فهرست

تیم سی و یکم از گروه هفتم!/ جایگاه ایران در جدول ارزش مالی چام جهانی(گرافیک)

آی اسپورت - 6 بیلیون پوند. این رقم نجومی، مبلغ خرید همه بازیکن های حاضر در جام بیستم است. البته به آن شرط که باشگاه های اصطلاحا «مگاریچ» مبلغی به مراتب بیشتر از ارزش واقعی را به بازیکنان پیشنهاد نکنند. بر اساس فهرست تازه قیمت خرید بازیکنان فوتبال حاضر در جام جهانی، ژرمن ها با ارزش 641 میلیون پوندی گرانقیمت ترین تیم تورنمنت هستند و رده های بعدی به اسپانیا، انگلیس، برزیل، فرانسه و آرژانتین(مسی و رفقا را ارزان حساب نکرده اند؟!) اختصاص پیدا کرده است. بر خلاف گمانه زنی های پیش از آغاز جام، ایران اگر چه از تیم ملی هندوراس نیز ارزان تر است اما تحت لوای لقب ارزان ترین تیم جام نیست و 6 میلیون بیشتر از کاستاریکا می ارزد.

بر اساس این ارزش گذاری، دو گروه مرگ رقابت های جام جهانی برزیل، ارزش مالی به مراتب بیشتری از سایر گروه ها دارند. گروه F  رقابت ها که ایران را نیز در خود دارد اما در رده ماقبل پایانی قرار گرفته و طبعا نقش ایران در رقم خوردن این رده برای این گروه کم رنگ نیست. مجموع قیمت بازیکنان تیم ملی 60 میلیون از بوسنی، 120 میلیون از نیجریه و 330 میلیون پوند از آرژانتین ارزان تر است و بی جهت نیست که بسیاری از رسانه های فرنگی حساب ویژه ای روی تیم ملی باز نمی کنند و به قول کی روش به گونه ای رفتار می کنند که انگار این گروه سه تیم بیشتر ندارد.

بدون تردید، مجموع فعل و انفعالات جام تاثیر شگرفی در بازار نقل و انتقالات تابستانی خواهد گذاشت. در برزیل هر گل، هر پاس و هر دریبل می تواند صفرها را کم و زیاد کند و این یعنی بعضی از بازیکنان تیم ملی ایران نیز این بخت را دارند تا ثابت کنند تنها مکشوف نبودن است که باعث می شود مبالغ مورد نیاز برای خریدشان نازل باشد و این ارزانی با علت هم اگر باشد، با منطق نیست! 

     
آی اسپورت
2014-06-13 15:20:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر