فهرست
برانکو، شانس بزرگ پرسپولیس
برانکو، شانس بزرگ پرسپولیس

برانکو، شانس بزرگ پرسپولیس

آی اسپورت - تیم مدیریتی پرسپولیس ترکیب خوبی دارد! مدیرعامل پرسپولیس هم جعفر کاشانی را چسبیده به خود دارد که از چکیده‌های ورزش و فوتبال است و هم مهدی محمدنبی را دارد که به اتفاق علی رغبتی و به ویژه با مهرداد هاشمی یک عالمه کاربلدی تجربی و نیز تجربه کاربردی دارند!

چنته مدیریتی پرسپولیس آنگاه «پر و پیمان» به نظر می‌رسد و از جهات مختلف، توانمند نشان می‌دهد که به نام برانکو ایوانکوویچ و به تأثیرگذاری‌اش به عنوان یک مشاور خوش‌فکر و دارای قدرت برنامه‌ریزی می‌رسد!

برانکو برای مدیران پرسپولیس- که اینک ایرج عرب را در این مسند می‌بیند- فقط یک مربی کاردان و توانا که کارش را خوب بلد است، به شمار نمی‌رود! برانکو با علم به روز شده‌اش، یک راهنمای سرد و گرم چشیده و یک همکار جهان‌دیده است! در سال‌های اخیر هم طاهری، هم گرشاسبی و هم ایرج عرب- از این پس- از نکته‌دانی‌های مفید و ریز برانکو برخوردار بوده اند! جایی که با سیاست‌گذاری‌های گروهی و با توسل به خرد جمعی، پرسپولیس هم از دشواری‌های سخت و شدید خارج شده و هم مقابل یک الگوی تیمداری، پیروزی‌های سه‌گانه‌اش را به بار آورده!

برانکو، البته که تصمیم‌گیری‌های قابل تأملی که هضمش قدرت تحمل بسیاری لازم داشت نیز مرتکب شده است (!)، اما یادمان نخواهد رفت که گل قهرمانی پرسپولیس را «بودیمیر» زد! مردی که بیشتر از همه گلزن‌ها و گل‌نزن‌ها زیر بار انتقاد بود! آن هم انتقاد‌های به‌جا و به‌مورد! ولی پرسپولیس وارد حریم مسئولیت‌های برانکو نشد تا این شود که شد! پرسپولیس یک الگو هم از این بابت به دست داد!

ویلموتس و حق او

درباره مارک ویلموتس- مردی که قرار است سکان مربیگری تیم ملی ایران را در دست بگیرد- راه همین است که در حال طی شدن است! فدراسیون فوتبال او را انتخاب می‌کند، گروهی از اهل خبره، ویلموتس را می‌پسندند و گروهی جور دیگری می‌اندیشند!

تلاقی افکار و تخالف افکار و تضارب افکار، اینجاست که شکل می‌گیرد و «بوته نقد» شعله‌ور شده و بحث‌ها پخته و سنجیده، اهل تصمیم را به درجات عالی‌تری از دانستگی می‌رساند!

حرف زدن درباره ویلموتس و نقد و انتقاد از هر چه که به حوزه تیم ملی مربوط می‌شود، یا شکل‌گیری این پروسه و تبدیل آن به یک پروژه به چارچوب فایده‌مندی نزدیک و منطبق خواهد شد!

درباره تیم ملی ترشرو نباشیم

مارک ویلموتس قابل نقد است و حتی بیشتر، مارک ویلموتس بر ما حقی دارد که ادا نمی‌شود الا با نقد، مگر با انتقاد!

همان‌طور که آقای تاج خود را مکلف می‌داند درباره ویلموتس مثبت‌اندیش باشد هستند دیگرانی هم که ناگزیرند و باید که واقع‌اندیشی را از دست ندهند! صحبت پیرامون تیم ملی ترشرویی برنمی‌دارد و با تندی گفتار به جایی نمی‌رسد!

سرمربی تیم ملی برای یک سلسله توقعات به‌جا و به‌مورد عضوی از اعضای پیکره فوتبال ایران شده است. او را از این پیکره جدا نباید خواست و دور نباید کرد! وظیفه مربی تیم ملی اقتضا می‌کند که مدام زیر ذره‌بین باشد و مستمراً مورد ارزیابی قرار گیرد! «این نیز بگذرد» اینجا جایی ندارد!

ویملوتس هر روز و همه روز باید با خواسته اصلی و مرکزی فوتبال ایران که مأموریت مرد بلژیکی را تعیین می‌کند مواجه باشد! ویلموتس را به حال خودش رها کردن جفا به شخص او است و ستم به فوتبال ایران! نه به ویلموتس جفا کنیم و نه به تیم ملی و فوتبال ملی، ستم کردن را اجازه دهیم و برتابیم!

هر نوع پرسش و پاسخی و هر نوع دیالوگی در این باره را، باید واجب و لازم دانست و احترامش را حفظ کرد! گفتمان مربوط به تیم ملی، زبان خوش، اخلاق خوش و شیرین‌گفتاری لازم دارد!

هیچ‌کس علیه ویلموتس نیست، هیچ‌کس شمشیر به دست روبه‌روی سرمربی تیم ملی نیست، ولی همه توقع دارند تا به توقعات روز‌افزون‌شان پاسخ داده شود! همه باید به مثابه مارگزیده از هر ریسمان سفید و سیاهی بترسند!

کی‌روش، سوار بر فوتبال ایرانی

 ترسی که از آن یاد کردیم نتیجه بدسگالی‌های جناب کارلوس کی‌روش است که آینده نشان می‌دهد با فوتبال پرمایه و مستعد ایرانی چگونه خودش را در صف مربیان کارنامه‌دار جهان بالا کشید! کی‌روش به ریسمان فوتبال ایران چنگ زد و شهرتی بسزا در جهان فوتبال کسب کرد!

 

خبر ورزشی 

۱۲ ۳  
آی اسپورت
2019-05-20 13:56:00
نظر دهید

۳ نظر
amir
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۳۸
این لارودی عجب بی شخصیته. بعد از بازی با ماشین سازی نوشته بود برانکو تموم شده و لجبازه و به درد نمیخوره . حالا که قهرمان شدیم نوشته برانکو شانس بزرگ پرسپولیس! واقعا روی تمام موج سوارهای عالم رو سفید کردی "اردشیر خان"!- عنوانی که نوچه‌هاش براش به کار می‌برن-
یه ایرانی
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۱۵
اگر کسی میخواد نمادی برای :
ریاکاری ؛
مزد بگیر قلم بدست ؛
از خود متشکر ؛
آنکه هیچ نمیداند و ادعای همه چیز دانی دارد ؛
و ...................

را بشناسد ؛ میتواند به مجموعه نوشتارهای " اردشیر لارودی " را بخواند .

یعنی یکی نمادها و آینه تمام نمای اینگونه افراد اسمش میشود " اردشیر لارودی " .
۵
شپلوتکا
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۵۴
این لارودی عامل تحمیل قندلیسم به فوتبال ماست خدا ازش نگذره که باعث شد فوتبال ملی ما ده سال عقب بیفته خجالت هم نمیکشه
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر