فهرست
راند اول برای پاریسی‌ها
راند اول برای پاریسی‌ها

راند اول برای پاریسی‌ها

آی‌اسپورت – این فینالی رویایی برایِ جام اتحادیه بود. موناکو مقابلِ پاریس سن ژرمن، قدرتمندترین تیم‌هایِ فرانسه، در رده‌هایِ اول و دومِ لیگ یک و دو تا از جذاب‌ترین تیم‌هایِ اروپا با خط حمله‌هاییِ آتشین. موناکو پیش از فینال در رقابت‌هایِ مختلف 129 گل زده بود و پاریس سن ژرمن 104 گل.

موناکو و پی‌اس‌جی هر دو تیم‌هایی هستند با بازیکنانی نامدار، کنارِ پدیده‌هایی جوان. این بازی جدا از فرصتی برای کسب اولین عنوانِ داخلیِ فصل، حکمِ جدالی برای برتریِ روانی در هفته‌هایِ باقی مانده‌یِ لیگ هم داشت، بازی‌ای که در 149 کشور پخش به شکل مستقیم پخش شد.

در پایان اما فینالِ رویایی تنها برایِ پاریسی‌ها بود که با نمایشی عالی و نتیجه‌ای قاطع آن را به سود خودشان تمام کردند و شبی کابوس‌وار برایِ موناکو به جا گذاشتند. این چهارمین قهرمانیِ پیاپیِ پی‌اس‌جی در جامِ اتحادیه بود (یک رکورد در تاریخ فوتبال فرانسه). ادینسون کاوانی در این بازی هم مثلِ فینالِ 2015 و 2014 دو گل زد تا شمارِ گل‌هایش در این فصل را به 40 در 40 بازی برساند. حتی زلاتان ابراهیموویچ هم در هیچکدام از فصولش در پاریس چنین آماری در این مقطع از فصل نداشت.

نکته‌یِ عجیبِ این فینال اما فوتبالِ فوق‌العاده‌ای که پاریسی‌ها بازی کردند نبود. شاگردانِ اونای امری پیش از این هم نشان داده بودند از نظرِ فنی می‌تواند بر هر تیمی غلبه کنند؛ 0-4 مقابلِ بارسلونا، 1-5 مقابلِ مارسی. چیزی که در این شب باورش سخت بود عمق شکستِ موناکو بود. موناکو این فصل در لیگ در زمینِ نیس 0-4 هم شکست خورده بود، اما این نتیجه‌ای بیشتر اتفاقی بود، نتیجه‌ای که شاگردانِ لئوناردو ژاردیم لایقش نبودند.

اما در این شب موناکو لایقِ شکست بود، شاید حتی با نتیجه‌ای سنگین‌تر از 1-4. موناکو در این بازی تنها دو شوت درونِ چهارچوب داشت (پایین‌ترین آمار این فصلشان)، مقابلِ 9 شوتِ پاریسی‌ها درونِ چهارچوبِ خودشان. کیلین امباپه هم یکی از خاموش‌ترین شب‌هایش را سپری کرد و به خوبی توسطِ زوجِ تیاگو سیلوا و پرزنل کیمپمبه مهار شد.

با اینکه موناکو در نیمه‌یِ اول بعد از گلِ اول پاریسی‌ها توسطِ جولین دراکسلر بازی را به تساویِ 1-1 کشاند، در ادامه حرفی مقابلِ حریفِ پایتخت‌نشین نداشت. این نوع شکست چیزی نیست که تیمِ ژاردیم بهش عادت داشته باشد، حتی نه مقابلِ تاتنهام و منچستر سیتی در چمپیونز لیگ (قدرتمندترین تیم‌هایی که آن‌ها به جز پی‌اس‌جی این فصل به جدالشان رفته‌اند).

این شب، شبِ موناکو نبود. غیبتِ فابینیو در مرکزِ زمین نظمِ بازیِ این تیم را به هم زده بود و غیبتِ رادامل فالکائو در خطِ حمله هم کاملا احساس می‌شد. اما در نهایت پی‌اس‌جی تیمِ برتر میدان از هر نظر بود و با شایستگیِ جامِ اتحادیه را فتح کرد.

حالا توجه دو تیم معطوف به لیگ می‌شود، جایی که کورسِ قهرمانی در هشت هفته‌یِ باقی مانده جذابیتِ بیشتری هم پیدا می‌کند. موناکو در حالِ حاضر سه امتیاز بیشتر از پی‌اس‌جی دارد و صدرنشین است. سخت‌‌ترین بازی‌هایِ آن‌ها تا پایانِ لیگ در هفته‌یِ 34اُم در زمینِ لیون و در هفته‌یِ 38اُم در زمینِ رِن است. پاریسی‌ها هم در هفته‌یِ 35اُم باید به نیس سفر کنند و در هفته‌یِ 37اُم به سنت اتین.

شکست در بازیِ دیشب از نظر روانی تاثیرِ منفی‌ای رویِ موناکو داشت. این اولین فرصتِ شاهزاده‌نشینان برایِ فتحِ یک جام از سالِ 2010 بدین سو بود، جایی که در فینالِ جام حذفیِ فرانسه مغلوبِ همین پی‌اس‌جی شدند. آخرین قهرمانیِ موناکو به سالِ 2003 برمی‌گردد و پیروزی در فینالِ جام اتحادیه، و آخرین قهرمانیِ آن‌ها در لیگ هم سالِ 2000 به دست آمد.

پس حالا قدمِ بعدی برایِ موناکو چیست؟ مردانِ ژاردیم در بازیِ بعدی‌شان در لیگ باید به جدالِ آنژه بروند، تیمی که دقیقا بعد از آن شکستِ عجیبِ 0-4 مقابلِ نیس در نیم فصل اول هم مقابلشان قرار گرفتند. موناکو آن بازی را به سختی 1-2 برد و بعد با خوش‌شانسی در چمپیونز لیگ مقابلِ بایر لورکوزن به تساویِ 1-1 رسید.

اما پیش از سفر به آنژه موناکو سه‌شنبه باید در یک چهارمِ نهاییِ جام حذفی با لیل بازی کند. پی‌اس‌جی هم در این مرحله مقابل آورانش قرار خواهد گرفت. درسته که موناکو نبردِ اول را باخته، اما جنگِ این فصل هنوز به پایان نرسیده و از این رقابتِ جذاب هنوز دو راندِ دیگر باقی مانده است.

۴    
آی اسپورت
2017-04-02 10:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر