فهرست
گفتگوی استفن بیت آشور با خبرنگاران برزیلی: سیاست مهم نیست، من فقط به فوتبال فکر می کنم/ من در آمریکا به دنیا آمدم اما خونم ایرانی است
گفتگوی استفن بیت آشور با خبرنگاران برزیلی: سیاست مهم نیست، من فقط به فوتبال فکر می کنم/ من در آمریکا به دنیا آمدم اما خونم ایرانی است

گفتگوی استفن بیت آشور با خبرنگاران برزیلی: سیاست مهم نیست، من فقط به فوتبال فکر می کنم/ من در آمریکا به دنیا آمدم اما خونم ایرانی است

آی اسپورت- یکی از بازیکنان تیم ایران که در برزیل حسابی مورد توجه قرار گرفته، استفن بیت آشور است. ستاره ایرانی- آمریکایی تیم ملی، یکی از سوژه های رسانه های برزیلی در چند روز گذشته بوده است. او گفتگویی با یک سایت برزیلی انجام داد که در ادامه می خوانید:

\" ایران و آمریکا از منظر تاریخی رقبای سیاسی هستند. رابطه دو کشور 35 سال قبل به تیرگی کشیده شد و روسای جمهور دو کشور برای اولین بار در تمام این سال ها، در پاییز گذشته با هم صحبت کردند؛ اتفاقی که به تیتر اصلی رسانه های دنیا تبدیل شد.

در بزرگترین رقابت ورزشی دنیا، بازیکنی حضور دارد که نماینده هر دو فرهنگ است. او در آمریکا متولد شده اما والدینی ایرانی دارد. استفن بیت آشور در جام جهانی در سمت راست خط دفاعی ایران بازی می کند. انگلیسی را کاملا روان صحبت می کند اما هنوز در حال یادگیری فارسی است و البته تاکید کرد که تنها به فوتبال بازی کردن فکر می کند.

او در حال حاضر برای باشگاه کانادایی ونکوور وایت کپس در لیگ ام ال اس بازی می کند. او پسر ادوارد بیت آشور است که زمانی برای تیم دانشگاه سان فرانسیسکو بازی می کرد. استفن چند بار توسط یورگن کلینزمن به اردوی تیم ملی آمریکا دعوت شد اما هرگز برای این تیم بازی نکرد. به همین دلیل، وقتی کارلوس کی روش برای استفاده از او در تیم ملی ابراز تمایل کرد، او تردیدی به خود راه نداد:\" کی روش در سال 2011 با من تماس گرفت و اظهارتمایل کرد که برای تیم ایران بازی کند؛ اتفاقی که من را بسیار هیجان زده کرد. بازی کردن در یک تیم ملی، بالاترین سطحی است که یک بازیکن می تواند به آن برسد. یک سال بعد، من بهترین سال دوران حرفه ای ام را سپری کردم و به تیم آمریکا دعوت شدم. پروسه حضور من در تیم آمریکا می توانست راحت تر باشد اما در نهایت، من اکنون جایی هستم که دوست دارم باشم.

می دانم شرایطم عادی نیست اما برای من تنها فوتبال مهم است. این کاری است که دوست دارم انجام بدهم. به همین دلیل، وقتی هر بار درباره سیاست صحبت می کنید، من ترجیح می دهم به فوتبال برگردم. من تنها دوست دارم فوتبال بازی کنم و لذت ببرم.\"  \"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/d3a7cdb1cb1.jpg\"ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 با هم روبرو شدند. در ابتدای آن دیدار، بازیکنان دو تیم با هم هدایایی رد و بدل کردند  و عکس رسمی شان را با هم گرفتند تا نشان بدهند می توانند سفرای صلح باشند. در این دیدار ایران نمایش بهتری داشت و در نهایت 2-1 پیروز شد اما بیت آشور که آن زمان هنوز در سن خوزه زندگی می کرد، تاکید کرد که طرفدار هیچ یک از دو تیم نبود. او در حالی که می خندید، گفت:\" من تنها امیدوار بودم یک بازی فوق العاده برگزار شود.\"

بیت آشور همچنین در مورد تفاوت های فرهنگی ایران و آمریکا و اینکه چطور با این دو فرهنگ نه چندان شبیه به هم کنار می آید، گفت:\" والدین من در ایران به دنیا آمدند اما ما اقوام زیادی در آمریکا داریم. من هر دو کشور را دوست دارم. من برای ایران بازی می کنم اما در آمریکا به دنیا آمده ام. ما هم اعیاد ایرانی و هم مناسبت های آمریکایی را جشن می گیریم. خیلی جالب و خوب است. من یک ایرانی- آمریکایی هستم و هیچ کدام را به دیگری ترجیح نمی دهم. من در آمریکا به دنیا آمدم اما والدینم، ریشه هایم و خونم ایرانی است.\"

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-11 21:38:26
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۴۱
هیچ کدام را به دیگری ترجیح نمی دهم؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر