فهرست
آقا جهان! کاش فقط برای عادل «زورو» نباشید
آقا جهان! کاش فقط برای عادل «زورو» نباشید

آقا جهان! کاش فقط برای عادل «زورو» نباشید

آی اسپورت – نوشتن هر آنچه از پی این در وصف آقا جهان کوثری یا عادل فردوسی پور می نویسم ، دلیلی بر احترامی که هر دوی این بزرگواران برایم دارند نیست اما مصاحبه اخیر آقا جهان و اینکه گفته فردوسی پور آدمی در راستا است و در تلویزیون اصلا کسی خارج از چارچوب نمی تواند باشد ، به نظرم نیاز به چند خطی نوشتن دارد. بدون تردید جهان کوثری یک کارشناس خبره هم در مدیوم تلویزیون است و هم فوتبال را بهتر از ما می فهمد چون در سطحی عالی فوتبال بازی کرده است. او سال ها خودش ستاره اجرا و گزارش های ورزشی تلویزیون بوده و هیچ شکی در هیچ یک از این مسائل نیست.

قطعا همه ما هم می دانیم که هر کدام از مجریان تلویزیون برای پذیرش ضوابط خاص و خط قرمزهای رسانه ملی متعهد می شوند. درست مثل همه سال هایی که در دهه های 60 ، 70 و 80 ، خود آقا جهان متعهد به انجام شان بوده است . پس با این متر اگر ایشان با برچسب در راستا و هماهنگ به عادل طعنه زده باشد ، قبل از همه خودش را هم مورد عنایت قرار داده است. عادل قطعا ضعف های زیادی دارد. از نوع گویش تا اجرا و تا استدلال های خاص و من در آوردی گوناگون که برایش می ایستد و باقی رقبا را از میدان به در می کند. همه اینها ولی دلیلی نیست که بگوییم او یک مجری «به فرموده است»

آقا جهان عزیز ، شما که خود بهتر از همه می دانید آنچه گفتید نمی تواند درست باشد. بله عادل ناچار است در مدیوم خط قرمزهای رسانه ملی عمل کند. درست مثل خود شما که باید در همین چارچوب فیلم بسازید اما واقعا فیلم های رخشان بنی اعتماد همان است که ابراهیم حاتمی کیا می سازد؟ آیا او در همین خط قرمزها به فرموده فیلم می سازد؟

راستش اقلا درباره اجراها و سیستم کاری خودتان ، به قاطعیت عرض می کنم ، همیشه سعی داشتید در راستا باشید. هیچ گاه دنبال پرده دری و افشاگری نبودید و این اعتدال گرایی تان سبب شده هیچ وقت برنامه های تان اقلا با مدیوم ورزشی در خاطره ها نماند. حتی در اجراهای مشترک تان با مرحوم اینانلو هم همیشه استاد مرحوم بود که تن به آب می زد. شما همیشه حفظ ارتباطات و دوستی های تان را بر جذابیت برنامه و خوشایند مخاطب ترجیح دادید . این حرف ها درباره عادل شاید تندترین حرف های زندگی تان باشد که اتفاقا به این دلیل که یکبار اظهار نظری صریح دارید ، گفته های تان برایم ستودنی است اما به نظرم این گفته های قابل ستایش تان منطبق با واقعیت نیست.

عادل می تواند ابزاری باشد برای نظام فکری حاکم بر رسانه ملی می تواند کمک کند به پروپاگاندای طرز فکر بسته ای که همه چیز را در آنجا سیاسی و خلاصه شده در قدرت چند نفر خاص یا گروهی تندرو می بیند اما 90 سعی کرده جریان مقابلی باشد در برابر این فشارها و بی تردید اوج محبوبیت مجری برنامه اش حاصل همین صراحت لهجه ، ایستادگی و مقاومت است. یکی را نام ببرید که 20 سال متوالی محبوب ترین باشد و ستاره اقبالش افول نکرده باشد.

داریم درباره ایران حرف می زنیم . ایرانی که مردمانش تشنه این هستند تا ستاره های شان را بشکنند و کریم شیره ای شان کنند. فرقی ندارد طرف علی پروین باشد که سلطانش می خوانیم، علی دایی یا مهران مدیری و حاتمی کیا و لیلا حاتمی یا حتی روحانی و چهره های سیاسی دیگر.

در این فضا عادل 20 سال است که بالا مانده و این یعنی مردم هنوز باور دارند او در راستا نیست و برای خودش و در مسیرشان گام بر می دارد ، خودسانسوری نمی کند و اگر هم سانسور کند ، خیلی رک به مردم می گوید:«سر ماجرای دخترها ، پدرم را در آوردند!» این صراحت لهجه اش ، اینکه خودش می گوید:«ایستادم و تاج و تخت شان را فرو ریختم » باعث شده مردم او را از خود بدانند و دوستش داشته باشند و خیلی از اشتباهاتش را هم نادیده بگیرند. درست مثل باران شما. درست مثل رخشان درخشان و بی مانند شما و سینمای ایران. استاد کاش شما هم چنین رک باشید همیشه و یکبار فقط در پاسخ به سئوالی درباره عادل فردوسی پور ، زورو نباشید.

 

خبر آنلاین

۲۱ ۱۰  
آی اسپورت
2018-05-17 13:59:00
نظر دهید

۱۰ نظر
آرش6
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۸
تا دیروز کیروش امام زاده بود و بهش میگفتند بالای چشت ابرو هستش آماج حملات قرار میگرفت گوینده

الان کیروشی پور ها هم شدند امامزاده ؟؟؟

فردا نوبت عشوندی و شقایق هم هست که نشه بهشون گفت بالای چشتون ابرو هستش
مارال
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۰
عاشق برنامه های فردوسی پور ام ❤
محمد
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۷
من به این نتیجه رسیدم کاربر آرش 6مشکلات روحی و روانی داره.شما چرا اینقدر به خودت میگیری
آرش6
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲
نظر خودت رو برای خودت نگه دار و توهین نکن - چرا فکر میکنی همه باید مثل تو فکر کنند - همین امثال شما ها میشید فتل و قلعه نویی و سعید مرتضوی - ناراحتی کسی خلاف فکرت حرف میزنه برو سایت نود از ظالم کیروشی پور حمایت کن -یه نگاه به ووت کامنت های ما بنداز دستت میاد کی درست میگه کی غلط
محسن
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۴۰
با استدلال شما کاملا مخالفم.اینکه فرمودید خود کوثری هم خط قرمزها و ملاحضات را قبول کرده بوده و به کار مشغول بوده.حوزه ورزش،5 یا 6 سال است که حاشیه ها و جوانبش پررنگ دیده میشود و بعضا صدایی هم به گوش میرسد.قبل از آن،حیطه ورزش،خط قرمزی نداشته(بخش بانوان خفه و خاموش،در روبرو نشدن با اسرائیل، گل و بلبل،در رانت و سواستفاده مالی،تقریبا خبری نبود) یک موضوع میماند برای بودن یا نبودن:عقیده!!!! مسئله مهمی که شخصی است اما نظام برای تشخیص ان،اقدام به سونوگرافی میکند! عقیده شما،حتی اگر به زبان نیاورید،وقتی همراه نباشد،جای شما در رسانه نیست!به عنوان مثال،فرزاد حسنی وقتی با سردار رادان،به درستی کل کل کرد،کارت قرمز گرفت چرا که علیرغم التزامی که داده بود،خط قرمز را رد کرد و به به و چهچه نکرد. و تا نگفت شکر خوردم،به کار برنگشت.حالا،عادل،ادای مستقلها را درمیاره اما او هم از خودشان است بلاشک.
کیسه اسپرت
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
کاش فقط برای برانگو زرنگ نبودین و کمی هم درباره صحبتهای غیرحرفه ای شفر میپرداختین یا دعواهاش با غفوری
مارال
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۴
عاشق برنامه های فردوسی پور ام
۶
حمید
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۹
من طرفدار جهانگیر کوثری نیستم و انتقاداتش از عادل رو با درجه بیشتر به خودش هم وارد می دونم. اما در مورد عادل هم مساله اصلی اینه که خیلی جاها به مسائل بسیار مهمی که به هیچ وجه خط قرمز هم حساب نمیشه ورود نکرده. توی برنامه آخر سالش یه آیتم داشت که گزیده برنامه های سال رو به صورت خیلی خلاصه پخش کرد. دقت که کردم دیدم یه سری پرونده هایی جاش توی این آیتم خالی بود که از قضا مهم ترین پرونده ها بود. در واقع خیلی مهم تر از پرونده صباباتری یا جادوگری. بذارین نام ببرم:
1-پرونده فناپ (که توسط کریمی مطرح شد و نه عادل)
2-پرونده ایران نوین: اصلا مطرح نشد.
3- این مورد خیلی مهمه: ماجرای سرقت پول هواداران سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتور توسط شرکت نگاه پردازان امین سیما کیش به مدیریت شیرازی. این مورد خیلی مشکوک هم هست چون در حالی که تقریبا موضوع اصلی همه رسانه های ورزشی بود عادل اونو ندید. در حالی که حتی کورها هم می دیدند.
4- قرارداد فدارسیون با همین شرکت امین سیما کیش حتی بعد از مشخص شدن سرقت پول هواداران توسط این شرکت .

و البته چون قرار شد خط قرمزها رو بپذیریم مهمترین مساله که حق پخشه رو توی لیست نذاشتم. لطفا به من بگید کدوم یکی از این موارد خط قرمز حساب میشه. اگه خط قرمز حساب میشد قاعدتا به کریمی هم نباید اجازه مطرح کردنش داده میشد. اما وقتی اجازه مطرح شدنش هست ولی عادل خودش مطرح نمی کنه مساله فرق میکنه. دقت کنید که قیمت کل تیم صباباتری توی لیگ آزادگان شاید به 5 میلیارد هم نرسه اما ارقامی که در پرونده های بالا مطرحه در حدود 150 میلیارده. یعنی عادل نمی فهمه که 150 میلیارد 30 برابر مهمتره؟ پس چرا هیچ برنامه ای به موارد بالا اختصاص نداد اما فقط برای یک تیم صباباتری بین یک تا 2 ساعت زمان اختصاص داد. نه عزیز من. من جهانگیر کوثری رو هیچ حساب می کنم اما عادل رو حداقلش یا گیج و بی خبر و حداکثرش ریاکار و پلید می دونم.
علی دایی به مازیار ناظمی چه گفت
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۲
اگه بخواد به صباباتری گیر بده باید به رییس سابق خودش و نماینده چندینو چند ساله قم و داداشاش هم گیر بده دیگه . دهباشی توی برنامه هفت از قول یک نفر حرف جالبی زد : دم سلطان
۱
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۳۹
وقتی یه خبری را می شنوید دو وجهی رفتار نکنید،
یکی مثل کریمی هرچه بگوید می پذیرید چون کریمی گفته و به این که چی گفته مهم نیست اینجا هم پس باید نگاه کنید حرف را چه کسی دارد می زند!

چند سال پیش دختر این آقا یعنی باران کوثری فکر کنم مهمان آقای رشید پور بودنددر یک برنامه تلویزیونی ؛
باران کوثری در جواب مجری گفتند که هرگز در فیلم جناب حاتمی کیا بازی نمی کنند ،
چند ثانیه بعد رشیدپور گفتند همین الان پدر باران کوثری یعنی همین جهانگیرخان کوثری تماس گرفتند و گفتند که حتما باران در فیلم حاتمی کیا بازی میکند که البته باران خانم سمج روی حرفشان ایستادند و گفتند نه خیر
...

حالا سوال این است که چرا آقای کوثری اونجا در برابر حاتمی کیایی که سمت سیاسی و اجرایی نداشت ، اینقدر محافظه کار و ملاحظه کار شده بودند؛
آیا مصالح صنفی و شغلی خود آقای کوثری ایجاب می کرد که به دخترشان امر کنند که در فیلم حاتمی کیا بازی کند ....

این سابقه از ایشون باعث می شود که بگویم خود شخص کوثری هم در مسئله ای بسیار کوچکتر چنین رویکردی داشت اونوقت به دیگران ایراد می گیرد...!
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر