فهرست
یادداشت: پنج نکته‌ای که از لیگ قهرمانان دریافتیم / بایرن به دنبال سه‌گانه دوم؛ برتری ایسکو بر اوزیل و ضعف‌های بزرگ فارستر
یادداشت: پنج نکته‌ای که از لیگ قهرمانان دریافتیم / بایرن به دنبال سه‌گانه دوم؛ برتری ایسکو بر اوزیل و ضعف‌های بزرگ فارستر

یادداشت: پنج نکته‌ای که از لیگ قهرمانان دریافتیم / بایرن به دنبال سه‌گانه دوم؛ برتری ایسکو بر اوزیل و ضعف‌های بزرگ فارستر

سایت گل – سرنوشت گروه مرگ باز هم مشخص نشد و معلوم نیست کدام تیم‌ها صعود خواهند کرد. البته آرسنال بخت بسیار خوبی برای صعود دارد. آنها دوباره مارسی را بردند. پیروزی دورتموند مقابل ناپولی به این معناست که ایتالیایی‌ها باید در روز آخر مرحله گروهی با تمام توان به مصاف آرسنال بروند.

بارسلونا در خانه آژاکس شکست خورد و میلان هم با پایان بخشیدن به امیدهای سلتیک بخت خوبی برای صعود پیدا کرد. پورتو امتیازهای بدی مقابل آستریا وین، تیم ضعیف گروه از دست داد. اتلتیکو هم مقابل زنیت متوقف شد.

بازل با تسلیم ساختن چلسی اوضاع خوبی پیدا کرده اما شالکه پس از تساوی در خانه استه‌آوا بخارست حس می‌کند که فرصت خوبی را از دست داده است. بایرن مونیخ را هیچ تیمی نتوانسته متوقف کند. آنها مقابل زسکامسکو رکورد دیگری را جابجا کردند. منچسترسیتی هم با پیروزی مقابل ویکتوریا پلژن به 12 امتیاز رسید.

یوونتوس سرانجام به روزهای خوب رسید و کپنهاگن را برد. برد رئال مادرید مقابل گالاتاسرای هم کار بانوی پیر را برای راهیابی به دور یک‌هشتم نهایی آسان ساخت.

منچستریونایتد به لطف پیروزی مقتدرانه مقابل بایر لورکوزن به مرحله بعد رسید. شاختار دونتسک هم می‌تواند با غلبه بر رئال سوسیه‌داد به این تیم بپیوندد.

در گروه C دقایق پایانی دراماتیک شد و پاری سن‌ژرمن با گل دقیقه 90 المپیاکوس را برد و بنفیکا هم همین کار را با اندرلشت کرد.

اما چه چیزهایی آموختیم؟

فارستر ضعف‌هایش را در دیدارهای بزرگ نشان دادسلتیک در تابستان گذشته گری هوپر و ویکتور وانیاما، دو تا از مهم‌ترین بازیکنانش را به باشگاه‌های لیگ برتری واگذار کرد. اما آنها دروازه‌بان بسیار مورد توجه خود، فریزر فارستر را حداقل تا پنجره نقل و انتقالات بعدی نگاه داشتند تا بتوانند امید بسیاری به حضور خوب در لیگ قهرمانان داشته باشند.

فارستر البته به‌حدی عالی بود که در تیم ملی انگلیس هم بازی کرد، اما تردیدی نیست که او ایرادات بزرگی داشته که در این فصل نمایان شده است.

اشتباه فاجعه‌بار او در گل آبردین در آخر هفته کم بود، نمایش ضعیف او مقابل میلان هم اضافه شد. سلتیک بازی را باخت و امیدش برای رسیدن به مرحله بعد را از دست داد. فارستر یکی از بهترین دروازه‌بانان این فصل بوده، و تردیدی هم در این نیست، اما او عملا بلد نیست چگونه در محوطه جریمه فرماندهی کند.

اضطراب و ترس او روی کرنر منجر به گل اول بازی به وسیله کاکا شد و البته این اشتباه از او بعید نبود. اما ضعف سلتیک در یارگیری این واکنش بد او را زیر سایه برد. در هر حال دروازه‌بان باید آن توپ را می‌گرفت. فارستر سپس روی گل ماریو بالوتلی تصمیم گرفت از خط دروازه تکان نخورد و البته این نشان از اعتماد به نفس بالا ندارد.

فارستر و البته سلتیک به فکر انتقالی بزرگ به انگلیس هستند اما تیم‌هایی که مشتاق خرید او هستند و بازی‌های او را به‌دقت دنبال می‌کنند اکنون کاملا از ضعف‌هایش آگاه خواهند بود.پورتو کیفیت موتینیو را کم داردهر فصل پورتو را تشویق می‌کردیم؛ آنها می‌توانستند بهترین بازیکنانشان را بفروشند و با این حال به حکمرانی در پرتغال ادامه دهند و در اروپا تیم بسیار خوبی باشند. اما این فصل نشان داد که آنها دیگر کم آورده‌اند.

تماشاگران در ورزشگاه دراگائو یکی از ملالت‌بارترین نمایش‌های این فصل از تیم‌های خانگی را تماشا کرده‌اند. تعداد تماشاگران آنها کم شده و البته بخت پورتو هم برای صعود به‌تدریج رو به افول نهاده است. سه‌شنبه تنها حدود 24 هزار نفر به ورزشگاه غارمانند تیمشان رفتند تا ببینند که تیم پائولو فونسکا مقابل آستریا وین عقب افتاد و در نهایت بدون شایستگی به یک امتیاز رسید. آنها ترجیح می‌دادند هر جای دیگری به جز ورزشگاه باشند.

این شاید بدترین نمایش پورتو در یک فصل بسیار معمولی بود. جیمز رودریگس و ژوائو موتینیو جدیدترین بازیکنانی بودند که با مبالغ هنگفتی از این تیم جدا شدند و تیم در غیاب آنها درخشش خاصی نداشته است. الببته خوان کویینترو به جای جیمز هم‌وطنش گاه و بیگاه خوب بوده، اما هیچ کس نتوانسته جانشین موتینیو شود.

پورتو بدون او تیمی کاملا متوسط است. آنها در سه بازی خانگی تنها یک امتیاز گرفته‌اند و در خارج از خانه تنها آستریا وین را برده‌اند. البته پورتو هنوز از نظر ریاضی بخت صعود را دارد، اما احتمالا آنها دوست داشتند بازی آخرشان هر دیداری باشد به جز نبرد با اتلتیکو مادرید در بیسنته کالدرون!

بایرن می‌تواند به سه‌گانه دوم برسدبایرن در خانه زسکا مسکو چندان سختی نکشید و با سه امتیاز برگشت. این دهمین پیروزی پیاپی آنها در لیگ قهرمانان بود و رکورد فصل 03-2002 بارسلونا را شکستند.

آنها از ماه مارس که در خانه با نمایشی نامتعارف به آرسنال باختند تاکنون هرگز نباخته‌اند و تنها سه تیم توانسته‌اند به آنها گلی بزنند. پس باید به زسکا و منچسترسیتی تبریک گفت که توانسته‌اند مقابل بایرن به گل برسند.

پپ گواردیولا، مربی تیم با فروتنی می‌گوید این رکورد متعلق به یوپ هاینکس است اما تردیدی نیست که مربی کاتالان اثر خود را بر تیمی گذاشته که پیش از حضور او هم قدرتمندترین تیم فوتبال دنیا بود.

آنها این هفته نزدیک‌ترین رقیب داخلی خود را قدرتمندانه شکست دادند. بایرن در مرحله گروهی لیگ قهرمانان به 15 امتیاز رسیده است. آنها البته با بحران مصدومیت بازیکنان بزرگشان روبرو بوده‌اند و هستند. این یعنی تیم‌های حریف حتی نمی‌توانند روی بخت و اقبال خود مقابل بایرن حساب باز کنند.

اگر تیمی در هر رقابتی بایرن را ببرد، این یعنی اتفاقات بد بسیار زیادی برای بایرن اتفاق افتاده که باعث شده آنها ببازند.

آنها به زبان ساده تسخیرناپذیر هستند. رسیدن به سه‌گانه دوم از آنها بعید نیست.ایسکو نشان داد که از اوزیل برای مادرید بهتر استآرسنال شب خوبی را داشت و با سه امتیاز بالاتر از دو تیم دیگر در صدر جدول گروه F قرار گرفت. آنها با دو گل جک ویلشر پیروز شدند. اما یک بازیکن سرخپوش باز هم در حد و اندازه‌های خود ظاهر نشد. مسعود اوزیل از استانداردی که از یک بازیکن 50 میلیون یورویی انتظار می‌رود پایین‌تر بود، هرچند که یک پاس گل تمیز داد.

اوزیل یک پنالتی ضعیف هم زد که استیو مانداندا مهارش کرد. او یک فرصت عالی دیگر هم از دست داد و نتوانست آمار گل نه‌چندان خوب خود را بهبود ببخشد.

ذوق‌زدگی ابتدای فصل از خرید اوزیل دیگر تمام شده و طرفداران آرسنال اکنون حقیقت را درباره بازیکنی که رئال مادرید نادیده گرفت دریافته‌اند. او گاه و بیگاه بی‌تاثیر بازی می‌کند و نقشی جنبی دارد.

اما در برنابئو کسی که جای اوزیل را گرفت عالی بود. ایسکو درخشید تا سفیدپوشان گالاتاسرای را پشت سر بگذارند. او برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت‌های بسیاری ساخت و یک گل هوشمندانه هم زد.

ملی‌پوش اسپانیایی از زمان آمدن از مالاگا با دشواری‌هایی روبرو بوده اما مادرید حق داشت که اوزیل را بفروشد و او را بخرد. زمان درباره ایسکو قضاوت خواهد کرد. او بازیکنی است با کیفیت حقیقی و بالاتر از بازیکنی است که به آرسنال رفت؛ به تیمی که جایگاهش و رویاهایش پایین‌تر از مادرید است.

یوفا به نتیجه‌ای که به دنبالش بود رسیداگر اوضاع همین طور بماند، شش تیم از هشت تیم اول گروه‌ها در قرعه‌کشی لیگ قهرمانان در سید 1 قرار داشتند. اتلتیکو مادرید و پاری سن‌ژرمن تنها استثناها بودند ولی کسی آنها را شگفتی‌ساز نمی‌داند و همه انتظار اول شدنشان را داشتند. برای بقیه تیم‌ها هم اوضاع کم و بیش سرراست بود.

یوفا مکانیزمی ساخته که در آن هر فصل قدرت‌های سنتی به مرحله حذفی می‌رسند. باشگاه‌های سید 1 از کشورهایی هستند که چندین نماینده در لیگ قهرمانان دارند و آنها با رقیبان داخلی خود روبرو نمی‌شوند. این یعنی کار برایشان حتی پیش از آن که بازیکنانشان به توپ ضربه بزنند راحت شده است.

اما سیستم ضریب یوفا به تیم‌هایی که تا پنج فصل پیش در اروپا درخشیده‌اند کمک می‌کند و نمی‌تواند بیانگر کیفیت فعلی آنها باشد.

البته یوفا و تیم‌های سنتی، که بیشترین سهم را از درآمد تلویزیونی می‌گیرند مشکلی ندارند. اوضاع همان‌طور که هست می‌ماند. بزرگان برای فصل‌های بعد همچنان امتیازات بالایی دارند و در به همین پاشنه می‌چرخد.

     
آی اسپورت
2013-12-18 12:32:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر