فهرست
لیگ برتر در خدمت تیم ملی
لیگ برتر در خدمت تیم ملی

لیگ برتر در خدمت تیم ملی

آی‌اسپورت- بازیکنانی هستند که ارزش فنی بازی‌شان بالاست، ولی هنجارشکنند و در لیگ برتر، مسئله‌آفرینی می‌کنند و به رغم بازی خوب‌شان، به چهره بد بازی و عنصر نامطلوب مسابقه، بدل می‌شوند! واکنش تربیتی و عملکرد مناسب و صحیح در قبال اینان که خود را مدعی‌العموم تیم‌شان تصور می‌کنند، همان است که همیشه هست و باید باشد: ... با وجود همه شایستگی و لیاقت فنی، دور ماندن از تیم ملی، تا به خود آیند و یک‌سره با حواس جمع، روی بازی و انجام وظایف مربوطه به خود متمرکز باشند! مثلاً آن پسر شجاعی که امروز وجودش به قدرت دیواره دفاعی تیم ملی توان و سرعت عمل بیشتری می‌دهد، باید تا یاد گرفتن چگونگی در خدمت تیم بودن و تا متعهد شدن به این صفت، با برخورد‌های به خودآورنده روبه‌رو شود! برخورد‌هایی که حکم هرس کردن شاخ و برگ‌های اضافی استعداد ویژه‌اش تا تبدیل به یک بازیکن بی‌اشتباه و در خدمت تیم باشد!

تیم ملی و سازمان تیم‌های ملی را به این دلیل که در پی ساختن یک بازیکن بازی‌محور و «تیم‌سالار» است، نمی‌توان سرزنش کرد! بازیکن خوب، فقط خوب به توپ ضربه نمی‌زند، بلکه خوب در خدمت تیم هم قرار می‌گیرد! قرار گرفتن خودآگاهانه و تاکتیکی و کاملاً مبتنی بر اراده متکی به شعور فنی! تیم ملی، چه بهتر که جای خالی بازیکنان خودمحور و تک‌رو را که در نظم تیمی نمی‌گنجند، نپذیرد و با این غلط استراتژیک کنار نیاید!

روند بزرگ شدن

نکات مهم و نامبهم دیگری هم هست که در ساختن یک تیم اصول‌گرا و «بازی‌محور» شرط اول و آخرند! روند تبدیل شدن و مبدل کردن یک بازیکن مستعد به بازیکنی کلیدی! بازیکنانی که خمیرمایه بزرگ شدن را دارند! مثلاً بازیکنانی مثل رشید مظاهری، حاج‌صفی، شجاعی و دژاگه در تیم تراکتور که چند جوان سرشار از حق پیشرفت و سه، چهار خارجی خوب هم دارند!

تراکتور ملی‌پوشانی دارد که باید به مراتب مسئولیت‌پذیرتر باشند! در یک کلام؛ تیمی که چهار بازیکن باتجربه و میدان‌دیده ملی‌پوش دارد، هم باید در خدمت به تیم ملی، پرقدرت‌تر باشد و هم باید از ملی‌پوشانش در چرخه لیگ برتر، بهتر و کامل‌تر بازی بگیرد! و این رخدادی است که هنوز به یک اصل بدل نشده است! هنوز حاج‌صفی، شجاعی و دژاگه نه در تیم تراکتور، موتور حرکت و دینام «خودکاری» تیم شده‌اند و نه در تیم ملی، وظایف خاص‌تری را می‌توان برعهده‌شان قرار داد! بازیکنانی که باید ویژه و خاص بازی کنند، ولی چنین نمی‌کنند! و تا چنین نشود، تراکتور تیم رؤیایی مصطفی دنیزلی هم نمی‌شود! چرا که بزرگان تراکتور سرمشق‌وار و الگوصفت، برای جوان‌تر‌ها بازی نمی‌کنند!

سپاهان، شهر خودرو و استقلال

لیگ برتر باید بازیکنانی بسازد مثل امین قاسمی‌نژاد در شهرخودرو، که گلزنی است غیرمتعارف و هافبکی است که از راه دور هم پاس گل می‌دهد و هم شوت‌های دقیق و صائب به سمت دروازه حریفان روانه می‌کند! لیگ برتر باید بازیکنانی بسازد مثل محمد محبی که پارسال مطرح نبود و امسال بهترین بازیکن مهم‌ترین بازی تیم ملی می‌شود! لیگ برتر باید بازیکنانی را در منظر تیم ملی قرار دهد که با مخالفت و عدم توافق عمومی نخبگان لیگ برتر مواجه نشود! مثل فرشید اسماعیلی که به تیم ملی دعوت نشده است و همپای وریا غفوری، که جایش در تیم ملی خالی می‌نمود! تیم ملی در بازی‌های حساس با بحرین و عراق، شاهد سبکبال نبودن و سبکبار نبودن لژیونر‌های خود بود! لژیونر‌های سنگین! لژیونر‌های کوتاه‌پرواز که بیشتر میل به سستی داشتند! تیم ملی بیشترین توقع را براساس واقعیت‌های میدانی، متوجه احمد نوراللهی کرده، متوجه محمد محبی کرد و متوجه کنعانی‌زادگان کرد! تیم ملی در مهم‌ترین بازی‌اش به ناچار نادری میدان ندیده را در دقایق سخت و دشوار مأمور حفظ جناح چپ کرد!

چند پله جهش

قرار است لیگ برتر شروع شود و مقرر است تا اول فروردین ۹۹ دستخوش تغییرات زمانی و مکانی و تقویم و برنامه شود! باید در فرصت باقی‌مانده، مجال بهتر و بیشتری برای مرد ایتالیایی فراهم کرد یا باید به یحیی گل‌محمدی، این حس برتری‌جویانه را تزریق کرد که «تو دیده نشده‌ای! تو باور نشده‌ای!» حالا دیگر لازم است روی حس وظیفه‌شناسی امیر قلعه‌نویی حساب بیشتری باز کرد و او را خریدارانه‌تر، زیر ذره‌بین مقبولیت قرار داد! می‌توان با قضاوت درست و ارزیابی صحیح، امیر را چند پله بالا برد! چند پله جهش! باید به او فهماند که کوشش سازنده است، دور ریخته نمی‌شود! دیگر از دست‌های پشت پرده ننال و از توهم مهندسی لیگ گلایه مکن! امثال محبی‌ها را، جانشین ابراهیمی‌ها کن و از نورافکن و کریمی و منصوری، مردان فردا را پدید آور!

۲    
آی اسپورت
2019-11-21 12:03:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر