، در تنها دوره ای که تکلیف تیم های اول تا چهارم جام به صورت گروهی تعیین می شد با کسب 2 برد و یک شکست، با 4 امتیاز (هر برد در این دوره 2 امتیاز داشت.) به نایب قهرمانی اکتفا کرد تا از همگروهی با مکزیک خاطره ای تلخ در یاد میلیون ها هوادار برزیلی باقی بماند.

 
 
2- جام جهانی 1974: مدافع عنوان قهرمانی در گروهB رقابت ها بود اما بازی افتتاحیه را آنها برگزار کردند. رقیب برزیل در این دیدار تیم یوگوسلاوی(سابق) بود. خیلی ها انتظار کسب یک پیروزی آسان برای شاگردان زاگالو را داشتند اما 13 ژوئن و شهر فرانکفورت برای سبز و زردها خوش یمن نبود. تساوی نامید کننده بدون گل که در بازی بعدی و مقابل اسکاتلند هم تکرار شد نشان داد برزیل قدرت سابق را ندارد. آنها با برد مقابل تیم بسیار ضعیف زئیر (کنگوی فعلی) به عنوان تیم دوم راهی دور دوم گروهی شدند.
آنجا هم خوش شانس بودند که با وجود آلمان شرقی و آرژانتین، پس از هلند زیبای رینوس میشل دوم شدند و راهی دیدار رده بندی. البته از پس لهستان و لاتوی گلزن (آقای گل تورنمنت) برنیامدند تا به مقام چهارمی برسند.


 
3- جام جهانی 1998: سومین باری که برزیل برگزار کننده دیدار افتتاحیه بود 10 ژوئن 1998 و مقابل تیم ملی اسکاتلند بود. برزیل که فاتح آخرین جام جهانی بود بار دیگر ماریو زاگالو را روی نیمکت داشت. این مربی با ترکیبی از نفرات با تجربه و جوان تیمش را به فرانسه آورده بود. گل زدودهنگام سامپایو در دقیقه 4 نوید بردی پر گل و راحت را برای سلسائو می داد اما معلوم نبود اگر گل به خودی مدافع اسکاتلندی ها نبود آیا برزیل می توانست با کسب هر سه امتیاز زمین بازی را ترک کند یا خیر!
آنها سرگروه شدند و تا فینال شیلی، دانمارک و هلند را از پیش رو برداشتند. اما فینال به زیزو اختصاص داشت تا برزیل در تکرار عنوان قهرمانی ناکام بماند.
برزیل و کرواسی 3 روز دیگر بازی افتتاحیه جام بیستم را برگزار خواهند کرد. خرافاتی های برزیلی نسبت به همگروهی مجدد با مکزیک دید منفی دارند و آن را برای تیم پر امیدشان بدشگون می دانند. آیا ناکامی برزیل در رسیدن به جام، پس از همگروهی با مکزیک در 1950 بازهم در خانه تکرار خواهد شد؟ هرچه هست آنها تاکنون نتوانسته اند حضور در افتتاحیه را با قهرمانی همراه کنند.
  ۱  
آی اسپورت
2014-06-09 22:17:27
نظر دهید

۱ نظر
ali
سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۳۲
jaleb bod
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر