فهرست
جامی که پس از ۷۰ سال به رسمیت شناخته نشد
جامی که پس از ۷۰ سال به رسمیت شناخته نشد

جامی که پس از ۷۰ سال به رسمیت شناخته نشد

آی اسپورت - جام کوپا اسپانیا آزاد که در سال ۱۹۳۷ توسط لوانته فتح شد پس از ۷۰ سال توسط فدراسیون فوتبال این کشور به رسمیت شناخته نشد.دو تیم والنسیا و لوانته در ۱۸ جولای ۱۹۳۷ در ساریا به مصاف هم رفتند. این بازی در زمان جنگ داخلی اسپانیا برگزار می شد. دو تیم در جام کوپا اسپانیا آزاد برابر هم قرار می گرفتند تا جایزه ای که رهبر جمهوری خواهان پیشنهاد داده بود را بالای سر ببرند. لوانته و والنسیا پس از رقابت در لیگ مدیترانه در این فینال برابر هم قرار گرفتند. در آن زمان برگزاری لیگ در اسپانیا جنگ زده غیر ممکن بود.

 در لیگ مدیترانه هشت تیم حضور داشتند. تیم‌های برتر رقابت‌های محلی در کاتالونیا و والنسیا به این لیگ راه پیدا می کردند. بارسلونا قهرمان این بازی ها شد. سپس تصمیم گرفته شد چهار تیم نخست این رقابت‌ها در کوپا اسپانیا آزاد بازی کنند. با این حال بارسلونا اعلام کرد در کوپا شرکت نمی‌کند و می‌خواهد خارج از کشور اردو بزند. به همین خاطر لوانته جایگزینش شد که در جدول در جایگاه پنجم قرار گرفته بود. به جز این تیم، والنسیا، اسپانیول و خیرونا در کوپا اسپانیا حضور داشتند. دو تیم اول به فینال راه پیدا می‌کردند. این فینال همان دیداری بود که در ۱۸ جولای برگزار شد و لوانته با تک گل نیتو پیروز شد. در تیم لوانته ارنستو کالپه، مدافع مشهور اسپانیایی بازی می کرد.

 سال ها بعد یعنی در ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۷ یکی از نمایندگان متحد چپ به نام ایسائورا ناوارو در کمیته آموزش کنگره نمایندگان به این قضیه اشاره کرد و از فدراسیون فوتبال اسپانیا خواست روند به رسمیت شناختن همه بازی‌های کوپا اسپانیا در سال ۱۹۳۷ را اعلام کند. رقابت‌هایی که با قهرمانی لوانته به پایان رسید.

 از طرفی مارتینس پوخالته، سخنگوی اقتصاد PP که هوادار لوانته بود در این رابطه اظهار کرد: ما کوپا را فتح کردیم چون این جام را در اختیار داریم. به همین خاطر این جام به رسمیت شناخته می شود.

با این حال فدراسیون فوتبال اسپانیا درخواست ناوارو را نپذیرفت و اعلام کرد که آن جام کوپا اسپانیا نبود چون تنها تیم‌های کاتالانی و والنسیایی در این رقابت ها شرکت کردند. هرگز این جام به رسمیت شناخته نخواهد شد. جامی که در آن روز به لوانته داده شد در ویترین افتخارات باشگاه وجود دارد اما با وجود تلاش کنگره از طرف فدراسیون به رسمیت شناخته نشد. 

فرهنگستان فوتبال

 

۳    
آی اسپورت
2018-04-14 11:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر