فهرست
چرا شکایت علیه برانکو بی‌معرفتی نیست؟
چرا شکایت علیه برانکو بی‌معرفتی نیست؟

چرا شکایت علیه برانکو بی‌معرفتی نیست؟

آی اسپورت - شما هم اگر جای باشگاه پرسپولیس بودید باید از برانکو شکایت می‌کردید و چنانچه لازم بود باید ۱۳۰۰ صفحه لایحه می‌نوشتید. کاری نداریم که جزئیات مربوط به این مثنوی هفتاد من چه بوده که به سوئیس رفته و اصلاً ماجرا چقدر کش می‌آمده که نیاز به تهیه چنین سیاهه‌ای بوده. اینجا به اصل قضیه کار داریم و باید روشنگرانه، بی‌طرفانه و منطقی در قبال این ماجرا موضع بگیریم و یک مرز پررنگ بین عقل و احساسات‌مان بکشیم.

مهدی ترابی در مصاحبه اخیرش با یکی از خبرگزاری‌ها به این نکته اشاره کرده که شکایت از برانکو بی‌معرفتی بوده و باشگاه نباید چنین اقدامی می‌کرده است. بسیاری از هواداران، رسانه‌ها و اهالی فوتبال چه خارج از خانواده چه داخل خانواده پرسپولیس هم چنین موضع‌گیری داشته و حرف‌هایی مشابه این را بیان کرده‌اند. گاهی اوقات کار به تمسخر هم کشیده و در فضای مجازی بسیاری به باشگاه پرسپولیس طعنه زده‌اند که باید ۱۳۰۰ صفحه تقدیرنامه می‌نوشتید نه شکایتنامه.

اینجا همان جایی است که باید برای لحظاتی احساسات را کنار گذاشت و منطقی فکر کرد. البته که دستاوردهای فنی برانکو در پرسپولیس و آنچه در این تیم ایجاد کرد قابل کتمان نیست و حتماً باید جایی ویژه در موزه باشگاه برای مجسمه او خالی گذاشت اما بیایید واقع‌بین باشیم.

برانکو وقتی به خط پایان رسید و عزم رفتن داشت مبلغ گزافی از باشگاه طلبکار بود که این پول با وجود فراهم شدن در باشگاه سرانجام به بازیکنان رسید و مطابق انتظار، ایوانکوویچ برای رسیدن به حقوقش به فیفا شکایت کرد و حکم گرفت؛ حکمی که انتظار می‌رود در دادگاه عالی ورزش هم تأیید شده و پرسپولیس علاوه بر هزینه‌های مربوط به ارسال لایحه و گرفتن وکیل خارجی باید اصل آن پول و جریمه‌ای که هر روز سنگین‌تر از قبل می‌شود را به مربی کروات بپردازد.

واقعیت این است که برانکو ابتدا مبلغ بسیار بالاتری نسبت به آن یک‌میلیون و ۵۰ هزار یورو را طلب کرده و قصد داشت بابت آن مبلغ منت گذاشته و تخفیف بدهد اما وقتی کار به فیفا کشید، کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فیفا به مبلغ یک‌میلیون و ۵۰ هزار یورو رأی داد و حداقل در این بازی مقدماتی باشگاه پرسپولیس مقابل برانکو پیروز شد.

بله، پرسپولیس باید از حمله برانکو دفاع می‌کرد و برای تک او یک پاتک داشت تا از خسران بیشتر جلوگیری کند. این ماجرا البته که ربطی به دستاوردهای او ندارد. باشگاه پرسپولیس که هر بار به‌خاطر بی‌کفایتی مدیران قبلی مجبور به پذیرش گاف‌های آنهاست برای فرار کردن از بدهی‌ها و تعهداتی که ایشان ایجاد کرده‌اند دست به هر کاری می‌زنند و شکایت متقابل از برانکو را هم می‌توان در همین راستا توجیه کرد. باشگاه پرسپولیس و مدیران فعلی‌اش با دست یازیدن به هر مدرک و دلیلی به شکایت متقابل اقدام کرده‌اند و این اقدام در فوتبال حرفه‌ای ممکن است بین هر باشگاه و مربی اتفاق بیفتد و ربطی به میزان موفقیت یا ناکامی آن مربی در دوران حضورش در آن باشگاه ندارد.

امروز به‌جای تمسخر این حرکت باید یقه آن مدیرانی را گرفت که هر فصل بی‌دلیل و بی‌منطق ارقام گزافی را به قرارداد قبلی برانکو -و البته بازیکنان- اضافه می‌کردند و با هر اقدم‌شان در جهت سنگین کردن تعهدات باشگاه کلنگی به زمین زدند تا چاله‌ای عمیق برای مدفون کردن پرسپولیس حفر کنند. آنها پشت قهرمانی‌ها و افتخارات این چهار سال پنهان شدند و اقدامات‌شان را در این راستا توجیه کردند اما به‌راستی این همه افتخار و جام همسنگ تعهداتی که برای باشگاه پرسپولیس ایجاد شد و حالا باشگاه را تبدیل به یک ورشکسته محتذر کرده ارزش داشت؟

امروز باشگاه پرسپولیس و مدیرانش با شکایت از برانکو و اسنادی که برای پا پس کشیدن این مربی از یک سال قراردادش در اختیار دارند طرح شکایت کرده‌اند و البته برانکو هم در نقطه مقابل دنبال حقوقش می‌گردد. در این میان خود برانکو به اندازه آنهایی که از داخل بابت شکایت باشگاه شاکی‌اند و هر روز در مذمت این رفتار چیزی می‌گویند ناراحت و دلخور نیست و احتمالاً این اتفاق را یک امر روتین و معمولی می‌داند. اینجاست که یاد ایام جدایی برانکو از پرسپولیس می‌افتیم؛ روزهایی که پروفسور کت و شلوار اتو کرده‌اش را پوشید، چمدان‌هایش را به فرودگاه فرستاد و خیلی آرام از پرسپولیس رفت اما عده‌ای مقابل باشگاه تحصن کردند و چند روزی بلوا به راه انداختند و سر آخر جواب روشنی هم نگرفتند.

 

ایران ورزشی 

۱۳    
آی اسپورت
2020-07-07 15:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر