فهرست
بر «مدار» فروغی بچرخید تا صداو‌سیما «نپاشد»
بر «مدار» فروغی بچرخید تا صداو‌سیما «نپاشد»

بر «مدار» فروغی بچرخید تا صداو‌سیما «نپاشد»

آی‌اسپورت- مدیر جوان شبکۀ سوم سیما دلیل حذف برنامۀ «نود»- یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تاریخ تلویزیون در ایران- و عادل فردوسی‌پور از اجرا را این گونه ذکر کرده است: « دیگه نمی‌شد این جوری ادامه داد. نه محبوبیت ایشون برای ما پنهان بود، نه تخصص ایشون برای ما پنهان بود. منتها بهترین دروازه‌بان را هم اگر ببینید در خط دیگری کار می‌کند یکی دیگر را باید بگذارید دروازه. در واقع مهم این بود که کار داشت از مدار خارج می‌شد. بقیه هم داشتند نگاه می‌کردند که اگر کسی به او به خاطر محبوبیت چیزی نمی‌گوید صدا و سیما از هم می‌پاچید [می‌پاشید]. ناگزیر از این تصمیم بودیم. البته مظلوم‌نمایی [می‌کند]. در همین یک سال اخیر یک میلیارد تومان از مطالبات ایشان را داده بودیم. ایشان بالاخره کارمند رسمی سازمان است. نوبت ترفیع ایشان هم رسیده بود با امضای من انجام شد.»

به این بهانه می توان این نکات را یادآور شد:

 ۱. از آقای فروغی باید تشکر کرد که این توضیحات را داده است. چون با این ادبیات و لحن و با این سطح از دانش رسانه‌ای کاملا روشن شد که چرا فردوسی‌پور نمی‌توانسته ادامه دهد. منتها آدم نمی‌داند دیگران چه مشقتی می‌کشند تا در مدار بمانند! احتمالا دوستانی خواهند گفت قضیه به این سادگی‌ها نبوده و مثلا فلان حرف هم گفته شده اما مهم برآیند کار و نظر مردم است که مثبت بود و به لحاظ سیاسی و درآمدی هم به نفع سازمان.

۲. لحن تازۀ آقای فروغی را اگر با مصاحبۀ اوایل حذف عادل با رشید‌پور در برنامۀ «حالا خورشید» مقایسه کنیم به نظر می رسد اعتماد به نفس‌شان بیشتر شده است. همیشه همین گونه است. اول سکوت یا انکار و بعد همراهی با افکار عمومی و دست آخر تقابل. 

۳. ظاهراً نه تخصص مهم است و نه محبوبیت و نه طبعاً مخاطبی که جذب می‌کند ومهم این است که طرف در «مدار» باشد! مختصات مدار را هم جناب علی فروغی تعیین می‌کند.

۴. یک جا گفته است «کارمند رسمی سازمان است» و جای دیگر می‌گوید «یک میلیارد تومان از مطالبات ایشان را داده‌ایم». معلوم است که این پول را بابت حقوق نگرفته چون حقوق ماهانۀ او ۸۰ میلیون تومان نیست که یک سال آن بشود یک میلیارد تومان! حقوق را هم ماهانه می‌پردازند و یک سال که عقب نمی‌افتد. پس بحث قرارداد تهیه کنندگی باید باشد. در این صورت چه ربطی به کارمندی صدا وسیما دارد؟ مگر همۀ تهیه کنندگان کارمند سازمان‌اند؟ و مگر همۀ پولی که تهیه کننده می‌گیرد به جیب خود او می‌رود؟ جناب مدیر جوان از جیب خودشان داده‌اند یا از صندوق سازمانی است که سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد؟ پس آن همه درآمد پیامک‌ها را چگونه محاسبه می کنند؟ پرداختی را اعلام کردید. دریافتی را هم بگویید! با مزه‌تر این که می‌گوید زمان ترفیع هم رسیده بود و من امضا کردم. لابد می‌توانستند امضا نکنند.

۵. اگر به خاطر رفتار عادل صدا و سیما می پاچید [می پاشید] پس چرا در این ۲۰ سال که او برنامه داشت و بارها برگزیده شد «نپاچید»؟ این که چموشی هایی داشته باشد و میلیون ها بیننده را ۲۰ سال دوشنبه شب‌ها پای شبکه داخلی بنشاند بهتر بود یا برنامه را تعطیل کنید و دست‌یار او از شبکۀ ایران اینترنشنال با این همه حساسیت امنیتی که روی آن است، سردربیاورد؟

۶. مثال «دروازه بان» و اصطلاحاتی چون «ادراک سازی» نشان می دهد او درفضای «کنترل» به سر می‌برد و آموزش‌هایی که دیده بیشتر مناسب «کنترل» است تا «مدیریت» و گرنه اگر یک بار دیگر صحبت‌های او را بخوانید یا با صدای خود ایشان بشنوید مشخص‌تر می شود که چه مثال نامربوطی است.

۷. مشکل اما از «مدار» نبود. بهتر بود گفته می‌شد «قد» فردوسی پور از استاندارد ما بالاتر رفته بود. مجری خوب از روی کاغذ می خواند یا آنچه را در گوشی گفته می شود تکرار می کند.

۸. اگر واقعا این مدیر جوان مانع «فروپاشی» سازمانی با ۴۰ هزار کارمند و ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجۀ سالانه – جدای درآمد آگهی ها- و با بیش از ۵۰ کانال رادیو و تلویزیونی شده جا دارد از او تجلیل و تقدیر شود یا اگر به خاطر کرونا این امکان فراهم نیست به صورت مجازی دور این مدار بچرخند تا یک وقت نپاشد!

۹. ممکن است گفته شود به هر حال فروغی رییس شده و فردوسی‌پور مرئوس است و باید اطاعت کند. اصل حرف درست است اما از یک رسانه با معیار داوری مخاطبان میلیونی صحبت می کنیم نه از ادارۀ قند وشکر. حمید شب خیز و امیر قاسمی مالک شبکۀ خودشان هستند و هر که را خواستند می آورند. شبکۀ سه اما مِلکِ طِلق کسی نیست و با پول مردم اداره می شود.

۱۰. عادل فردوسی‌پور و علی فروغی هم‌وطن و همکار و هم‌زبان‌اند اما به دو دنیای مختلف تعلق دارند. درست است که عادل هم از حمایت‌های معاون متنفذ پیشین سازمان – علی اصغر پورمحمدی- برخوردار بود اما رشد او به خاطر استعداد های خودش و نظر مثبت مردم بوده است. مدیر جوان مسیر دیگری را طی کرده است.

 عادل نه تنها در دانشگاه شریف درس خوانده که تدریس می‌کند و مهم‌تر این که فردوسی پور هر عیب و ایرادی هم داشته باشد از جنس رسانه است و روزنامه‌نگار بوده و کوشیده در تلویزیون هم روزنامه‌نگار به مفهوم اعم کلمه باشد. روزنامه‌نگار باید در عین فروتنی غرور داشته باشد و کرنش نکند. همان که بامداد شاعر از آن به عنوان « ارتفاع شکوه‌ناک فروتنی» یاد می کند. راستی او در شعر دیگری هم سروده است: چنین که دستِ تطاول به خود گشاده منم!

 

حالا یکی بگوید آن که دست تطاول به خود گشوده کیست.

۵۹ ۴  
آی اسپورت
2020-12-04 14:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
منتقد
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۲۳
برای تدریس در دانشگاه پیام نور علی آباد سفلی دستکم باید دانشجوی مقطع دکتری باشین در حالی که فردوسی پور سالها با مدرک ارشد زبان انگلیسی در دانشگاه صنعتی شریف تدریس کرده، خودتان پیدا کنید پرتقال فروش را!!!

برای درک سواد عادل فردوسی پور توجه کنید ایشان معنی دیسوینگ را نمی داند!

عادل: فیفا شمار را به عدم صداقت متهم کرده؟

طاهری: ها...

عادل: ها...

طاهری: عبارت دی سیوینگ در متن آمده که گول زدن نیست بلکه عدم صداقت است

عادل: دی سیوینگ می شود گول زدن ،عدم صداقت

طاهری: ببخشید شما شکسپیر نیستید ....داری مسایل انگلیسی را به بنده یاد می دهید اگر دو واحد انگلیسی خواندید بنده آنجا بوده ام!

عادل فردوسی پور چگونه در دهه ۷۰ از فیلترهای سخت عبور کرد و وارد صدا و سیما شد؟!

پدر عادل فردوسی پور در نوفل لوشاتو تلفنچی آیت الله خمینی بوده و خودش به واسطه سفارش های پدر و حمایت برادران هاشمی رفسنجانی و البته دلال بزرگی به نام اردشیر لارودی که بزرگترین دلال رسانه ای دهه ۷۰ بود وارد صدا و سیما شده است...
کسانی که تلاش می کنند از ایشان یک قهرمان ملی بسازنند در اینترنت سرچ بزنند دیدار عادل فردوسی پور با مقام معظم رهبری!

عادل فردوسی پور مهم ترین وظیفه خودش را در ۱۷ سالی که برنامه ۹۰ داشت را حمایت از تلویزیون می دانست در حالی که حق پخش تلویزیونی را سالهای سال مسکوت گذاشت و به آن ورود نکرد که مبادا به تریج قبای رییس و مدیران دست بالایی بربخوره!
وقتی طاهری مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به این مساله ورود کرد تا تونست تخریبش کرد و با حذفش نفس راحتی کشید!

عادل فردوسی پور ۸ سال جاده صاف کن یک فرد نامتعادل روحی و روانی به نام کیروش بود؛ روی تمام فضاحت های ایشان ماله کشی کرد و به تمام مخالفان و منتقدان ایشان بی رحمانه تاخت!
براستی اگر کلمبیا عادل فردوسی پور داشت کیروش اخراج میشد؟!

پیج عادل فردوسی پور فن در اینستاگرام را برادر عادل فردوسی پور اداره می کنه که رابط ایشان با آرین قاسمی مترجم کی روش بود و زد و بندهای پشت پرده داشتند...

عادل فردوسی پور تنها مجری تاریخ ایران است که با تنها با یک مربی تیم ملی رفت و آمد داشته و بارها در خانه کی روش با ایشان دیدار کرده است که واکاوی این اتفاق از پشت پرده های حمایت رسانه ای از کی روش را روشن و شفاف می کند!

شاگردان و دست پرورده های عادل فردوسی پور رو ببینید
۱. چیافوادی که نوچه رسانه ای خطیر است و شب و روز لجن پراکنی می کند و علیه پرسپولیس به عربستانی ها کلی سند و مدرک داد.

۲. یونسیان گزارشگر برنامه ۹۰ که تمام و کمال در خدمت اهداف فردوسی پور گام‌برداشته و هنوز هم از کی روش حمایت می کند!

۳. مهدی امبرپور که سایت آی اسپرت را به پاتوق مخالفان برانکو، کالدرون و حامیان فحاش حامی کی روش و شفر و منصوریان و استراماچونی تبدیل کرده است!
۴. میثاقی زیرآب زن که در حساب و کتاب محیرالعقول بدهی باشگاه استقلال را یک ریال و بدهی باشگاه پرسپولیس را ۵۰ میلیارد اعلام کرده است!
۵. دوستان خبرانلاین و خبر ورزشی را نیز به این جمع اضافه کنید.


عادل فردوسی پور در آخرین صحبت های خودش اعلام می کند من فرزند رسانه ملی هستم، دقت کنید نه فرزند ملت؛ فرزند رسانه ملی!

چند ماه پیش که زمزمه های کاندیدا شدن قالیباف در مجلس به گوش می رسید عادل فردوسی پور و علی دایی با تقلا و تلاش خودشان را به ایشان رساندند که بله ما هم هستیم برادر!

نکته مهم و آخر اینکه:
عادل فردوسی پور هنوز هم کارمند صدا و سیماست و فوتبال ۱۲۰ اجرا می کنه، قرارداد میلیاردی هم بسته پس او قهرمان و اسطوره و بزرگ نیست، تنها یک موج سوار پوپولیست است که در قمار حمایت از کی روش همه چیزش را باخت!
اقلیت تاس
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۴۷
فرو نرود میخ آهنی در سنگ... رفیق این بیشرفها این چیزها حالیشون نیست، آیه یاسین به گوش خر نخون. خدا بزرگترین قاضیه که همینطور پشت سر هم تو کمرشون میزنه و خرفهم نمیشن،دشمنان قسم خورده پرسپولیس،از تیم سپاهی گاوآهن سازی تبریز با مالکیت خر بزرگ متوهمش، تیم حکومتی ولیعهد قدیم و جدید کیسه پوشان تاژ، و تیم پنجم هزینه،کثیفترین تیم تاریخ ایران زردک اصفهان، مبدع رشوه دادن به داوری با سکه های لای گز، کور کردن چشم سرباز، حمله اوباش استادیومی، جعل قرارداد عماد رضا، پولهای مفت بیت المال وزارت صمت، این اقلیت حقیر تاس از حسادت پرسپولیس خواهند مرد
مهرداد
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹، ۱۹:۰۸
الان به عده پرسپولیسی بی منطق میان زیر این پست به عادل فردوسی پور توهین میکنند
۸
حمید
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹، ۲۲:۳۴
علی فروغی یک آقازاده است که آبروی رسانه میلی رو بیش از پیش برده و رسوایی این سازمان عریض و طویل را که پارتی و باندبازی حرف اول آن را میزند
برملا کرده است.
دکتر عادل فردوسی پور یک مجری کارشناس نابغه و نخبه است که در قلب دهها ملیون ایرانی جای دارد و کمک های شایانی به فوتبال ایران کرده است.
این را مردم به خوبی میفهمند...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر