فهرست
ارزش ایران به نرخ روز: یک بیستمِ آرژانتین، یک ششمِ بوسنی
ارزش ایران به نرخ روز: یک بیستمِ آرژانتین، یک ششمِ بوسنی

ارزش ایران به نرخ روز: یک بیستمِ آرژانتین، یک ششمِ بوسنی

آی اسپورت- اگرچه هزینه‌های صورت گرفته برای آمادگی تیم‌ها از رده‌های پایه تا اردوهای آمادگی تیم ملّی بزرگسالان هم شمردنی‌ست، در اینجا امّا نگاهی بیاندازیم به ارزش تقریبی بازیکنان حاضر در ترکیب چهار تیم گروه F که تیم ایران در آن حاضر است. در این مقایسه قیمت یازده نفر اصلی احتمالی هر کدام از تیم‌ها را محاسبه کرده‌ایم. این یازده نفر را در مورد سه تیم هم‌گروه ایران با نگاهی به ترکیب مهم‌ترین بازی‌های مرحلۀ مقدّماتی و فهرست نهایی‌شان برای جام جهانی برگزیده‌ایم که حتما می‌توان به آنها ایراد گرفت و جای بعضی نفرها را عوض کرد. در نهایت امّا خواهیم دید که در مقایسۀ ارزش تقریبی تیم‌ها تغییر یکی دو بازیکن تاثیر چندانی نداشته است.

آرژانتین ۳۰۰ میلیونی

فهرست یازده نفر احتمالی آرژانتین را به همراه قیمت هر بازیکن بر اساس آنچه سایت transfermarkt.co.uk  منتشر می‌کند ببینید. مجموع 301.7 میلیون یورویی ارزش این ترکیب احتمالی آن‌قدر نجومی و دور از دسترس هست که تغییرات کوچکی در حضور و عدم حضور بازیکنی دیگر تاثیری در ابعاد ماجرا نداشته باشد. نکتۀ جالب دربارۀ آرژانتین این که بازیکنان گران‌قیمت این تیم در خطوط میانی و حمله آن‌قدر ترافیک دارند که ارزش کلّی نفرات آنها بیش از این‌ها هم باشد و به لطف این که در چیدمان یازده نفره مثلا نیاز به دروازه‌بانی چون رومرو با قیمت پایینش هست، رقم تقریبی ارزش آرژانتین در همین حد باقی مانده. حضور سنگین لیونل مسی هم که به تنهایی بیش از یک سوم ارزش مالی تیمش را سبب شده نباید فراموش کرد.

اوبی میکل؛ یک سوم نیجریه

در مورد بوسنی و هرزگوین، و نیجریه از آنجا که به اندازۀ آرژانتین پرستاره نیستند، به قیمت این که ترکیب کمی دور از ذهن باشد، مثلا سه هافبک تهاجمی همزمان در زمین باشند، تقریبا گران‌ترین یازده نفر را انتخاب کرده‌ایم.

حضور ستاره‌های نوظهور بوسنی در لیگ‌های معتبر اروپایی ارزش مالی این تیم را از نیجریه هم بیشتر کرده. در حالی که گران‌قیمت‌ترین بازیکنان بوسنی ژکو و پیانیچ هستند و روی هم رفته نزدیک نیمی از قیمت بوسنی را سهم برده‌اند، اوبی میکل همچنان ستارۀ بی‌چون و چرای نیجریه است و با گران‌ترین بها سهمی نزدیک یک سوم ارزش تیم ملّی کشورش را دارد. نکتۀ جالب این که نیجریه را هر طور در زمین بچینید به هر حال یکی دو بازیکن در حدود قیمت بازیکنان ایران خواهد داشت!

 اسم هاشم در سایت نیست!

و امّا ایران. با اشراف بیشتری که نسبت به شرایط ایران وجود داشت ترکیب احتمالی ایران را می‌توان واقعی‌تر از دیگر تیم‌ها دانست. از طرفی کارلوس کی‌روش در برابر آرژانتین یا هر زمانی که نیاز به دفاع مطلق داشته باشد احتمالا امیرحسین صادقی را به نحوی به این ترکیب خواهد افزود امّا ترکیب احتمالی حاضر، حالتی طبیعی را مثلا مقابل بوسنی تصوّر کرده؛ هر چند که در نهایت تفاوت چندانی هم نخواهد داشت. و نکتۀ پایانی این که به غیر از هاشم بیک‌زاده قیمت دیگر بازیکنان ایران هم در سایت transfermarkt.co.uk موجود بود و ارزش هاشم بیک‌زاده را هم به لطف فهرست تازه منتشر شدۀ وزارت ورزش استخراج و به تقریبی از یورو برگرداندم. مشاهده می‌کنید که مجموع قیمت بازیکنان ایران به شانزده میلیون یورو هم نمی‌رسد یعنی ژکو یا پیانیچ بوسنیایی‌ها و یا اوبی‌میکل نیجریه یک‌تنه چند میلیونی از کلّ تیم ما گران‌تر هستند!

گران‌قیمت‌ترین بازیکن ایران مطابق انتظار اشکان دژاگه است با سه میلیون یورو ارزش در بازار.

ارزش ایران: یک بیستم آرژانتین

شاید نکتۀ مثبت یک‌دستی و نزدیکی حدود قیمت بازیکنان تیم ملّی ایران باشد که به کمک تیم در این مقایسه بیاید. ولی بیایید یک بار دیگر نگاهی به مجموع ارزش بازیکنان چهار تیم بیاندازیم. 301.7 میلیون یورو ارزش آرژانتین و بازیکنانش آن هم بدون احتساب ذخیره‌های طلایی؛ 90.7 میلیون یورو بهای بوسنیایی‌ها و 57.3 میلیون قیمت کلّی تیم نیجریه در برابر 15.15 میلیون یورو ارزش بازیکنان ایران در بازار بین‌المللی نقل و انتقالات.

کلیک دوازده دلاری

در فوتبال اعداد و ارقام بازی نمی‌کنند؛ مسی که به تنهایی ارزش کلّ بوسنی یا دو تای قیمت کلّ نیجریه را دریافت می‌کند لزوما در جام جهانی و در ترکیب تیم ملّی همان بازیکن همیشگی نخواهد بود. ژکو که بیش از مجموع تیم ایران می‌ارزد اگر از طرف هم‌بازیانش به خوبی تغذیه نشود عملا کارایی‌اش را از دست خواهد داد. و از طرفی تیم از همه جا ارزان‌تر ایران پرفشار و به فرمان سرمربّی‌ای که بیش از همۀ این ستاره‌ها می‌ارزد در حال آماده‌سازی‌ست و همۀ ما منتظر بهترین عملکرد آن هستیم. این اعداد و ارقام امّا تنها یک چیز را یادآوری می‌کند. با همۀ آرزوها و به امید بهترین نتیجه‌ها و صعود از گروه F جام جهانی برزیل، اگر هر سه بازی‌مان را هم واگذار کنیم و حذف شویم، آیا نتیجۀ بعیدی نبوده. ما برای پیروزی می‌رویم امّا این آمار تنها یادآور می‌شوند که هفت امتیاز از مکزیک و پرتغال و آنگولا گرفتن به آن راحتی‌ها هم نیست. موفّقیّت در جام جهانی را با یک کلیک دوازده دلاری نمی‌توان یک‌شبه خرید.

پوریا طباطبایی

     
آی اسپورت
2014-06-14 18:25:42
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر