فهرست
فلسفه برانکو چیست؟
فلسفه برانکو چیست؟

فلسفه برانکو چیست؟

آی اسپورت - قهرمان سه دوره اخیر فوتبال ایران دوران عجیبی را دنبال می‌کند؛ آنها که با ثبات مناسبی چهار سال اخیر را در کادرفنی دنبال کرده بودند و هواداران خود را به خریدهای ابتدای فصل و هیجان انگیز عادت داده بودند، اینبار در هر دو بخش ناکام و نگران کننده ظاهر شده‌اند. برانکو ایوانکوویچ در شرایطی تهران را به مقصد زاگرب برای پشت سر گذاشتن دوران تعطیلات پایان فصل ترک کرده که آخرین صحبت او با مدیران تیم مربوط به مهلت دو هفته‌ای برای پرداخت مطالبات و بعد از آن بازگشت بوده و لیست نقل و انتقالاتی خود را نیز به صورت شفاهی و با نفرات عجیب اعلام کرده است.

با این حال مهمترین موضوع برای هواداران این تیم حفظ و ادامه همکاری با برانکو ایوانکوویچ در ادامه خواهد بود. مربی‌ای که خواهان دریافت مطالبات خود شده و به گفته حمیدرضا گرشاسبی که آخرین مدیری بوده که با او قرارداد بسته، هیچ بندی برای جدایی در صورتی که مطالباتش به صورت کامل پرداخت شود، نخواهد داشت. این در حالی بود که حتی طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر بند جدایی ۳۰۰ هزار دلاری برای جدایی او وجود داشت که گرشاسبی در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: نه، چنین بندی وجود ندارد. پیش از آن وجود داشت اما ما در توافق جدیدی که با ایشان داشتیم آن را خارج کردیم. برانکو ایوانکوویچ در صورتی که مطالباتش را دریافت کند بازخواهد گشت، مگر اینکه در این زمینه بین طرفین توافق دیگری صورت گیرد و واقعا خواسته خودش باشد که دیگر کار نکند.

موضوع مهم دیگر اما مربوط به حضور در نقل و انتقالات توسط این باشگاه است؛ پرسپولیس طی فصول اخیر در اولین فرصت بعد از پایان فصل (به جز دوران دو محرومیت نقل و انتقالاتی) اقدام خود را در زمینه جذب بازیکن استارت زده که از جمله آن می‌توان به عقد قرارداد با علیرضا بیرانوند بلافاصله بعد از پایان فصل پانزدهم و شجاع خلیل زاده در پایان فصل شانزدهم اشاره کرد. هرچند برانکو ایوانکوویچ در روزهای پایانی فصل مدعی شده بود تیم کنونی او که موفق به دستیابی به جام شده، تقریبا کامل است و نیاز کمی به تغییرات و تقویت دارد و احتمالا با سه بازیکن تکمیل خواهد شد. موضوعی که ایرج عرب نیز روی آن صحه گذاشته است.

با این حال مدیران پرسپولیس طی روزهای اخیر بیشتر تمرکز خود را صرف تامین منابع مالی مدنظر برای مطالبات برانکو ایوانکوویچ کرده‌اند و از گزینه‌هایی که مدنظر آنها بوده نیز یکی راهی استقلال شده (محمد بلبلی) و چند بازیکن دیگر نیز قرارداد خود را تمدید کرده‌اند و یکی از ملی‌پوشان هم هنوز پاسخ روشنی نداده و بعید است با توجه به پیشنهاداتش حضور در این تیم را قبول کند.

فلسفه برانکو ایوانکوویچ در تابستان

سرمربی کروات پرسپولیس به جز دو نقل و انتقال ابتدایی که به دنبال شکل دادن به تیم تحت فلسفه خود بود، در ادامه سیاست کاهش تغییرات برای حفظ ساختار را دنبال کرده است. او در آخرین گفته‌هایش نیز بار دیگر روی این مساله موضع خود را اعلام کرده است و لیست محدودی را به صورت شفاهی در اختیار باشگاه قرار داده است. اعتقاد برانکو ایوانکوویچ برای ساختن تیم این است که شکل تیم را حفظ کند و این مساله را طی فصول اخیر نشان داده است. با توجه به اینکه برای بازیکن جدید زمان نیاز است تا با فلسفه مربی و باشگاه تطبیق یابد و این مساله نسبت به دیگر تیم‌ها نیازمند زمان بیشتری است، او نمی‌خواهد تیمش را در شکل جدید با چالش مواجه کند.

فلسفه برانکو در نقل و انتقالات پایان فصل

سرمربی سرخپوشان در چهارمین فصل حضورش در تیم سه بار در پایان فصل اقدام به جذب بازیکن کرد. او در اولین فصل رامین رضاییان، ایمان صادقی، محمد انصاری، محسن مسلمان، جری بنگستون، وحید حیدریه، کمال کامیابی نیا، فرشاد احمدزاده و مارکو ماریچ را به خدمت گرفت. اولین طوفان نقل و انتقالاتی او که با تغییرات زیادی در تیم همراه شد.

در فصل بعدی نیز حسین ماهینی، صادق محرمی، آنتونی گولچ، الکسی پل یانسکی، ساسان انصاری، ولادیمیر پریموف، احسان علوان زاده، علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، حامد آقایی، وحید امیری، محسن ربیع خواه، رضا کرملاچعب و محمدامین آرام طبع را به خدمت گرفت. هر چند انتقاداتی نسبت به این لیست وجود داشت اما در بین آنها ستاره‌هایی جالب توجه قرار داشتند که با حضور در ترکیب اصلی و نمایش موفق توانستند تیم را به قهرمانی اول برانکو برسانند.

در فصل هفدهم نیز لیست تابستانی پرسپولیس شجاع خلیل زاده، شایان مصلح، گادوین منشا، سیامک نعمتی، بشار رسن را به عنوان ستاره‌های اصلی به خدمت گرفت و احسان حسینی، سعید حسین پور، شاهین عباسیان و محمد امین اسدی نیز به عنوان بازیکن جوان به تیم اضافه شدند.

برانکو ایوانکوویچ در نقل و انتقالات تابستانی لیگ پانزدهم ۹ بازیکن، در لیگ شانزدهم ۱۴ بازیکن، در لیگ هفدهم ۹ بازیکن و در لیگ هجدهم نیز به دلیل محرومیت بدون حضور در نقل و انتقالات کارش را استارت زد. برانکو ایوانکوویچ اما علیرغم خریدهای پرشمار برای حضور در ترکیب اصلی به سود بردن از نهایت ۳،۴  بازیکن از بسته نقل و انتقالاتی‌اش بسنده می‌کرد و بیشتر بازیکنان تمرینی و رزرو را در دستور کار داشت.

ستاره‌ها چقدر برای تطبیق زمان بردند

طبق همان چیزی که پیش از این در این گزارش اعلام شد، فلسفه تغییرات کم برای حفظ ساختار تیم به دلیل این بوده که ستاره‌های جدید هر چقدر اسم و رسم‌دار اما برای تطبیق نیاز به زمان خواهند داشت. نمونه این را پیش از شجاع خلیل زاده که اکنون در قامت ستاره برای این تیم ظاهر شده نشان داده که در اولین فصل با انتقاداتی نیز همراه بود و اوج آن بعد از اشتباه برابر الجزیره رخ داد را می‌توان دید. شجاع اما بعد از یک فصل زمان برای تطبیق پذیری کامل با فضا و فلسفه تاکتیکی تیم جدید، در لیگ گذشته یکی از ستاره‌های تیم بود.

سیامک نعمتی نیز به همین شکل بود و در شرایطی که حتی زمزمه‌هایی مبنی بر جدایی او شنیده می‌شد، در نهایت به ستاره تیم تبدیل شد و او نیز صرف زمان را در تیم جدید دنبال کرد. مهدی ترابی نیز در روزهای ابتدایی فصل با این مساله مواجه بود اما برای این ستاره ملی‌پوش تطبیق با تیم جدید با زمان کمتری همراه بود و او بعد از مدت کوتاهی از نظر بدنی و تاکتیکی خود را به شرایط تیم رساند. برای همین برانکو ایوانکوویچ به دنبال صرف کمترین تغییرات و جذب حداقلی برای ایجاد فرصت حداکثری تطبیق بازیکنان بوده و بر اساس همین اصل توانسته تیمی با کمترین تغییر در شاکله را برای رقابت مهیا کند.

نیازهای پرسپولیس در تابستان ۹۸

با نگاهی به لیست برانکو ایوانکوویچ مشخص می شود که مهمترین نیازهای تیم او در چه پست‌هایی است. سرمربی سرخپوشان مهدی طارمی و حسین مهربان را در لیست داشت که نشان می‌دهد اولویت اولیه او جذب مهاجم و تقویت این پست بوده است.

پرسپولیس هر چند قهرمان شد اما نسبت به دو دوره قبلی و حتی در لیگ پانزدهم که به عنوان نائب قهرمانی دست یافت، آمار کمتری از لحاظ گلزنی ثبت کرد تا نیاز به جذب بازیکن جدید در پست مهاجم در اولویت باشگاه قرار داشته باشد.

علی نعمتی دیگر بازیکن مدنظر این مربی بود که در پست دفاع وسط حضور داشت. بلبلی نیز با توجه به شرایط سنی و اینکه زیر ۲۳ سال و یکی از پدیده‌های فصل محسوب می‌شد و جایی در لیست ۱۸ نفره بالای ۲۳ سال اشغال نمی‌کرد در این لیست قرار داشت.

دیگر بازیکن مدنظر برانکو ایوانکوویچ، محمدرضا حسینی بود که از حیث سبک بازی شباهت زیادی به سیامک نعمتی داشت و چند پسته بودن او مورد توجه قرار گرفته بود. این بازیکن چه در ۱-۴-۱-۴ و بعنوان وینگر و چه در سیستم لوزی به عنوان هافبک میانی و ۲-۴-۴ به عنوان هافبک راست می‌توانست تیم را تقویت کند؛ هرچند جالب است بدانید برانکو به دنبال جذب این بازیکن برای حضور در پست دفاع راست و تقویت این پست بود.

خروجی کدام بازیکن خواهد بود؟

دیگر اصلی که منجر به تغییرات در استراتژی باشگاه در نقل و انتقالات تابستانی قرار خواهد گرفت مربوط به خروجی بازیکنان خواهد بود. در حال حاضر شایان مصلح و محمد نادری به پایان قرارداد خود با پرسپولیس رسیده‌اند و گفته می‌شود علی علیپور و علیرضا بیرانوند نیز در صورت دستیابی به پیشنهاد مناسب احتمال جدایی‌شان افزایش خواهد یافت تا استراتژی تیم در نقل و انتقالات را با تغییراتی همراه کند. بنابراین بخشی از نقل و انتقالات پرسپولیس بستگی به جدایی بازیکن دارد. با این حال باید این موضوع را هم در نظر گرفت که برانکو ایوانکوویچ در حال حاضر هیچ لیست مازاد و خروجی به باشگاه نداده است.

شمای پرسپولیس سال بعد

شمای ترکیب فصل آینده پرسپولیس بستگی زیادی به دو عامل ماندگاری برانکو ایوانکوویچ و لیست خروجی تیم خواهد داشت. حداکثر تغییرات را می‌توان درون دروازه (در صورت جدایی و پیشنهاد مناسب برای علیرضا بیرانوند) خط دفاع ( جذب بازیکن با کیفیت لازم در سمت راست و تمدید با نادری یا شایان مصلح در سمت چپ) و مهاجم لحاظ کرد. با این حال در صورتی که برانکو ایوانکوویچ برای ادامه همکاری به تهران بازنگردد نیز احتمال تغییرات تاکتیکی و فلسفه مربیگری، کادر آینده نیز شاید تغییرات هم در خریدها و هم بازیکنان لیست خروجی در پی داشته باشد.

ورزش ۳

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-06-13 01:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
برانکو حکم جانی سینس داره
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۱۹
بیچاره ها بعد از ۴ سال شل کردن و لذت می برن
فلسفه برانکو هم تامین لذت ۸۰ درصدی برای این جماعته
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر