فهرست
مورینیو و تکرار تلخ تاریخ
مورینیو و تکرار تلخ تاریخ

مورینیو و تکرار تلخ تاریخ

آی اسپورت - شاید اکنون باورش برای هواداران منچستریونایتد سخت باشد اما آقای خاص در دورانِ «پسا فرگوسن» توانست بهترین رتبه شیاطین‌سرخ را با نایب قهرمانی فصل گذشته به دست آورد. این تمام موفقیت مورینیو نیست؛ در تاریخ لیگ برتر انگیس و تاریخ باشگاه منچستریونایتد، فقط «سرالکس فرگوسن» با 65.2 درصد پیروزی، از مورینیو با 53.8 درصد کسب پیروزی میانگین بهتری از خود به جای گذاشته اما شکست 3 بر یک در ورزشگاه «آنفیلد» برابر لیورپول کاسه صبر همه را لبریز کرد، باختی که تنها واگذاری یک نتیجه نبود، بلکه شکستی بود تمام عیار در تمامی زمینه‌ها. شیاطین‌سرخ حالا با لیورپول در صدر 19 امتیاز اختلاف دارند و با فولهام قعرنشین 17 امتیاز! به این ترتیب شیاطین‌سرخ به قعر جدول از صدر جدول نزدیک‌تر شدند، امری که به هیچ عنوان خوشایند هواداران متعصب آنها در سرتاسر جهان نبود. ضمن اینکه شیاطین سرخ برابر لیورپول 36 شوت دریافت کردند و فقط 6 بار به سمت دروازه میزبان شوت زدند؛ آماری بسیار ضعیف که بعد از 15 سال باز هم برای سرخ‌پوشان منچستر تکرار شد و اینبار زیر نظر سرمربی پرتغالی به ثبت رسید. شاید به دلیل همین آمارهای ضعیف بود که مورینیو پس از باخت برابر سرخ‌پوشان مرسی‌ساید اعلام کرد که «بهترین رتبه‌ای که در این فصل یونایتد می‌تواند به آن دست یابد، رده چهارم جدول است.» این جمله همانند ریختن بنزین بر روی آتش نارضایتی‌ها عمل کرد و «گلیزرها» را به فکر قطع همکاری با مورینیو تا پیش از ماه ژانویه انداخت، اتفاقی تلخ برای آقای خاص که به نظر نقطه جدیدی در کارنامه حرفه‌ای او خواهد بود. مورینیو سه سال پیش در هفدهمین روز دسامبر از هدایت چلسی برکنار شد و حالا در هجدهمین روز ماه دسامبر امسال توسط مسئولای یونایتد.

این در حالی‌ست که منچستریونایتد و مورینیو یازده ماه پیش قرارداد جدیدی تا پایان فصل 20-2019 امضا کردند اما علیرغم حضور منچستریونایتد در جمع شانزده تیم پایانی لیگ قهرمانان اروپا در این فصل و شانس کسب سهمیه در فصل آینده (حداقل بر روی کاغذ)، گلیزرها پرداخت حق غرامت سنگین اخراج او را به جان خریدند و با سرمربی پرتغالی سابقاً محبوب‌شان قطع همکاری کردند.

البته رابطه آنها ماه‌ها قبل و پیش از شروع رقابت‌های این فصل شکرآب شده بود؛ دنبال کردن «ژوزه مورینیو» توسط «اِد وودوارد»، مرد با نفوذ و مورد اعتماد گلیزرها در دل تونل ورزشگاه بزرگ «هارد راک» در شهر میامی، ورزشگاه میزبان رقابت منچستریونایتد و رئال مادرید در «جام بین‌المللی قهرمانان»، حکایت از این داشت که این دو نفر روابط چندان مثبتی با هم ندارند: « ژوزه، ژوزه....» این‌ها فریادهای نائب رئیس باشگاه بود که آقای خاص را در تونل ورزشگاه صدا میزد و می‌خواست دلیل و علت حرف‌هایی که مورینیو در حضور رسانه‌ها به زبان آورده بود را بداند؛ حرف‌هایی بر علیه نایب رئیس باشگاه و ابراز نارضایتی در عدم خرید بازیکنان مورد نیازش. سر تکان دادن‌های آقای خاص، شانه بالا انداختن‌ها و زبان بدن‌اش، گویای همه چیز بود و واکنش شگفت‌انگیز و دور از انتظار او به وودوارد، توجه همگان را برانگیخت.

مشکل تنها به همین موضوع و رابطه بد ژوزه با مدیران و مالکین باشگاه محدود نمی‌شد؛ احساسِ مهم نبودن و دست‌کم گرفته شدن توسط سرمربی، به تمامی افراد حاضر در باشگاه منتقل شده بود. در حقیقت رفتارهای مورینیو جو تیم را به کلی مسموم کرد و همین جو مسموم عملکرد بازیکنان را نیز تحت تاثیر قرار داد. اما آقای خاص حتی وقتی گازهای مسموم موجود در اتمسفر تیم‌اش را استشمام کرد نیز دست بر نداشت و باز هم به توهم «توطئه بازیکنان» برای توجیه نتایج و عملکرد ضعیف تیم تحت رهبری‌اش متوسل شد و در ذهنش ایراد را نه در خودش بلکه در سایرین می‌دید.

در واقع مشخص بود که شرایط یونایتد هیچ شباهتی به باشگاهی که بتواند یک فصل موفق را سپری کند، ندارد و این ترس وجود داشت که چرخ‌های تیمِ مورینیو خیلی زود برای همیشه از حرکت بایستند که در نهایت نیز همین شد و زنگ خطر به صدا در آمد. به هر حال مردی که در صدر تمام اخبار یونایتد در سال‌های اخیر دیده میشد، همواره تلاش می‌کرد تا بار مسئولیت را از روی دوش خودش بردارد و انگشت اتهام را به سمت هر کسی نشانه رود جز خودش! اما یک بار دیگر تاریخ تکرار شد و این تاکتیک مورینیو شکست خورد. این فصل سوم حضور او در اولدترافورد بود، یعنی درست معادل طول عمر حضورش در باشگاه‌های پیشین‌اش و حالا باز هم او مانده و اخراج و «سندرم فصل سوم».

اکنون منچستریونایتد برای اخراج آقای خاص پیش از پایان پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی باید چیزی در حدود 24 میلیون پوند هزینه کند، این در حالی‌ست که غرامت اخراج او که منچستریونایتد را به دو عنوان قهرمانی از جمله یک لیگ اروپا رساند، در صورت عدم کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا در پایان فصل با 25 درصد کاهش به 18 میلیون پوند می‌رسید ولی شرایط از دید مالکین باشگاه به حدی غیرقابل تحمل شده بود که تصمیم گرفتند قبل از پایان فصل عذر آقای خاص را بخواهند.

البته گلیزرها پیش از این نیز سابقه اخراج دو مربی دیگر را نیز در کارنامه می‌دیدند؛ «دیوید مویس» و «لوئیس فان خال» که هر دو به دست مالکین آمریکایی پس از عدم کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا اخراج شدند. مویس در آپریل 2014 در حالی اخراج شد که چهار بازی از پایان فصل باقی مانده بود و سرمربی نامدار هلندی نیز دقیقاً پس از فتح جام حذفی 2016، کارت قرمز گلیزرها را مقابل چشمانش دید.

جالب اینکه «اد وودوارد» به هیچ یک اخطار نداده بود و به یکباره با دستور از بالا حکم اخراج‌شان را صادر کرد. مورینیو چندی پیش گفته بود: «باشگاه و اعضا هیئت مدیره به من انگیزه، تعهد و اشتیاق برای کار کردن در مسیر صحیح را نشان می‌دهند» اما این جملات هیچگاه کسی را گول نزد و حقیقت پشت پرده از دید هیچ کس پنهان نبود چرا که همگان ماجرای پیش فصل را خوب به خاطر داشتند.

مورینیو هفته گذشته در پاسخ به این سئوال که «تیم فعلی تا چه حد با تصورات او ساخته شده است؟» دو مرتبه از کلمه «دور» استفاده کرد و در ادامه گفت: «تنها مسئله درباره بازیکنان نیستند. یک تیم فوتبال تا حدی به خانه شباهت دارد. یک خانه تنها لوازم گرانقیمت موجود در آن معطوف نمی‌شود، باید روی خانه کار کنید و با دقت آنرا بسازید و زمانی که اینکار انجام و خانه تکمیل شد، به خرید لوازم آن بپردازید و پول خود را خرج بهترین اسباب کنید. سپس قادر به زندگی در خانه‌ای شگفت‌انگیز خواهید بود.»

شاید در آن لحظه کسی متوجه منظور اصلی مورینیو نشد و عموم مردم به این امر فکر می‌کردند که او در مقام مقایسه با لیورپول این جملات را بر زبان آورده اما حالا مشخص است که تک‌تک کلمات خارج شده از دهان ژوزه، طعنه‌ای بوده بر شرایط نابسمان خانه‌ای که وودوارد برایش مهیا کرده است! خانه‌ای که از دید سرمربی پرتغالی دیوارهایش سست، ستون‌هایش کج و سقفش پوشالی بوده و حتی اثباب و لوازم گرانقیمت و قابل توجهی نیز در آن وجود نداشته.

در این بین «گری نویل» ستاره سابق یونایتد، قبل و بعد از اخراج مورینیو بیش از آنکه آقای خاص را به عنوان تنها مقصر مشکلات و وضعیت کنونی من‌یو معرفی کند، نوک پیکان انتقاداتش را به سمت دیگری چرخاند و مدیران باشگاه را سرزنش کرد چرا که معتقد بود آنها در 7 سال گذشته توجه لازم را به تیم نداشته‌اند. نشریه «دیلی‌میل» نیز با طعنه درباره بی‌کفایتی مدیران باشگاه لب به سخن گشود و نوشت: «اخراج مورینیو برای مدیران باشگاه به اندازه یک پیام 65 کلمه‌ای و 22 میلیون پوند حق فسخ خرج برداشته است.»

با تمام این اوصاف در حال حاضر جهان فوتبال با دو سوال روبه‌رو شده است؛ سوال اول درباره جانشین بعدی مورینیو است و سوال دوم اینکه آیا عصر ژوزه در دنیای توپ گرد به پایان رسیده؟

گرچه از طرف باشگاه یونایتد «اوله گونار سولسشر» تا آخر فصل  به عنوان سرمربى شیاطین‌سرخ انتخاب شده اما برای پاسخ به سوال اول و گزینه قطعی باشگاه در فصل آینده، چند گزینه وجود دارد که سرمربی سابق و پر افتخار باشگاه رئال مادرید یعنی «زین‌الدین زیدان» اصلی‌ترین و محتمل‌ترین گزینه به نظر می‌رسد. سرمربی فرانسوی که پس از کسب سه قهرمانی اروپا با رئال در دوران استراحت به سر می‌برد، به عقیده بسیاری از رسانه‌ها از بیشترین شانس برای جانشینی آقای خاص برخوردار است. البته پس از اخراج مورینیو از مدافع پیشین شیاطین سرخ یعنی «لوران بلان» نیز به عنوان یکی از گزینه‌ها هدایت من‌یونایتد نام برده می‌شود اما واقعیت بر هیچکس پوشیده نیست که مالکان باشگاه به دنبال فردی هستند که انتظار منچستریونایتد برای کسب عنوان قهرمانی را به پایان برساند و شاید تنها گزینه‌ای که بتواند این هدف شیاطین‌سرخ را محقق کند، کسی نباشد جز «مائوریسیو پوچتینو» سرمربی کنونی باشگاه تاتنهام. البته پوچتینو یک مشتری دست به نقد دیگر به نام «رئال مادرید» را پشت در می‌بیند اما او تاکنون به پیشنهاد کهکشانی‌ها پاسخ مثبتی نداده و همین امر یونایتدی‌ها را برای توافق با سرمربی آرژانتینی و دستیابی به هدف بلندمدت‌شان بیش از پیش امیدوار کرده است.

اما برای پاسخ به سوال دوم باید کمی صبر کرد چون هیچکس جز مورینیو نمی‌تواند به این سوال پاسخ مناسب را بدهد. او در سال‌های حضورش در باشگاه‌های رئال مادرید، چلسی و یونایتد، به جز مدیران و بازیکنان تیم، حتی اهالی رسانه را نیز در مقابل خود قرار داد؛ تاکتیک‌ها و جنگ‌های روانی مورینیو مبنی بر برخورد تمسخرآمیز، تند و بی‌حوصله با خبرنگاران به منظور تحت تاثیر قرار دادن آنها و دور کردن توجهات از نقاط ضعف تیم، نه تنها کارایی نداشت بلکه باعث شد او هر روز بیشتر از روز گذشته در حواشی خودساخته‌اش فرو برود. آقای خاص باید به این حقیقت دست یابد که دیگر وقت تغییر در رفتار فرا رسیده و او باید از تاکتیک‌های «نجابت» و «نزاکت» در مواجهه با اطرافیانش بهره بگیرد. این دقیقاً همان چیزی‌ست که آقای خاص باید خیلی سریع و با تمام وجود به آن برسد چرا که در غیر این صورت عصر او به پایان رسیده و طرف بازنده این جنگ کسی جز او نخواهد بود.

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-12-20 16:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Arash
پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۹
زیدان با رئال دو بار قهرمان اروپا شده، دفعه ی اول با آنجلوتی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر