فهرست
بهار سرنوشت‌‌ساز آقای شفر: بودن یا نبودن؟
بهار سرنوشت‌‌ساز آقای شفر: بودن یا نبودن؟

بهار سرنوشت‌‌ساز آقای شفر: بودن یا نبودن؟

آی اسپورت - ۲ امتیازدیگر در لیگ قهرمانان آسیا پرید تا استقلال به همراه العین امارات درگروه cرقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا از حداقل شانس برای صعود به مرحله بعد برخوردار باشد. گرچه استقلال روی کاغذ همچنان اقبال صعود دارد و چنانچه در دو بازی پی‌درپی الهلال عربستان را مغلوب کند، بدون شک از گروه خود بالا خواهد رفت اما رسیدن به این هدف چندان از استقلالی که وینفرد شفر برای‌مان ساخته عملی به نظر نمی‌رسد.

شفر از ابتدای لیگ هجدهم رویه‌ای داشته که به رغم جذب بازیکنان جدید هیچ تغییری درآن ایجاد نشده است. در حالی که انتظار می‌رفت پیرمرد بعد از خریدهای گران‌قیمت نیم‌فصل و به اصطلاح تقویت کردن تیمش بتواند در بازی‌های بزرگ به برتری برسد و آن نتایجی که انتظار می‌رود را به دست آورد تا راهش برای قهرمانی در لیگ و موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا هموار شود اما در عمل می‌بینیم که استقلال او راهی را می‌رود که منتهی به موفقیت و کامیابی نیست. حال شاید پیروزی‌ها و صعود نسبی در جدول لیگ تا حدودی استقلال را به کورس بازگردانده باشد اما آنچه منتج به نتیجه خواهد شد، برد در بازی‌های بزرگ است که وینفرد شفر در رسیدن به آن ناکام بوده است.

استقلال به رغم نتایج پرگلی که درهفته‌های اخیر در لیگ داشته اما بازی را به تراکتورسازی واگذار کرد تا در اولین تقابل خود با تیم‌های مدعی در نیم‌فصل دوم بازهم ناکام باشد و بیم تکرار آن و احتمالا سقوط و ناکامی دوباره را در دل‌ها زنده نگه دارد. شفر البته شانس بازی دوباره با مدعیان لیگ را خواهد داشت و اگر به برنامه آبی‌ها در حد فاصل دهم فروردین ماه تا ششم اردیبهشت ماه بنگریم، به این نتیجه می‌رسیم که در این فاصله زمانی مجالی بزرگ پدید خواهد آمد تا آقای سرمربی تمام تردیدهایی که درباره نتایجش در بازی‌های بزرگ شکل گرفته را از ذهن‌ها پاک کند، روزهایی مهم و سرنوشت‌ساز که بی‌تعارف تکلیف آینده سرمربیگری او با استقلال را هم مشخص خواهد کرد.

استقلال در این هفته‌ها با پرسپولیس، الهلال(دوبار)، سپاهان و پدیده بازی دارد که این تقابل‌ها تعیین کننده سرنوشت آقای سرمربی در دو جبهه لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتراست. سرمربی استقلال که در آستانه حذف از لیگ قهرمانان آسیا قرارگرفته بدون شک اگر می‌‌خواهد فصل آینده هم روی نیمکت آبی‌ها باشد و سکان هدایت یکی از بهترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران را در دست داشته باشد و همچنان از دستمزدهای چشمگیری که برایش تعریف شده، بهره ببرد بدون شک باید در یکی از این دو جبهه به موفقیت برسد.

گرچه ارزیابی عملکرد پیرمرد در لیگ قهرمانان آسیا -اگراو را صعود کرده بدانیم- به ماه‌های آتی موکول خواهد شد اما تا پیش از آن دوران تکلیف سرمربی استقلال در لیگ روشن خواهد شد، هرچند که با توجه به شروع نگران‌کننده شفر با تیمش در لیگ قهرمانان آسیا به نظر می‌رسد خیلی زود تکلیفش در رقابت‌های آسیایی هم مشخص شود اما برای اینکه پیش‌دستی منفی‌نگرانه‌ای درباره استقلال نداشته باشیم به بازی‌های لیگ بسنده می‌کنیم. به نقطه‌ای که شفر قطعا باید در آن به کامیابی و موفقیت برسد و با تیمش قهرمانی فوتبال ایران را به چنگ آورد وگرنه سناریوی حذف او در استقلال خیلی زود نوشته خواهد شد.

بهار سرنوشت‌سازی که پیش روی پیرمرد قرار گرفته، روشن‌کننده وضعیت کاری آقای ژرمن در استقلال خواهد بود. شفر فصل پیش قهرمان جامی شد که بی‌تعارف ارزش و منزلت آن چنانی نداشت، به خصوص اینکه آبی‌ها در غالب بازی‌های جام حذفی فصل پیش با تیم‌های لیگ یکی مصاف داد وحتی در فینال نیز از این مزیت بی‌بهره نبودند.

برچسب موفقیت را زمانی می‌توان بر پیشانی شفر و مردانش چسباند که در لیگ به توفیق بزرگی برسند و جام قهرمانی را به دست آورند و همزمان در لیگ قهرمانان آسیا هم موفق به پیروزی در بازی‌های بزرگ شوند. تیم شفر در لیگ نسبتا خوب نتیجه گرفته -منهای بازی با تراکتور- و در لیگ قهرمانان آسیا هم شروع نگران‌کننده‌ای داشته است. در واقع شفر در مسیر ناکامی با استقلال گام برمی‌دارد و اگر او با همین فرمان جلو برود، فصل آینده را نخواهد دید و یقینا ناکامی او تغییرات بعدی را هم در استقلال به وجود خواهد آورد و چه بسا تحولات به نقطه مدیریت باشگاه استقلال هم کشیده شود.

استقلال درفصل جاری مافوق آنچه تصور می‌شد هزینه و بیش از 50میلیارد تومان برای ساختن این مجموعه بودجه تعریف کرده است. این عدد در قیاس با سال‌های گذشته بسیار چشمگیر است و برآیند چنین تیم پرهزینه‌ای باید نتایجی مطابق با هزینه‌ها باشد. شکست استقلال در به دست آوردن جام قهرمانی و یا ناکامی در صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان که سایه‌اش اکنون بر پیکر این تیم سنگینی می‌کند، شفر را به سمت درهای خروجی استقلال سوق خواهد داد و بسیار بعید است که برای او یک فصل دیگر زمان تعلق بگیرد و مدیران فعلی یا مدیران بعدی شفر را بعد از دو فصل مربیگری در استقلال و تنها به دست آوردن یک جام حذفی مربی مناسبی برای استقلال فصل نوزدهم بدانند.

شفر یک فصل دیگر قرارداد دارد

فازغ از بحث نتیجه‌گیری وینفرد شفر که در تداوم ماندن وینفرد شفر بسیار تاثیرگذار است باید به قرارداد او نیز اشاره داشت. شفر علاوه بر این فصل، یک فصل دیگر با استقلال قرارداد دارد که جدایی‌اش از استقلال یقینا مستلزم هزینه قابل توجه باشگاه استقلال است. البته اگر شفر با استقلال دراین فصل به نتیجه مطلوب برسد، فصل بعد هم با استقلال ادامه خواهد داد اما باید پذیرفت که نتایج مرد آلمانی در تداوم همکاری‌اش با استقلال بسیار مهم است.

ایران ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-03-14 15:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
فرمان خان
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۴۸
بله بله درست میفرمائید چون نه که پرسپولیس با پنجاه هزار تومان تعریف شده واسه همین وگرنه که برانکو جونمون که با باد هوا تیمو میچرخونه#خبرناهار و پکیجی با ضریب هوش مادون ماهی!
@
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۰۳
ضریب هوشی مادون ماهی! طعنه زدن به برانکو و پرسپولیس برای تطهیر کسی که دوساله تو استقلاله و فقط وقتی تیمش پراز ستاره بوده تا حدودی تونسته نتیجه بگیره فکر کن اگه محروم بودین با شفر منحل میشدین. چرا وقتی از خرج زیادی حرف میزنن بهتون برمیخوره؟ خط حمله تیمت بالای 20 میلیارد خرجش شده و البته شفر که با قرارداد 300 هزاردلار اومد و رسوندش تا یک میلیون دلار
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر