فهرست
یادداشت روز: چرا دل بوسکه برگ برنده اسپانیاست؟
یادداشت روز: چرا دل بوسکه برگ برنده اسپانیاست؟

یادداشت روز: چرا دل بوسکه برگ برنده اسپانیاست؟

بهنام جعفرزاده

آی اسپورت- رئالی ها هنوز حسرت از دست دادن او را می خورند. شاید اگر دل بوسکه چند فصلی بیشتر روی نیمکت کهکشانی ها مانده بود، رسیدن به دسیما به یک رویای بزرگ تبدیل نمی شد. اما از نظر فلورنتینو پرس و سایر مدیران رئال او به اندازه کافی \"کهکشانی\" محسوب نمی شد. دل بوسکه با دلخوری از رئال رفت اما کسی که از این جدایی ضربه خورد، بی تردید او نبود؛ چه اینکه رئالی ها برای رسیدن به دهمین قهرمانی شان در اروپا، 12 سال صبر کردند (در چهار سال حضور دل بوسکه در برنابئو، آنها دو بار چمپیونزلیگ را فتح کرده بودند) اما دل بوسکه در این تابستان می تواند سومین قهرمانی اش در تورنمنت های بزرگ را برای اسپانیا به ارمغان بیاورد.

1- در یکی از معروف ترین عکس ها از جشن قهرمانی اسپانیا در جام جهانی 2010، دل بوسکه جایی در گوشه کادر، در حال دست زدن است؛ پشت سر په په رینا و آربلوا. این عکس را می توان نمادی از فلسفه مربیگری دل بوسکه دانست؛ \"کارت را که انجام دادی، کنار بایست.\" او پدری است که تنها به خوشحالی پسرانش فکر می کند. به دلیل همین ویژگی است که وقتی اسپانیا در اولین دیدار جام جهانی 2010 مقابل سوئیس شکست خورد، روزنامه های اسپانیایی برای حمله به او آماده شدند اما بعد از قهرمانی در دو جام، همه از درخشش ستاره های لاروخا نوشتند؛ از پاس های ژاوی، حرکات فریبنده اینیستا و مهارهای کاسیاس. دل بوسکه می داند که نه مانند مورینیو می تواند به روزنامه ها تیتر های جذاب بدهد؛ نه مانند یواخیم لوو خوش لباس باشد یا مانند فرگوسن چهره ای کاریزماتیک به نمایش بگذارد؛ پس ترجیح می دهد خودش باشد و رمز موفقیتش نیز همین است.

2- وقتی اسپانیا در یورو 2008 با هدایت لوئیس آراگونس فقید، بعد از 44 سال به اولین قهرمانی اش در یک تورنمنت بزرگ رسید، همه از اتحاد اسپانیا نوشتند. اما نماد اتحاد اسپانیا در این سال ها، نه آراگونس، که بی تردید دل بوسکه بود. اگر \"دانای اورتالسا\" پایه گذار تیم ملی اسپانیای متحد بود، دل بوسکه با چنگ و دندان این اتحاد را حفظ کرد؛ آن هم در سال هایی که دو قطبی رئال- بارسا/ گواردیولا- مورینیو، می توانست به یک جنگ داخلی در اردوی لاروخا منجر شود. اما دل بوسکه علی رغم پیشینه رئالی اش، توانست این بحران را به بهترین شکل مدیریت کند. او با بازیکنانی قهرمان یورو 2012 شد که در طول دو سال پیش از آن، بارها در زمین و رسانه ها با هم درگیر شده بودند؛ به صورت هم چنگ انداخته بودند و در روزنامه ها از خجالت هم در آمدند. اما این دل بوسکه بود که اجازه نداد اختلافات کهنه کاستیلی ها و کاتالان ها، تیمش را دو پاره کند. اگر چهار سال قبل عطش رسیدن به موفقیت، تیم آراگونس را متحد کرده بود، بعد از کسب دو جام، همه به سهم خواهی فکر می کردند اما اسپانیایی ها خوش شانس بودند که مربی شان، دل بوسکه بود.

3- جام جهانی 2014 می تواند دل بوسکه را در تاریخ فوتبال دنیا جاودانه کند؛ هرچند همین حالا هم دستاوردهای او در مربیگری برای بسیار رشک برانگیز است. دو قهرمانی در چمپیونزلیگ، یک قهرمانی در جام جهانی، یک بار فتح یورو و چند جام ریز و درشت دیگر. قهرمانی در برزیل او را به اولین مربی ای در عصر  فوتبال مدرن تبدیل می کند که از قهرمانی در دنیا دفاع کرد؛ یک جام جهانی دیگر می تواند دل بوسکه را از گوشه کادر، به مرکز تصویر بیاورد.

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-13 11:11:24
نظر دهید

۱ نظر
مجتبی فرد
جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۴۵
فقط آقا دل‌بوسکه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر