فهرست
نمک‌خور‌های نمکدان‌شکن
نمک‌خور‌های نمکدان‌شکن

نمک‌خور‌های نمکدان‌شکن

آی اسپورت - وینفرد اولین خارجی‌ای نیست که با ترک ایران از کشورمان بدگویی می‌کند و شاید باید ریشه مشکل را در جایی دیگر جست‌وجو کنیم.

سختی زندگی در کشوری دیگر

حقیقت این است که انتقال به کشوری دیگر که هیچ تصوری از زبان و فرهنگ آن ندارید حتی برای بازیکنان کاملاً حرفه‌ای هم کار واقعاً سختی است و خیلی از آن‌ها روز‌های سختی را در ماه‌های اول حضورشان در کشور و لیگی جدید تجربه می‌کنند. حال تصور کنید این بازیکنان خارجی با تفریحاتی که در کشورهایشان عرف و رایج است به ناگاه به ایران می‌آیند. کشوری که هیچ‌کس زبانشان را نمی‌فهمد و تقریباً هیچ تفریحی برای آن‌ها وجود ندارد و حتی گاهی امکان به همراه آوردن زن و کودکان خود به کشور را هم ندارند. آن‌ها مجبورند بعد از تمرین فقط در خانه بمانند و برنامه روزانه این دسته از بازیکنان تبدیل به خانه، تمرین، مسابقه می‌شود. این اتفاقی بود که برای لی هری اروین افتاد و او تنها بعد از چند ماه حضور در ایران ادعا کرد به شدت افسرده شده است. مسئولان باشگاه با این بازیکن همکاری نکردند و او را به اجبار قراردادش در ایران نگه داشتند تا اروین بعد از ترک ایران در مصاحبه‌هایش بگوید بدترین روز‌های عمرش را در ایران سپری کرده است.

رفتار بد با خارجی‌ها

اتفاق بد دیگری که بسیاری از بازیکنان خارجی در ایران تجربه می‌کنند، رفتار بد سایر بازیکنان با آنهاست و فوتبالیست‌ها می‌دانند که هیچ چیز بدتر از این نیست که هم‌تیمی‌هایت تو را از خود ندانند. این چیزی بود که نیومایر در استقلال تجربه کرد. بازیکن آلمانی درست یا غلط به این نتیجه رسیده بود که بازیکنان دیگر او را دوست ندارند، با او حرف نمی‌زنند، توپ را به این هافبک نمی‌دهند و در نتیجه کاری کرده‌اند که او از ترکیب استقلال خارج شود. در این زمینه مسئولان رده‌بالای باشگاه‌ها هم بی‌تقصیر نیستند. بدرفتاری با خارجی‌ها را به کرات در ایران شاهد بودیم. هنوز یادمان نرفته که آری‌هان را برای انتقال از استادیوم به هتل سوار وانت مزدا کردند یا جیوانی می، مربی ایتالیایی سایپا در خیابان توسط دستیارش قال گذاشته شد تا مجبور شود خودش تاکسی بگیرد و بر سر بازی تیمش برود! یا هنگام برکناری همین شفر برخورد‌هایی شد که او امروز بگوید هر جای دیگر این رفتار‌ها می‌شد، مسئولانش به عنوان مجرم دستگیر می‌شدند. همین برخورد‌ها با مانوئل ژوزه هم شد. او را هم به اردوی پرسپولیس راه ندادند و پیرمرد پرتغالی از این رفتار‌ها فیلم گرفت.

ضعف ساختار‌ها

اکثر بازیکنانی که به فوتبال کشورمان می‌آیند در فضا‌هایی بهتر و با امکاناتی قوی‌تر فوتبال بازی کرده‌اند و ذهنیتی حرفه‌ای دارند. آن‌ها با همین تصور پا به ایران می‌گذارند و چیزی که می‌بینند خیلی با تصوراتشان فاصله دارد. این بازیکنان به قدری در ایران رفتار‌های غیر حرفه‌ای می‌بینند (در برخی موارد حتی از آن‌ها کلاهبرداری می‌شود) که در اولین فرصت از ایران می‌روند.

شفر آخرین نفر نیست

استراماچونی هنوز هم از جایی صحبت می‌کند که به عنوان محل تمرین به او نشان دادند و بسیار هم مجهز بود، اما هنوز یک بار هم تیمش در آن تمرین نکرده! در دیگر اتفاقی که برای این مربی افتاد، مرد ایتالیایی برای خرید یک وایت‌برد ساده آنقدر منتظر ماند و اقدامی از سوی مسئولان ندید که خودش با هزینه شخصی اقدام به خرید تخته کرد. طبیعی است این مربی وقتی از کشورمان خارج می‌شود شروع به بدگویی از کشورمان بکند. در واقع خود ما آن‌ها را به مرزی می‌رسانیم که از شرایطشان در ایران منزجر شوند و طبیعی است که چنین آدم‌هایی حرف خوبی ندارند که از کشورمان بزنند. شک نکنید نفر بعدی که با فرار از ایران در موردش بدگویی خواهد کرد، همین استراماچونی است که بار‌ها گفته برای رفتن از ایران لحظه‌شماری می‌کند و تنها جریمه فسخ او را نگه داشته!

همه چیز هم سیاه نیست

با وجود تمام این حرف‌ها در سال‌های گذشته کم نداشتیم بازیکنانی که از حضور در ایران به عنوان تجربه‌ای شیرین یاد می‌کنند. نمونه آن‌ها اشپیتیم آرفی است که حتی بعد از پایان فوتبالش هم هنوز در ایران زندگی می‌کند یا پادوانی مدافع استقلال که با وجود ناملایمتی‌هایی که هنوز در حقش ادامه دارد همچنان از ایران تعریف می‌کند. کم نیستند از این نمونه‌ها: جان‌واریو، ادینهو، کی‌روش، ولاسکو و... ایرانی‌ها همواره به مهمان‌نوازی مشهور بودند پس چرا در حالی که می‌توانیم سختی زندگی آن‌ها در ایران را کم کرده و باعث رقم خوردن خاطراتی شیرین برای آن‌ها شویم، کاری می‌کنیم که این مهمان‌های خارجی به مرز نفرت از کشورمان برسند؟

اگر مدیران ما به خارجی‌ها وعده دروغ ندهند و رفتاری حرفه‌ای با آن‌ها داشته باشند، دلیلی ندارد خارجی‌ها بعد از خوردن نمک ما، این‌گونه نمکدان بشکنند!

خبر ورزشی

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-10-16 20:44:00
نظر دهید

۱ نظر
AshKanRed
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۲۱:۲۵
آیا شفر دروغ یا سیاه نمایی کرده !!! در کشوری که وزارت ورزش دو تیم مستقیم زیر نظر خودش اداره می شه و یا وزارت نفت چند تا تیم داره یا دو تیم یک مالک داند ویا یک تیم دو تا مالک داره ۰ یا امام جمعه های یک شهر درباره حضور یا عدم حضور یک تیم تصمیم می گیرند ۰ یا نمایندگان مجلس به خاطر داوری بازی یک تیم امضا و تهدید در مجلس راه می اندازند
از انتخابات مجلس و ریاست جمهوری که نگو و نپرس حالا به نظرتون این فوتبال هنوز سیاسی نیست۰
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر