فهرست
در انتظار ۱۰-۹۰ واقعی در دربی هشتاد و هشت
در انتظار ۱۰-۹۰ واقعی در دربی هشتاد و هشت

در انتظار ۱۰-۹۰ واقعی در دربی هشتاد و هشت

آی اسپورت - دو هفته بعد تیم‌های پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت. این هشتاد و هشتمین مصاف آبی و قرمزهای تهران خواهد بود که تفاوت بزرگی با مصاف‌های قبلی دارد و آن هم رعایت شرایط میزبانی روی سکوها است؛ تصمیمی شجاعانه از سوی سازمان لیگ که به سرانجام رساندنش بسیار دشوار خواهد بود.

گام اول؛ بلیت‌فروشی اینترنتی

واقعیت این است که بدون بلیت‌فروشی اینترنتی نمی‌توان قانون 90-10 را در هیچ مسابقه‌ای اجرا کرد. آبی‌پوشان پایتخت از زمان واگذاری بلیت فروشی به باشگاه‌ها، سامانه‌ای برای فروش الکترونیکی بلیت‌ها فراهم نکرده‌اند اما انتظار می‌رود این سامانه تا مهرماه راه‌اندازی شود و تماشاگرانِ دربی، بلیت‌‎ها را اینترنتی خریداری کنند. این سامانه باید هوشمند باشد و در مراحل مختلف ثبت نام، هویت هر فرد را احراز کرده و اجازه ندهد افراد با شماره ملی‌های فیک و دروغین اقدام به خرید بلیت کنند. باید هواداران استقلال را از پرسپولیس تشخیص دهد تا قرمزها نتوانند جایگاه آبی‌ها را تسخیر کنند و برعکس.

90-10 یا ؟

آیا قرار است 78 هزار و 116 بلیت فروخته شود یا بازهم بخشی از سکوها برای امنیت هواداران خالی می‌ماند؟ یا شاید هم قرار است 78 هزار و 116 بلیت فروخته شود و بخشی از سکوها هم خالی بماند! در چنین شرایطی بدون شک نه تنها امنیت ورزشگاه تامین نمی‌شود که حتی شرایط برای بی‌نظمی فراهم خواهد شد. همچنین نگاهی به دربی‌های بزرگ دنیا مثل منچستریونایتد - منچسترسیتی، اتلتیکو مادرید - رئال مادرید و... نشان می‌دهد نیازی به خالی گذاشتن سکو بین هواداران دو تیم نیست چرا که این کار ناخودآگاه هواداران را تحریک به انجام کارهای ناشایست می‌کند. چه بهتر که با ایجاد فضایی آزاد و با اعتماد به هواداران دو تیم، شرایط را برای استفاده حداکثری از سکوها فراهم کنیم؛ نباید فراموش کرد هوادارانی که برای تماشای دربی پایتخت به ورزشگاه می‌روند همان هایی هستند که در کوچه و خیابان با هم معاشرت می‌کنند و در اوج تنش‌های کنونی، رفتاری برادرانه دارند.

* در انتظار رفتار حرفه‌ای از سوی قرمزها

البته سازمان لیگ، مسئولان برگزارکننده مسابقه و تیم میزبان ملزم به ایجاد شرایط استاندارد روی سکوها هستند اما برکسی پوشیده نیست که یک‌شبه نمی‌توان وضعیت حرفه ای را به وجود آورد و خود هواداران نیز باید با این موج همراه شوند. پرسپولیسی‌ها پیش‌تر در شرایط 50-50 تلاش می‌کردند حضور پررنگ‌تری نسبت به تیم رقیب داشته باشند و شاید این بار هم چنین فکری را در سر بپرورانند اما باید به خاطر داشته باشند که این بازی، در دور برگشت هم وجود خواهد داشت. به عبارتی، قرمزها باید تمام تلاششان را کنند تا شرایط حرفه‌ای بر دربی پایتخت حاکم شود. این که آنها سکوهایی فراتر از حق خود را به تسخیر در بیاورند چه سودی برایشان خواهد داشت؟ آیا تیم برانکو به طرز قابل ملاحظه‌ای سود خواهد کرد؟ آیا این‌ها ارزشش را دارند که در آینده هواداران پرسپولیس مقصر عدم اجرای قانون 90-10 بشوند؟

70هزار استقلالی در آزادی؟

اگر سازمان لیگ قانون 90 درصد را به درستی اجرا کند، 7800 صندلی باید به هواداران پرسپولیس برسد. در این صورت آبی‌ها برای تکمیل سکوهای آزادی بایستی حضور 70 هزار نفری داشته باشند. آن‌ها در بازی با السد ورزشگاه را مملو از تماشاگر کردند و نشان دادند پتانسیل این کار را دارند اما شاید با شرایط کنونی، دل و دماغ حضور پرشور در ورزشگاه را نداشته باشند. ولی آن‌ها این بار بی‌توجه به شرایط تیمشان باید به ورزشگاه بیایند چرا که عدم حضور آنها، می‌تواند اجرای قانون 90-10 را به خطر بیاندازد و به عبارتی باعث شود کاسه‌کوزه سرشان بشکند.

البته در پایان باید گفت این سازمان لیگ است که نقش اصلی را در این داستان ایفا می‌کند. آن‌ها باید پلن‌های مختلف برای شرایط گوناگون در این بازی داشته باشند. حتی اگر هواداران استقلال هم تمام سکوها را پر نکردند آن‌ها باید برنامه داشته باشند که سکوهای خالی چطور به تیم میهمان برسد و به عبارتی مسئولان برگزاری مسابقات باید برای هر لحظه این مسابقه برنامه داشته باشند.

ورزش 3 

۱    
آی اسپورت
2018-09-13 16:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر