فهرست
رئال از قربانی کردن جوهر خود خوشحال است؟
رئال از قربانی کردن جوهر خود خوشحال است؟

رئال از قربانی کردن جوهر خود خوشحال است؟

آی اسپورت - دربی اخیر شهر مادرید یک دیدار نزدیک و بسته دیگر از دو تیم در فصل جاری را روی پرده برد. دو تقابل پیشین تیم‌های رئال و اتلتیکو با تساوی بدون گل به پایان رسیده بود و دیدار سوم دو تیم هم بسیار نزدیک دنبال شد. با این حال یک لحظه نبوغ از سوی «وینیسیوس جونیور» کافی بود تا مهاجم جوان برزیلی با یک پاس دقیق، سه مدافع حریف را محو و «فرلاند مندی» را در موقعیتی عالی صاحب توپ کند؛ مدافع فرانسوی هم قدر این توپ را به خوبی دانست و با ارسال آن برای «کریم بنزما» یک پاس گل سه امتیازی و مهم در کارنامه خود به ثبت رساند.

به این ترتیب کهکشانی‌ها یک پیروزی نزدیک دیگر در این فصل به دست آورند و با برتری در دربی مادرید، برتری سه امتیازی خود از بارسلونا در صدر جدول لالیگا را حفظ کردند. اما بار این تیم اکنون به طور کامل روی دوش بنزما گذاشته شده؛ ستاره‌ای که در دربی مادرید سیزدهمین گل خود در این فصل لالیگا را به ثمر رساند تا تنها «لیونل مسی» با چهارده گل از او آمار بهتری داشته باشد. این در حالی‌ست که در جمع بازیکنان رئال پس از بنزما، سه بازیکن 3 گله حضور دارند که «سرخیو راموس» یکی از آنهاست!

«خوزه گارسیا» یکی از هواداران قوهای سپید اسپانیاست که از دهه 1960 مسابقات این تیم در برنابئو را از نزدیک تماشا کرده و حالا در رابطه با نمایش تیم محبوبش در این فصل می‌گوید: «سال‌هاست که بازی‌های رئال را از نزدیک تماشا می‌کنم و باید بگویم پیش از این هجومی‌تر بودند. از نظر من زین‌الدین زیدان بیش از حد محافظه‌کار است و این مسئله در دیدار برابر اتلتیکو کاملاً مشهود بود چرا که کار را با پنج هافبک آغاز کردیم. ترکیب ابتدایی رئال به حریف این پیام را فرستاد که ما از آنها ترسیده‌ایم! مادرید بازیکنان خوبی دارد و فکر می‌کنم زیدان باید بیشتر به فوتبال هجومی روی بیاورد. البته باید بگویم که نمی‌توان به زیزو خرده گرفت چرا که او سه مرتبه تیم را قهرمان اروپا کرده اما من وقتی برای تماشای بازی پول پرداخت می‌کنم، تماشای یک بازی زیبا را ترجیح می‌دهم و به نتیجه چندان کاری ندارم.»

مادریدی‌ها البته بیش از دو ماه است که خرید کهکشانی خود در تابستان «ادن آازار» را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارند، با این حال راه موفقیت را پیدا کرده و بیست‌ویک دیدار است که در هیچ رقابتی شکست نخورده‌اند. در حقیقت تیم تحت رهبری سرمربی فرانسوی در فصل جاری در تمام رقابت‌ها تنها دو شکست تجربه کرده و از طرفی در سوپرجام اسپانیا به قهرمانی رسیده است.

«فدریکو والورده» هافبک 21 ساله اروگوئه‌ای که در شهرآورد مادرید همانند دیدار فینال سوپرجام به عنوان بهترین بازیکن میدان معرفی شد، پدیده بزرگ رئال در این فصل بوده و به خوبی توانسته عدم جذب «پل پوگبا« را جبران کند. حتی روزنامه «AS» در گزارش خود از دربی شهر مادرید، والورده را «کشف قرن» توصیف کرد و همین تعریف نشانگر تاثیر و اهمیت او در ترکیب کهکشانی‌ها در فصل جاری است.

بر خلاف گارسیا، «مانوئل برونا» روزنامه‌نگار نشریه «موندو دپورتیوو» در خصوص شرایط قوهای سپید می‌گوید: «برنابئو و هواداران رئال، والورده را برای کیفیت و جنگندگی‌اش دوست دارند. او در زمین پرواز می‌کند و همیشه به نظر در آستانه ورود به محوطه جریمه است. هواداران فوتبالِ مستقیم و سریع چیزی مانند فوتبال انگلیس را ترجیح می‌دهند. آنها خواهان جنب‌و‌جوش هستند و از بازیکنان خود می‌خواهند حریف را خسته و ناتوان سازند. برنابئو از گردش آهسته توپ در میدان استقبال نمی‌کند و علاقه‌شان به فوتبال سریع و مستقیم دلیل عشق آنها به والورده است. بالاتر از همه چیز اما هواداران رئال به پیروزی علاقه دارند؛ اگر تیم زیبا بازی کند هم چه بهتر اما مهم‌ترین مسئله کسب پیروزی است. این پدیده در تاریخ باشگاه نهادینه شده و پیروزی یک اولویت است. نام باشگاه با تسلیم نشدن تا ثانیه پایانی عجین شده و این روحیه جنگندگی در این چند سال تاحدی گم شده بود.»

رئال در این فصل نتیجه محور بازی کرده و این نکته که آنها با پشتوانه کمی به صدر رسیده‌اند، به خوبی صبوری هواداران این تیم در فصل جاری را به تصویر می‌کشد. مادریدی‌ها دو فصل سخت را پشت سر گذاشتند؛ فصولی که نسبت به بارسلونای قهرمان 19 و 17 امتیاز کمتر کسب کردند اما در فصل جاری با استحکام بالای خط دفاعی خود به صدر جدول تکیه زده‌اند. فراموش نکنید که تیم تحت رهبری زیدان اکنون تنها 13 گل در لالیگا خورده و بهترین آمار دفاعی تاریخ خود تا این مقطع از بازی‌ها را رقم زده است.

«جیمی رودریگز» روزنامه‌نگار نشریه «ال‌موندو» می‌گوید: «زیدان پس از بازگشت به نیمکت تیم متوجه شد بدون کریستیانو رونالدو باید تغییراتی در تیمش اعمال کند. او دیگر ستاره بزرگ پرتغالی را در خط حمله نمی‌دید و باید برای موفقیت تیم راه حل جدیدی می‌یافت. او به همین دلیل اصرار بر جذب پل پوگبا داشت و ناکامی‌اش در هافبک فرانسوی باعث شد به استفاده از والورده روی بیاورد. از بخت خوب او هافبک جوان، رئال را به تیمی مستحکم، قدرتمند و قوی در میانه میدان تبدیل کرد. به لطف همین استحکام در میانه میدان است که به بازیکنانی مانند بنزما، کروس و ایسکو فرصت درخشش در خط حمله می‌دهد.»

او صحبت‌های خود را اینچنین ادامه می‌دهد: «در باشگاه از عملکرد تیم احساس رضایت وجود دارد. فراموش نکنیم زیزو در ماه اکتبر در آستانه اخراج بود و باشگاه تصور یک سال دشوار را داشت. زیزو ولی حالا به بازیکنانی که خیلی‌ها آنها را تمام شده می‌دانستند، جانی دوباره بخشیده. او رئال را به تیمی جنگنده تبدیل کرده اما سئوال مهمی در این بین وجود دارد: آیا این نمایش‌ها برای فتح عناوین بزرگ و رقابت با بارسلونا در لیگ کافی خواهد بود؟ آیا برای پیشروی در لیگ قهرمانان کفایت می‌کند؟ رئال در فصل جاری گل‌های زیادی به ثمر نمی‌رساند. این در حالی‌ست که برای رسیدن به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا به گلزنی بالا نیاز دارید. البته در لالیگا شرایط روبراه است و قوهای سپید از توان قهرمانی برخوردارند.»

هرگاه صحبت از رئال در میان باشد، نقطه مقابل آن گفتگو قطعاً بارسلونا خواهد بود؛ باشگاه کاتالانی ماه گذشته «ارنستو والورده» سرمربی خود را هنگام صدرنشینی به دلیل سبک بازی تیم که از فلسفه باشگاه دور بود، از کار برکنار کرد.

رودریگز درباره تکرار چنین اتفاقی در مادرید می‌گوید: «در رئال سبک مشخص فوتبالی وجود ندارد. در واقع مانند بارسلونا یک شکل بازی ثابت شاهد نیستیم اما اخراج سرمربی یک تیم آن هم در زمان صدرنشینی در لیگ، بالا بودن شانس در اروپا و در حالی که دو فصل پیاپی قهرمانی لیگ را به دست آورده،  تنها به دلیل سبک و نحوه بازی یک اقدام احمقانه است! در پنج دیدار نخست بارسا تحت هدایت کیکه ستین ما هیچ تغییری در شکل بازی تیم ندیدیم و تیم همانند گذشته بازی می‌کند و حتی از جام حذفی نیز کنار رفته است. بنابراین باید بگویم که بارسا قربانی فلسفه خود شده است. در رئال اما نگاه به نتایج است. آنها با ژوزه مورینیو و فابیو کاپلو با ارائه فوتبال تدافعی به قهرمانی در لیگ رسیدند. البته بودند مربیانِ موفقی مانند یوپ هاینکس که با وجود کسب قهرمانی با این تیم در اروپا، از هدایت تیم برکنار شدند اما در مورد زیدان چنین اتفاقی ممکن نیست، هواداران از عملکرد تیم و نتایج رضایت دارند زیرا در غیر این صورت صدای سوت‌هایشان به گوش می‌رسید. کنار رفتن از رقابت‌های جام حذفی گرچه اتفاقی تلخ بود اما با توجه به شکست بارسا، فشار از روی زیدان نیز کنار رفت.»

باشگاه فصل گذشته دوران تلخی را پشت سر گذاشت و تا پیش از ماه مارس از جام حذفی اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا کنار رفت. ضمن اینکه در لالیگا هم شانس قهرمانی نداشت. آنها در خانه از آژاکس جوان چهار گل دریافت کردند و نتایج به هیچ وجه باب میل مدیران و هواداران قوهای سپید اسپانیا نبود اما رئال به سرعت فهمید چگونه از دوران کریستیانو رونالدو عبور کند.

بله کهکشانی‌ها در فصل جاری در امر گلزنی مشکل دارند اما دیگر کسی دلتنگ مرد 450 گله باشگاه نیست. برونا در این خصوص می‌گوید: «هواداران رئال از جدایی او پشیمان نیستند. بله زمانی که فصل گذشته و ابتدای فصل جاری شرایط برای کهکشانی‌ها خوب نبود، هواداران جدایی رونالدو و عدم وجود روحیه جنگندگی‌اش در تیم را عامل افت تیم می‌دانستند اما حالا تیم در حال پیروزی است و کسی نامی از رونالدو نمی‌برد. هنوز هم هواداران از گلزنی‌های کم‌تعداد تیم گلایه می‌کنند ولی کسی نمی‌گوید اگر رونالدو را داشتیم شرایط فرق داشت. حالا در مادرید هواداران بیشتر دلتنگ شخصیت برنده CR7 هستند و کسی دلتنگ گل‌هایش نیست.»

قوهای سپید حالا آزمون بزرگی در ماه جاری برابر منچسترسیتی و «پپ گواردیولا» دارند. چهار روز پس از این دیدار هم تقابل با بارسلونا از راه می‌رسد و مادریدیسموها امیدوارند تا زیزو بدون مشکل تیم را در این تقابل‌ها به موفقیت برساند.

رودریگز در این خصوص می‌گوید: «این فصل باعث تعجب همگان شده چرا که فصل با شکست 7 بر 3 در دربی دوستانه مادرید آغاز شد. حالا اما هواداران از تیم رضایت دارند و می‌دانند تیم تجربه بالایی کسب کرده. آنها اهمیت داشتن یک ستاره گلزن مانند مسی، کین، رونالدو، امباپه و نیمار را می‌دانند و آگاه هستند در ترکیب تیم‌شان چنین بازیکنی در اختیار ندارند پس باید از راه دیگری به موفقیت برسند. این راه می‌تواند خط دفاع خوب یا خط هافبک مستحکم باشد. خیلی‌ها تصور داشتند فصل جاری یک فاجعه باشد اما زیدان شرایط را تغییر داد.»

او در صحبت‌های پایانی خود می‌گوید: «من با توجه به شناختم از زیدان و باشگاه و رقیبان قوهای سپید هشدار می‌دهم زیاد به خودشان مطمئن نباشند. این باشگاه بدون رونالدو هم لیگ قهرمانان را فتح کرده. آنها سال 2000 با یک ترکیب معمولی فاتح آن تورنمنت شدند و من مطمئن هستم پپ خیال آسوده‌ای بابت این تقابل ندارد.»

در پایان می‌توان گفت که مادریدی‌ها با توجه به نتایج تیم از عملکرد تیم تحت رهبری زیدان رضایت دارند و انتقادی به تیم فعلی وارد نمی‌کنند.

 

سازندگی 

 

۲    
آی اسپورت
2020-02-14 12:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر