فهرست
یادداشت تحلیلی: آیا تغییر سیستم فن خال از 4-3-3 به 5-2-1-2 به سود هلند است؟
یادداشت تحلیلی: آیا تغییر سیستم فن خال از 4-3-3 به 5-2-1-2 به سود هلند است؟

یادداشت تحلیلی: آیا تغییر سیستم فن خال از 4-3-3 به 5-2-1-2 به سود هلند است؟

آی اسپورت لوئی فن خال در دیدارهای اخیر هلند، تصمیمی که در یکی از کنفرانس های مطبوعاتی از آن پرده برداشته بود را عملی کرد؛ استفاده از سیستم 5-2-1-2. رسانه های هلندی او را به دلیل به کار نگرفتن سیستم 4-3-3 همیشگی شان مورد انتقاد قرار دادند؛ سیستمی که به نظر می رسید که سیستم پایه تیم فن خال باشد. اما سرمربی فصل آینده منچستریونایتد ادعا کرده که این تصمیم را به دلیل آسیب دیدگی کوین استروتمن گرفته است؛ هافبکی که در آرایش 4-3-3 هلند، مهره ای کلیدی بود و از دست دادنش، سیستم هلند را به 5-2-1-2 تغییر داد.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ad2b6b411f1.png\"


نمایش های اخیر هلند مقابل غنا و ولز نشان داد که اگرچه آنها به اندازه گذشته جذاب بازی نمی کنند اما در نتیجه گیری، به اندازه کافی موثر هستند. ستاره های اصلی تیم، آرین روبن، رابین فن پرسی و وسلی اشنایدر، از تجربه و کیفیت بالایی برخوردارند و می توانند نیروی تهاجمی لازم برای پیروزی های تیم را فراهم کنند. این بسیار مهم است که بدانیم این بازیکنان نظم پذیری و تعهد لازم برای بازی در سیستم 5-2-1-2 را نیز دارند.

در بخش دفاعی، هلند یک سپر دفاعی در 20 متری میانه زمین دارد. وقتی خط دفاعی غنا توپ را از چپ به راست می بردند و به دنبال پیدا کردن بازیکنان میانی بودند تا توپ را به جلو ببرند، خط دفاعی هلند با بستن تمام منافد، اجازه ارسال هیچ پاس خطرناکی را نمی داد. هر بار که توپ به دو سمت زمین و نزدیک به خط دفاعی هلند پاس داده می شد، ده یونگ یا ده گوسمان که به عنوان هافبک دفاعی بازی می کردند، به کناره ها می رفتند و مانع عبور بازیکن پا به توپ می شدند. این در حالی است که ده یونگ و ده گوسمان بیشتر به هافبک های میانی غنا نزدیک می شدند تا مانع از رسیدن توپ به آنها از سوی خط دفاعی باشند.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ad2b6b411f3.jpg\"


وقتی هم توپ از مدافعان کناری غنا به مدافعان میانی منتقل می شد، نوبن روبن، فن پرسی و اشنایدر بود تا توپ را از جلوی زمین پرس کنند. این تاکتیک باعث می شد تا هلند اغلب در نزدیکی دروازه حریف صاحب توپ شود.  البته غنا فاقد بازیکنانی خلاق مانند اسپانیاست؛ با این وجود، استفاده از سیستم 5-2-1-2 بسیار حیاتی است. اول به این دلیل که سیستم فن خال مناسب بازی مقابل تیم هایی است که فوتبال مالکانه را به اجرا می گذارند. در صورتی که هلند از چنین سیستمی مقابل اسپانیا استفاده کند، شاگردان دل بوسکه برای رسیدن به دروازه هلند باید بسیار زهردار باشند و از کوچکترین فضایی که پیدا می کنند، بهره ببرند.

هرچند هلند در فرم و سبک بازی به یک توازن دست پیدا کرده اما اگر تیم حریف نتواند از هافبک هایش به خوبی استفاده کند، می توانند روی استفاده از توپ های بلند حساب کنند. این تغییر، حتی روی کاغذ، نمی تواند مشکل بزرگی برای هلند باشد زیرا آنها نه تنها در عرض زمین از پوشش کافی برخوردار هستند، بلکه قد و قامت بلند ده وِری، ویسار و مارتینس ایندی به آنها در زدن توپ های اول یا دوم کمک می کند.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ad2b6b411f2.jpg\"


لوئی فن خال معتقد است تیمش هنوز خوب بازی نمی کند و از درصد بالای پاس های اشتباه، به ویژه در دیدار مقابل ولز، یاد کرد. هرچند ولز تیمی محافظه کارتر از غنا بود و شرایط را برای بازی هلند دشوار کرد اما هر بار که خواستند از عقب زمین یا از کناره ها به بازی سازی بپردازند، توسط هلندی ها از همان جلو یا میانه زمین مهار شدند. بعید است اسپانیا و شیلی در نیمه زمین خودشان بمانند و تنها به دنبال ضدحملات باشند. اسپانیا تلاش خواهد کرد با همان سبکی بازی کند که 5 سال قبل به کمک آن قهرمان جام جهانی 2010 شدند. شیلی تیمی تهاجمی است و به خوبی توپ را در زمین جابجا می کند. استرالیا هم می تواند مشکلاتی برای هلند به وجود بیاورد اما بعید است بتوانند به نتیجه مطلوب برسند.

هلند تیمی دفاعی نیست. هرچند می توان آنها را تیمی \"واکنشی\" تعریف کرد اما آنها در واقع تیمی متوازن هستند که بازیکنان بااستعدادشان، از کیفیت و تعهد کافی برای اجرای سبک مورد نظر فن خال برخوردارند. تصمیم برای تغییر سیستم بسیار کلیدی است و می تواند به کسب نتایجی مطلوب در جام جهانی منجر شود. البته نارنجی ها باید هرآنچه تاکنون در دیدارهای دوستانه انجام داده اند را فراموش کنند و به فکر ارائه نمایش هایی بهتر در جام جهانی باشند.

منبع: روزنامه اعتماد

     
آی اسپورت
2014-06-13 16:46:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر