فهرست
یادداشت روز: فان خال، مردی از آینده
یادداشت روز: فان خال، مردی از آینده

یادداشت روز: فان خال، مردی از آینده

مهدی بشکنی

آی اسپورت- او اسیر سیستم ها و تاکتیک ها نمی شود. بلکه خود آنها را می سازد. فن خال یک شاهکار مربی گری است. مردی که بیش از دو دهه است پا به این عرصه گذاشته و اغراق نیست اگر بگوئیم هربار شعبده ای تازه در آستینش داشته. 2-1-2-5 لوئی فن خال که نشات گرفته از ذهن بی انتهای او و نبوغ بی پایانش است، ابهت اسپانیای قهرمان جهان را شکست. باید اعتراف کرد شیوه نوین او نسل طلایی لاروخا را کُشت. شست و کنار گذاشت!

قرن بیست و یکم. جام جهانی بیستم. مصاف با قهرمان جهان. او اما کار خودش را می کند. فکر خودش را پیاده می کند. اگر شاگردانش نتوانند، می شود نیمه اول بازی با اسپانیا. شانس پیروزی کمی دارند اما به حریف هم اجازه پیروزی نمی دهند. و اگر بازیکنانش دستورات او را اجرا کنند... آنها که برتری 5-1 هلند مقابل اسپانیا را درست پیش بینی کردند حتماً خواستند که شوخی بکنند! شاید هم ایمان به توانایی های فان خال این شهامت را به وجود آورده. مردی که بزرگترین شاهکار ممکن را در دیدار حساس هلند و اسپانیا انجام داد. این شاهکار نه برتری با اختلاف 4 گل مقابل یکی از قدرت های پر ستاره جام که زنده کردن پستی است که به نظر می رسید دورانش سال هاست سر آمده و حتی تخمش را ملخ خورده!

هلند، اسپانیا را له کرد. ولی نه با گل خارق العاده کاپیتان فن پرسی. نه به خاطر لطف داور. نه به دلیل اشتباه کاسیاس. هلند ماتادورها را در هم شکست چون فن خال از دو پیستون کناری استفاده کرد. در تمام لحظات بازی، نبض بازی زیر پای این دو بود. باور کردنی نیست اما فان خال با همین دو نفر، روند حرکتی اسپانیا را متوقف کرد. اگر می خواهید به عمق ماجرا پی ببرید یک بار دیگر بازی را ببینید. حتی اگر لازم است بارها و بارها ببینید. دوباره و دوباره... حتی یک حرکت نفوذی سالم و موثر از جوردی آلبا و آسپیلیکوئتا در این بازی اتفاق نیافتاد. پس ژاوی، بوسکتس، آلونسو و سیلوا هرچقدر که می خواهند آن وسط پاسکاری کنند. پاسکاری آنها منجر به ایجاد خطر روی دروازه هلند نمی شود مگر مدافعین این تیم دچار اشتباه شوند.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/c30274c3301.jpg\"


پیستون های چپ و راست فقط برای جلوگیری از حملات حریف قدرتمندی چون اسپانیا توسط فن خل طراحی (یا بهتر است بگوئیم احیا) نشده بودند. گل های هلند به اسپانیا نقش پررنگ آنها را در حملات این تیم به خوبی نشان می دهد. این دو نفر وقتی عقب بودند، زه کمان را می کشیدند تا به وقتش تیر را از چله رها کنند! به همین دلیل است که پاس گل های 25 تا30 متری، کار شاگردان دل بوسکه را می سازد. فن خال با اتخاذ این تدابیر هوشمندانه از روی نیمکت گل کاشت، گل ساخت و بهتر است دنبال بهترین بازیکن میدان هم نباشیم چرا که با قاطعیت می توان گل های هلند را هم به نام خودش بزنیم!

فن خال مغز خالص است. بی نظیر و بی بدیل. میراث او حتی از نتایجش شگفت انگیز ترند. بارسا با رایکارد، بایرن با یوپ هاینکس و هلند با فن مارویک اوج گرفتند اما بی شک معمار تمام این تیم های موفق، فن خال بوده است و تفکرات او. او که اگر از سیاره دیگری نیامده باشد، قطعاً از فردا آمده! چند روز جلوتر از همه.

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-14 12:15:35
نظر دهید

۵ نظر
-
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۲۵
باز یه مربی نتیجه گرفت اومدین هندونه گذاشتین زیر بغلش؟
سام
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۴۷
مهدی بشکنی عزیز..
خیلی زیبا می نویسی..
خیلی..
متن قبلیتون خیلی وقت پیش بود..دلم برا خودنتون تگ شده بود..
مرسی..
خیلی زیبا بود..
-
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۱۹
ای بابا با یه برد چقدر جوگیر شدی.اسپانیا خیلی وقته تو دوران افته.از وقتی بارسا افت کرده.یه همچین تعریفاتی و مقاله ای رو باید وقتی مینوشتی که لوئی فن خال قهرمان جهان بشه.بردن اسپانیا دیگه چیز عجیبی نیست.به قول مهران مدیری ما ایرانیها در جوگیر شدن استادیم.
-
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۶
فن خال فقط اخلاق بدی داره و بعضا با بازیکن ها دچار مشکل میشه وگرنه یکی از 5 مربی برتر دو دهه ی اخیره. کسی که گواردیولا شاگردش بود و مورینیو دستیارش !
مصطفی مادرید
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۸
الکی شلوغش نکنید. این عادت هلنده که تو مراحل گروهی همه تیما رو لت و پار میکنه. صبر کنید اخرشو ببینید..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر