فهرست
یادداشت تحلیلی: ایتالیا چگونه می­تواند انگلیس را متوقف کند؟
یادداشت تحلیلی: ایتالیا چگونه می­تواند انگلیس را متوقف کند؟

یادداشت تحلیلی: ایتالیا چگونه می­تواند انگلیس را متوقف کند؟

آی اسپورت- جک ویلشر در هفتۀ گذشته لو داد که انگلیسی­ها سخت در حال تمرین برای متوقف کردن آندره­آ پیرلو و جلوگیری از تکرار نمایش او در بازی دو تیم در جریان یورو 2012 هستند، اما پرسش اینجاست که چزاره پراندلی چگونه بازیکنانش را برای رویارویی با انگلستان آماده خواهد کرد؟

در طول رقابتهای جام ملتهای اروپا که در لهستان و اکراین برگزار شد، پراندلی هر دو سیستم 2-5-3 و   1-2-3-4 معروف به آرایش درخت کریسمس را مورد استفاده قرار داد. او هنوز دربارۀ آرایش مورد نظر خود برای مسابقات جام جهانی تصمیم­گیری نکرده و این موضوع در آستانۀ بازی نخست مرحله گروهی برابر انگلستان کمی نگران کننده است.

آنچه که از بازیهای ایتالیا در مسابقات مقدماتی جام جهانی و همچنین بازیهای دوستانه اخیر این تیم می­توان دریافت این است که پراندلی باز هم یکی از سیستم­های 2-1-3-4، 1-2-3-4، 2-5-3 و یا حتی سیستم عجیب خط هافبک Y شکل را انتخاب خواهد کرد. او هفته گذشته گفته بود: «اینکه شما نفهمیده­اید آرایش ما در جام جهانی چه خواهد بود نشان می­دهد که تا به حال مسیر درستی را طی کرده­ایم، چرا که نمی­خواهیم کسی اطلاعاتی از تیم­مان داشته باشد.»

ایتالیا باز هم بدون شک به بازی تهاجمی که پراندلی از سال 2010 یعنی زمانی که جانشین لیپی شد در این تیم جا انداخته، پایبند خواهد بود، اما آرایش آنها در مسابقه روز شنبه برابر انگلستان چه خواهد بود؟ در اینجا از دفاع تا حمله تیم ایتالیا را مورد بررسی قرار می­دهیم.

دفاع

ایتالیا به صورت تاریخی به داشتن دفاع قوی شهره است و در این دوره هم با وجود آنکه آنها نمی­توانند مانند گذشته به داشتن مدافعان بزرگی مانند فرانکو باره­سی یا پائولومالدینی ببالند، اما ترکیب مدافعان این تیم در کنار جیان لوئیجی بوفون در درون دروازه هنوز هم به راحتی تسلیم پذیر نخواهد بود. پرسش اول درباره خط دفاعی ایتالیا این است که این خط از چند بازیکن (سه، چهار یا پنج) تشکیل خواهد شد.

استفاده یوونتوس در چند فصل اخیر تحت مربیگری آنتیونیو کونته از سیستم 2-5-3 به این معنی است که سرمربی ایتالیا می­تواند از جیورجیو کیه­لینی، لئو بنوچی و آندره­آ بارزالی در پستهای باشگاهی­شان استفاده کند. هر چند در بازیهای اخیر پراندلی اغلب ترجیح داده است از چهار بازیکن در خط دفاعی خود استفاده کند که در این صورت معمولاً بنوچی قربانی می­شود.

در بازی روز شنبه می­توان انتظار داشت که خط دفاعی ایتالیا از ایگناتزیو آباته در راست، کیه­لینی و بارزالی در مرکز و ماتیا دی شیلیو راست پا در چپ تشکیل شود. پراندلی ممکن است در برابر انگلستان بخواهد با استفاده از گوش­های تدافعی، تهدید حریف را خنثی کند. او با این کار قصد دارد احتمال جا ماندن مدافعانش از بازیکنان سرعتی انگلستان مانند رحیم استرلینگ، دنی ولبک یا دانیل استوریچ را به حداقل برساند.

 

خط میانی

خط میانی نقطه قوت تیم ایتالیا به شمار می­رود. پیرلو با وجود 36 سال سن به اعتقاد بسیاری بهترین هافبک خلاق فوتبال جهان است و همچنان مرد اصلی میانۀ میدان ایتالیا محسوب می­شود. ویلشر، پل اسکولز و خود هاجسون همگی تصدیق کرده­اند که او خطرناک­ترین بازیکن تیم ملی ایتالیا است. اگر شما بتوانید او را متوقف کنید، خواهید توانست تیم ایتالیا را هم متوقف کنید. پیش از این هم این نقشه بازی بسیاری از تیم­ها برابر ایتالیا بوده است، اما به هر حال بازیکنانی مانند او می­توانند لحظه­ها و فضاهایی را برای خود بسازند که دیگران قادر به آن نیستند.

پیرلو در برابر خط دفاعی ایتالیا مستقر می­شود و از همان منطقه بازی خود را به حریف دیکته می­کند، اما اگر انگلستان بتواند او را متوقف کند، پراندلی یک نقشه جایگزین هم خواهد داشت. این نقشه جایگزین به مارکو وراتی هافبک پاریس­سن­ژرمن ختم می­شود که احتمالاً در کنار دانیله دروسی کمی جلوتر از پیرلو در میانه میدان قرار خواهد گرفت. وراتی بازیکنی شبیه پیرلو است که می­تواند با کنترل بازی، حملات تیم را طراحی کند. این ویژگی­ها بدان معناست که انگلستان باید سعی کند هر دوی آنها را متوقف کند.

اگر پراندلی بخواهد کمی دفاعی­تر بازی کند، ممکن است وراتی را روی نیمکت بنشاند و به جای او از تیاگو موتا یا کلودیو مارکیزیو استفاده کند، هر چند احتمال وقوع چنین سناریویی کم است.

 

خط حمله

در سمت چپ خط حمله لورنزو اینسینیه پس از فصلی موفق در سری­آ با ناپولی تحت مربیگری رافائل بنیتز یکی از گزینه­های انتخابی خواهد بود. در سمت مقابل آنتونیو کاندروا که در فصل گذشته 12 گل برای لاتزیو به ثمر رساند، احتمالاً در سمت راست خط حمله به کار گرفته خواهد شد. کاندروا حتی اگر بازیکن خیلی با استعدادی هم نباشد (چیزی شبیه درک کویت) اما از آن نوع بازیکنانی است که مربیان آنها را دوست دارند و مانند ویلشر و هندرسون از همان انتهای زمین به دفاع تیم کمک می­کنند.

گزینه­های دیگر برای خط حمله ایتالیا آنتونیو کاسانو و آلسیو چرچی هستند، اما پراندلی از مهاجمانش علاوه بر درخشش، نظم هم می­خواهد. چیزی که احتمالاً کاسانو قادر به تضمین کردن آن نیست.

در آخر، نقش تک مهاجم تیم بر عهده ماریو بالوتلی خواهد بود و در صورت غیاب او، چیرو ایموبیله، مهاجم جدید دورتموند جایگزین بسیار خوبی خواهد بود. در بازی دوستانه اخیر برابر فلومیننزه که با پیروزی 5-3 ایتالیا به پایان رسید، ایموبیله به جای مهاجم آث. میلان به زمین مسابقه رفت و با به ثمر رساندن یک هت­تریک و ارسال دو پاس گل عملکرد درخشانی داشت. او در فصل گذشته با 22 گل برای تورینو، آقای گل سری آ هم بوده است.

 

نتیجه گیری

اگر پراندلی از سیستم 1-2-3-4 استفاده کند ترکیب تیم می­تواند به صورت زیر باشد. آیا این تیم می­تواند انگلستان را متوقف کند؟

ترکیب احتمالی:بوفون، آباته، کی­لینی، بارزالی، دشیلیو، پیرلو، وراتی، دروسی، اینسینیه، کاندروا، بالوتلی


گرگ تیلور

 منبع: روزنامه اعتماد

  ۲  
آی اسپورت
2014-06-14 12:59:36
نظر دهید

۲ نظر
صابر
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۸
ایتالیا،امسال قهرمانه
-
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۲۹
مارکیزیو از وراتی دغاعی تره!!! چه خنده دار!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر