فهرست
تحول بزرگ تیم ملی؛ چشم در چشم غول‌ها
تحول بزرگ تیم ملی؛ چشم در چشم غول‌ها

تحول بزرگ تیم ملی؛ چشم در چشم غول‌ها

آی اسپورت – از جام جهانی 2014 تا سه‌شنبه شب که در کازان با روسیه روبه‌رو شدیم، سه سال و نیم می‌گذرد. در این مدت کی‌روش تغییرات زیادی در ترکیب تیم ملی به‌وجود آورده و در جام جهانی احتمالا تنها دو یا سه نفر از بازیکنان دوره قبل در ترکیب اصلی خواهند بود. تحول در ترکیب تیم ملی واکنش او به انتظاری بود که برای جوانگرایی و ورود نسل جدید وجود داشت. ترکیب تیم ملی در برزیل را اکثرا بازیکنانی می‌ساختند که از دوره مربیگری قطبی مانده بودند و کی‌روش به رسم احتیاط باتجربه‌ترها را برای این رویداد بزرگ جهانی برده بود.

در بازگشت از برزیل جریان تغییرات تسریع شد و کی‌روش توانست نسل جدیدی را به تیم تزریق کند. از بیرانوند درون دروازه و پورعلی‌گنجی، رضاییان و محمدی در خط دفاع گرفته تا عزت‌اللهی در خط میانی و آزمون و طارمی در خط حمله. این تغییرات با نتایج مثبت و صعود مقتدرانه تیم ملی همراه شد تا همه به تمجید از این مربی بپردازند.

تغییر مهم‌تر اما در روحیه و نگاه بازیکنان است. تحولی که چندان مورد توجه نبوده و رسانه‌ها از آن غافل بوده‌اند ولی در کازان کاملا به چشم آمد و در آستانه جام جهانی 2018 می‌تواند مایه امیدواری باشد. تیم ملی حالا به مرحله‌ای از خودباوری رسیده که می‌تواند پا به پای رقیبی در سطح روسیه بازی کند، عقب نرود و در آخر زمین را با دست پر ترک کند.

کی‌روش هرچند تیم باتجربه‌ای به برزیل برده بود، ولی همان سرد و گرم چشیده‌‌ها با ساق‌های لرزانی قدم به چمن ورزشگاه کوریتیبا گذاشتند و در بازی با نیجریه اضطراب حرف اول را می‌زد. ترس بازیکنان به تدریج ریخت ولی وقتی در بازی سوم مقابل بوسنی نیاز به برد داشتیم، نه توان بدنی تیم اجازه بازی رو به جلو می‌داد و نه توان فنی تیم در حدی بود که بتواند باز شود و پا به پای حریف اروپایی‌اش بازی کند.

تیم کی‌روش در سال‌های اخیر با شیلی و سوئد هم روبه‌رو شد ولی در هر دو بازی به سیاق بازی‌های برزیل عقب نشست و نگران بود که اگر فضا بدهد با شکست سنگینی روبه‌رو خواهد شد. روسیه نخستین حریف سختی بود که تیم ملی برابر آن عقب نرفت و تصمیم گرفت پا به پا بازی کند. بازیسازی از دفاع شروع می‌شد و با وجود پرس حریف خبری از زیر توپ زدن نبود. کی‌روش از بازیکنانش خواسته بود که پله به پله پیشروی کنند و مهاجمان سرعتی تیم ملی را با توپ‌های سالم تغذیه کنند. فرار طارمی که به گل آزمون ختم شد، مشابه حرکتی بود که در جریان بازی بارها دیده شد و تیم ملی توانست با عبور از پرس خط حمله و میانی روسیه توپ‌های سالمی به یک سوم حمله برساند و دروازه میزبان را تهدید کند.

در نیمه اول که هر دو تیم محتاط بودند، برتری نسبی با ایران بود. تیم ملی در شروع نیمه دوم هم توانست بهتر از میزبان باشد و بعد از گل آزمون فرصت داشت به گل دوم هم برسد. تنها در 20 دقیقه پایانی بود که روسیه بازی را در اختیار گرفت و به گل تساوی رسید ولی بلوک دفاعی تیم ملی در این دقایق هم انسجامش را حفظ کرد و موفق شد با دست پر به تهران برگردد.

حالا می‌توان با اطمینان گفت که هفت سال بعد از حضور کی‌روش تیم ملی از نظر کیفیت و سرعت بازی، هماهنگی و خودباوری بازیکنان به سطحی رسیده که می‌تواند بدون ترس از شکستی سنگین با تیمی مثل روسیه روبه‌رو شود، فوتبال آبرومندی بازی کند و برای برد بجنگد. نمایش کازان نشان داد که تیم کی‌روش در سه بازی مرحله گروهی جام جهانی مثل دوره قبل دست و پا بسته نخواهد بود و بیش از آن که منتظر اشتباه بماند تلاش می‌کند حریفش را به اشتباه وادار کند و ضربه نهایی را بزند. بازی کازان به همه اطمینان داد که امید موفقیت در روسیه خیال‌پردازی نیست و با قرعه مناسب و تدارک خوب می‌توان یکی از شانزده تیم مرحله نهایی بود.

 

ایران ورزشی

۴۴ ۱۷  
آی اسپورت
2017-10-12 11:47:00
نظر دهید

۱۷ نظر
ویلی
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
کیروش و ایران لقمه هم بودن و هیچ کدوم منتی بر دیگری نداره هیچ کشوری با پیش پرداخت نقد و قرارداد پروازی سراغ کیروش محروم اون دوران نمیرفت (عربستان فن مارویکو برای همین مرخصی های طولانیش اخراج کرد) و هیچ مربی سرشناسی درحالت عادی نمیومد یه کشور منزوی و تحریم بدون امکانات مثل ایران.....تک بازیا ملاک نیست کره جنوبی جلوی تیم اول روسیه شناور فوتبال بازی میکنه و 4-2 میبازه و ما میریم تولاک دفاعی 1-1 میکنیم (قبلن روسیه رو با گل خلعتبری برده بودیم) برای نتیجه گیری مقطعی در جام جهانی میشه امیدوار بود مثل کاستاریکا به هشت تیم رسید ولی این سبک نتیجه گرا (مثل یونان 2004) میراث ماندگار نداره بلکه انتظارمون از کیروش بیش ازین حرفاست که مثل 98 باعث هویت بخشی و موج رفتن بازیکنا به اروپا و پیشرفت کلیت فوتبال ایران بشه ، در نهایت محک اصلی کیروش جام ملتهاست اگه مدعی سروری آسیا رو داریم دیگه این دوره بعد چهل و سه سال وقتشه، کیروش یه فینال آسیا بهمون بدهکاره بدون عذر و بهانه
علیرضا
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۰
امیدوارم این سرمایه گذاری به شکل اصولی و طبق برنامه ریزی دلخواه و حرفه ای کی روش طراحی و اجرا شود تا در ویترین مهم جام جهانی بتوانیم برای نخستین بار از گروه خود صعود کنیم.
گیربازار
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۴
نویسنده با خودش چی فکر کرده ؟ نوشته:
"روسیه نخستین حریف سختی بود که تیم ملی برابر آن عقب نرفت و تصمیم گرفت پا به پا بازی کند."
فکر کنم بازی رو ندیده. ما کلا تو قوطی بودیم و دو تا حمله داستیم که اون هم روی خلاقیت فردی بود. روسیه یکی هم به تیر زد. ضمن اینکه نصف بازیکنا بازی اول یا دومشون بود. اگه میخوای مجیز کیروش رو بگی ، بگو ولی تحلیل آبکب و کیلویی نکن.
این همه روزنامه نگار کیلویی و کارشناس کیلویی داریم هنوز یکی نیومده تحلیل علمی و دقیق بکنه. البته چراغپور یه تحلیل کرده بود که تقریبا خوب بود ولی نه کاملن
حامد
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۷
کجا توقوطی بودیم تا دقیقه 70 یه بازی کاملا کنترلی و حساب شده مقابل میزیان انجام دادیم ولی بعدش با تعویض کیروش تیم انسجامش به خاطر ناهماهنگی ازدست داد بازی ازدست دادیم این تیم بازی دوستانه خوب داشته باشه میتونیم امیدوار باشیم.
۶
به حامد
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۹
تیما رو باهم اشتباه گرفتی .تیم ایران اون پیرهن قرمزا نبودنا . پیرهنشون سفید بود .
امید
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
اخه چی بهت بگم؟بهترین هافبک ما تو تیم اخر لیگ روسیه چهارمیخ شده به نیمکت،بهترین مهاجم ما تو کازان تا حالا گل نزده،بعد تیم حریف بازیکن هاش تو زسکا،زنیت و... بازی میکنند،بعد میکن مردم چرا سوار پراید میشن،منم پورشه دوست دارم ولی تواناییشو دارم،یک سوال ساده،چرا تیم های پایین جدول جلوی همین استقلال ضعیف شده میان بسته بازی میکنند؟چرا فردا فولاد که به مراتب بهتر از استقلال،بازی کرده و نتیجه گرفته جلوی این تیم با یک امتیاز هم خئشحال به خونه میره؟اخه ما یک تیم معمولی که نصف ستاره های کره استرالیا و ژاپن نداریم،امکانات قطر عربستان و امارات نداریم،با کیروش شدیم آقای آسیا،بعد طلبکارم باشیم؟همین برانکو که الان اینقدر پستش هستین و ماشااله الترناتیو کیروشه مربی شجاعی بود؟بازی های اول ایران با کیروش نگاه کن ما 433بازی میکردیم،بعد علی کریمی جلوی چهارتا مدافع بازی میکرد،ولی کیروش دید توانشو نداریم،تغییر استراتجی داد
۹
به امید
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
شما عجالتا به جای استراتجی بنویس استراتژی. بعد بیا از استراتژی حرف بزن.
بعدشم آسمون ریسمون نباف . بازی دفاعی فرق میکنه با چپیدن تو دفاع. مثلا تیم های مورینیو و سیمئونه دفاعی ان ولی تو دفاع نمی چپن . در واقع هدفشون اینه موقعیت به حریف ندن.
ولی بازی با روسیه مصداق کامل چپیدن تو دفاع بود . موقعیت میدادیم. حمله هم نکردیم . از تیر هم ممنونیم. تازه روسی نصف بازیکناش اسنراحت بودن.
البته شما برو استراتژی رو درست بنویس. اینایی که نوشتم زوده برات
حرف حساب
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۰۵
نیمه اول که بازی هیچکدام از دو تیم چنگی به دل نزد! نیمه دوم بر خلاف جریان بازی گل زدیم و طبق معمول هم تا آخرش فقط دفاع کردیم! کجا بازی پایاپای بود؟؟
امید در جواب به امید
جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۰
شما درست میگی،فقط چرا به بخشی از حرف های من اشاره کردی؟مابقیش مشکلی نیست؟شما سپاهان که با لوکا رفت فینال اسیا ببین یازده نفره تو دفاع بودن،همین پرسپولیس اگر دفاع کردن بلدبود چهارتایی نمیشد،برو بچه جون
کیروش = راسپوتین
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۱۴
بله انسجام دفاع رو دیدیم. ممنون از تیر دروازه. حاج صفی و وریا هم خیلی انسجام داشتن که را به را می موندن
بهترین تحلیل حامیان کیروش (( رستم پور))
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۱۶
گیر بازار
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۳۹
کیروش عشقققققققق من.هلاکتم
aliReza
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۴
مثل اینکه اصلا بازی رو ندیدی آقای نویسنده بیرانوند و دفاع ها زیر توپ نمیزدن؟؟؟؟ ایران 30 درصد مالکیت توپ داشت اونوقت پا به پا اومد با روسیه؟ ؟ حالا روسیه خیلی قوی نبود اگه تو جام جهانی با تیمهای قو تر همگروه بشیم بازم با این سبک بازی به جایی نمیرسیم
گیربازار
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۰
واقعا بازی افتضاح بود
گیر بازار
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۴۳
اگه زخمت خوب میشه با نام گیر بازار کامنت بذار.سرور تو و پرفسور یک درصدیت اقا کارلوسه
حسین
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
خدایی روسیه با اینکه تیم درجه دومه ولی خیلی قشنگ بازی میکردن و ایران هیچ حرفی برا گفتن نداشت تازه نسبت به بازی کره هفت تت از یارهای اصلیشون را بازی ندادند بالخره رفیق پوتینه دیگه ..پس بیخودی توقع را بالا نبرید ایران دفاع اتوبوسی و ضد حمله های اتفاقی . بدون هافبک خلاق مثل علی کریمی و یا مجید نامجو مطلق
عارف
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۴
داداش روسیه یه تیم درجه سه اروپا حساب میشه تیمای درجه 2 مثل پرتقال بلژیک.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر