فهرست
اینفوگرافیک: کین بین بهترین مهاجمان اروپا
اینفوگرافیک: کین بین بهترین مهاجمان اروپا

اینفوگرافیک: کین بین بهترین مهاجمان اروپا

آی‌اسپورت – تاتنهام باید از بازی مقابل استوک لذت ببرد، چون این هفته برایِ سومین بار پیاپی این تیم را با چهار گل شکست داد. با اینکه این پیروزی که فاصله‌یِ آن‌ها با صدرِ جدول را به 10 امتیاز رساند شاید در نهایت فایده‌یِ چندانی برای امیدهایِ قهرمانیِ اسپرز نداشته باشد، اما برایِ هری کین که قصد دارد برایِ دومین سالِ پیاپی کفشِ طلایِ لیگ برتر را به پا کند، یک هت‌تریک دیگر کمک بزرگی بود.

این سومین هت‌تریک مهاجمِ تاتنهام در سالِ 2017 بود. کین در سالِ جدید مقابلِ وست بروم و فولام هم به چنین موفقیتی رسیده بود و حالا با سه گلی که وارد دروازه‌یِ لی گرنت و شاگردانِ مارک هیوز کرده، کنارِ دیگو کاستا و روملو لوکاکو در صدر جدول گلزنانِ لیگ برتر با 17 گل قرار می‌گیرد.

سوالی که حالا مطرح می‎شود، سوالی که از فصلِ پیش هم مطرح بود، این است که آیا کین جزو یکی از بهترین مهاجمینِ حال حاضر فوتبال اروپا است یا نه؟

آمار نشان می‌دهند میانگینِ شوت‌هایِ کین در هر 90 دقیقه نسبت به فصلِ پیش از عددِ 4.2 به 3 کاهش داشته‌اند، تغییری که با توجه به شناختِ بیشتر مدافعین از او و تبدیل شدنش به هدفِ اصلی یارگیریِ حریفان قابلِ درک است. نکته‌یِ دیگری که این آمار نشان می‌دهد علاقه‌یِ کین به وارد کردن بازیکنان دیگر در جریان بازی و ایجاد فرصت‌هایِ گلزنی برایِ هم‌تیمی‌هایش است.

میانگینِ گل به بازیِ کین در طول دو فصلِ اخیر رشدی اندک داشته و از 0.7 به 0.8 رسیده است. آماری که اما بیش از بقیه به چشم می‌آید درصدِ استفاده‌یِ او از فرصت‌هایش است: 27 درصد. از این منظر بینِ 44 بازیکنی که این فصل در پنج لیگ اول اروپا حداقل 10 گل زده‌اند، کین در رده‌یِ پنجم قرار می‌گیرد؛ بعد از الکساندر لاکازت (31 درصد)، رادامل فالکائو (29.6 درصد)، ادینسون کاوانی (28.3 درصد) و ایگو آسپاس (27.7 درصد).

از 17 گلی که کین این فصل در لیگ زده 11 گل از رویِ موقعیت‌هایِ صد در صد، از جمله چهار پنالتی، به دست آمده‌اند. همین نکته که از 17 گلِ او تنها 64.7 درصدشان از رویِ استفاده از موقعیت‌هایِ حتمیِ گلزنی به دست آمده‌اند نشان می‌دهد کین چقدر در ایجاد فضا و فرصت برایِ خودش خوب عمل کرده است.

از این منظر هم می‌توانیم آمار کین را با دیگر مهاجمین رویِ فرم حال حاضر فوتبالِ اروپا مقایسه کنیم، جایی که کاوانی 88.5 درصد از گل‌هایش را با استفاده از فرصت‌هایِ صد در صد زده است. این آمار برایِ لاکازت 81.2 درصد، برایِ آسپاس 76.9 درصد و برایِ فالکائو 68.8 درصد بوده.

اما کین این فصل از این فرصت‌هایِ صد در صد به دست آمده هم به خوبی استفاده کرده و 64.7 درصدشان را به گل تبدیل کرده است. از این منظر کین بینِ 44 بازیکنِ مذکور در رده‌یِ نهم قرار می‌گیرد و البته به این نکته هم باید توجه کرد که پنج نفر از بازیکنانی که در این فهرست بالایِ کین قرار می‌گیرند کمتر از 10 فرصتِ گلِ صد در صد داشته‌اند. در این مقایسه فالکائو درصد استفاده از فرصت‌هایِ صد در صدِ بیشتری از کین دارد (73.3)، اما آسپاس (62.5)، لاکازت (62.1) و کاوانی (51.1) همه پایین‌تر از او قرار می‌گیرند.

اگر کین به همین ترتیب به گلزنی‌هایش ادامه دهد احتمالا می‌تواند برایِ دومین فصلِ پیاپی به مرزِ 25 گل برسد، موفقیتی که آخرین بار توسطِ رابین ون پرسی، با پیراهنِ آرسنال و منچستر یونایتد ثبت شد. اگر کین به این رکورد برسد، می‌تواند یک رکوردِ دیگر را هم هدف قرار دهد و آن زدنِ حداقل 25 گل در سه فصلِ پیاپی، کاری که تیری آنری برایِ آرسنال بینِ سال‌هایِ 2003 تا 2006 انجام داد.

مهاجمِ 23 ساله‌یِ اسپرز که خیلی‌ها دو سال پیش انگِ پدیده‌یِ یک فصلی را بهش می‌زدند، حالا با گذشتنِ از مرزِ 100 گل باشگاهی در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین مهاجمین اروپا است.

۳    
آی اسپورت
2017-02-28 13:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر