فهرست
تیکی‌تاکای پرسپولیس روی اعصاب بازنده‌ها
تیکی‌تاکای پرسپولیس روی اعصاب بازنده‌ها

تیکی‌تاکای پرسپولیس روی اعصاب بازنده‌ها

آی‌اسپورت- صبای قم چهار دقیقه، سایپا دو دقیقه، گسترش‌فولاد پنج دقیقه و تراکتورسازی هم چهار دقیقه پس از دریافت گل از پرسپولیس، خطایی روی بازیکنان پرسپولیس مرتکب شدند که داور را مجبور به استفاده از کارت زرد کرد. سپاهان دو دقیقه بعد از دریافت گل از پرسپولیس، یک بازیکنش با کارت زرد داور جریمه شد. بازیکنان نفت تهران هفت و نه دقیقه پس از دریافت گل از پرسپولیس، با کارت داور مواجه شدند. دلیل این واکنش عصبی تیم‌های مقابل پرسپولیس پس از دریافت گل چه چیزی است؟

 پرسپولیس بعد از به ثمر رساندن گل، یک برنامه ویژه دارد. این که به بازی عرض می‌دهد و با پاس‌های کم‌ریسک مالکیت توپ را در اختیار می‌گیرند. پرسپولیس بیشتر در زمین خودی و گاهی هم در زمین حریف به کمک بازیکنانی که تسلط در حفظ توپ دارند، مالکیت را به حریف نمی‌دهد. این بزرگ‌ترین جنگ روانی است که برانکو به لشگر شکست خورده حریف وارد می‌کند. تیمی که گل دریافت کرده تمام تمرکزش جبران نتیجه است. این پاس‌کاری بازیکنان پرسپولیس حتی اجازه نمی‌دهد که تیم حریف صاحب توپ شود. اتفاقی که بازیکن حریف را عصبی می‌کند.

 برای مثال تعداد پاس‌های دو بازی اخیر پرسپولیس پس از به ثمر رساندن گل اول را مرور می‌کنیم. تیم برانکو در بازی مقابل صبای قم، در هفده دقیقه‌ای که پس از به ثمر رسیدن گل تا پایان بازی زمان باقی بود، 141 پاس ارسال کردند. همین که بیش از 95 درصد پاس‌های پرسپولیسی‌ها پس از زدن گل به مقصد رسیده بود، مشخص می‌کند که این تیم بیشتر دنبال حفظ توپ است تا ارسال پاس ریسکی و ایجاد موقعیت. فقط هفت پاس پرسپولیس از 141 پاسی که از دقیقه 73 تا پایان بازی ارسال کردند به مقصد نرسید. پرسپولیس در بازی مقابل تراکتورسازی هم پس از به ثمر رساندن گل نخست، فشار عصبی عجیبی به این تیم وارد کرد. شاگردان برانکو تا بیست دقیقه پس از گل اول، 131 پاس به هم دادند. این بار هم درصد خطای پاس‌های پرسپولیس هفت‌درصد بود. پاس‌هایی که بیشتر بین مدافعین و دروازه‌بان و هافبک‌های کناری رد و بدل شد.

میانگین پاس در لیگ برتر، حدود 350 پاس در هر مسابقه است. این آمار برای پرسپولیس حداقل صد پاس بیشتر از میانگین بقیه تیم‌ها است. یعنی تیم‌های لیگ برتری در هر دقیقه، کمتر از چهار پاس به هم می‌دهند. که در بیست دقیقه از مسابقه، عددی کمتر از هشتاد پاس می‌شود. این آمار به طور میانگین برای پرسپولیس پنج پاس در دقیقه است. یعنی در بیست دقیقه معمولی از مسابقات، تیم برانکو نزدیک به صد پاس به هم می‌دهند. ولی مشاهده می‌کنیم که پرسپولیس در بیست دقیقه پس از گلش، بالای 120 پاس به هم می‌دهند که عددی فراتر از میانگین خود تیم است. تازه این را هم در نظر بگیرید که در بازی با صبای قم، پرسپولیس در این بیست دقیقه یک پنالتی گرفت و یک وقت تلف شده هم به ازای شادی گل دومش داشت. یا در بازی مقابل تراکتورسازی در این بیست دقیقه، زمان زیادی صرف مصدومیت محمدرضا اخباری شد.

۵۸ ۴  
آی اسپورت
2017-02-07 15:17:00
نظر دهید

۴ نظر
تراختورچی از تهران
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۱۸
حرف حساب را یاشار زد
تیکی تا کا کجا بود
لنگ امسال جادوگر حرفه ای استخدام کرده
هیچ گل نخوردنش و گل زدنش و بد بیاری تیمای مقابلش ربطی به این چیزا نداره
۲ ۲
محسن
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۳۳
واقعاتعجب میکنم تو این قرن بیستم آدمایی مثل شما پیدا میشن و حرف از جادو جنبل میزنن الان دیگه همه چی علمی شده این پرسپولیس نتیجه دوسال صبوری هواداران و کار با برنامه مربیان هستش .بر فرض محال هم اگه جادو و جنبلیم وجود داشته باشه خوب شما هم استفاده میکردین .
امید از تفت
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۵۹
محسن جان از یه جماعت بی مغز به غیر اراجیف گفتن انتظار دیگه ای داری!!؟؟؟ این نظرات برای خنده هست. بخند و رد شو
یاشار تراختورچی تبریزلی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۳۱
همش جادو جننبل برانکو. کاش مربی ما هم بجای فحش دادن و مدیر عامل کفتارلو ما هم یاد میگرفتن برای هوادارا بازی کنن.
من اعلام میکنم ریدم تو تیمم تراختور با این مربی بی سوادش. از الان همه ترااختوری ها متحد برای قهرمانی لیگ اینده با برانکو.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر