فهرست
کلودیو کانیجیا : برای قهرمان شدن؛فقط یک مسی کافی نیست / برزیلی ها هنوز گلی که بهشان زدم را فراموش نکرده اند
کلودیو کانیجیا : برای قهرمان شدن؛فقط یک مسی کافی نیست / برزیلی ها هنوز گلی که بهشان زدم را فراموش نکرده اند

کلودیو کانیجیا : برای قهرمان شدن؛فقط یک مسی کافی نیست / برزیلی ها هنوز گلی که بهشان زدم را فراموش نکرده اند

آی اسپورت - کلودیو کانیجیا ستاره سابق تیم ملی آرژانتین و باشگاه بوکاجونیورز مهمان روزنامه  Ole پر تیراژترین روزنامه ورزشی این کشور بود و ضمن یادآوری خاطره گل به یاد ماندنی خود به برزیل در جام جهانی 90 ؛ گفت که یک مسی به تنهایی نمی تواند باعث قهرمانی آرژانتین در جام جهانی شود و ارتکاب یک خطای کوچک در بازی های تعیین کننده به خروج از جام منجر خواهد شد.

این مصاحبه مفصل را اینجا بخوانید : 


به اعتقاد شما آرژانتین می تواند جام جهانی موفقی داشته باشد ؟

همه ما بخاطر حضور تیم کشورمان در جام جهانی و این حس که می توانیم قهرمان شویم ؛ هیجان زده ایم. اما فقط هیجان داشتن کافی نیست ؛ بلکه همه باید به این تیم اعتقاد داشته باشیم.

وقتی جام جهانی اینقدر نزدیک به خانه و در آمریکای جنوبی برگزار می شود باید امیدواری ها بیشتر هم باشد. نمی گویم که در آنجا از ما استقبال می شود.

مسلم است که از ما به عنوان دشمن پذیاریی می کنند اما از اینجا هواداران زیادی به برزیل رفته اند و جو خوبی در زمان بازیهای آرژانتین بوجود می آید.

برزیل همیشه برزیل است . به اعتقاد من شیلی و کلمبیا هم می توانند مدعی این جام باشند . آرژانتین بدون شک مدعی قهرمانی این جام است مثل تمام جام های جهانی دیگر.

شما بازیکن با تجربه ای در جام های جهانی هستید. چه توصیه ای به بازیکنان آرژانتین دارید ؟

در یک جام جهانی باید اشتباهات شما در پایین ترین سطح خودش باشد.باید در آمادگی ذهنی بالایی قرار داشته باشید. مسابقات جام جهانی با هر سطح از مسابقات باشگاهی متفاوت است.

در واقع بازیکنان تیم آرژانتین همه به بازی در خارج از خانه و در چنین سطحی عادت دارند و توصیه زیادی نمی توان به آنها داشت.

آنها باید به خودشان ایمان داشته باشند و به اینکه می توانند قهرمان جهان شوند . همه چیز از این نقطه آغاز می شود.تیم ها باید از آرژانتین بترسند.ما نباید از هیچ حریفی بترسیم . ایمان و اعتقاد به خود مهمترین کلید موفقیت است.

این جام می تواند جام جهانی مسی باشد ؟

مطمئنم که می تواند اینطور باشد. او بهترین بازیکن دنیاست اما به تنهایی نمی تواند باعث پیروز شدن آرژانتین در مسابقات شود. فاز دفاعی آرژانتین نیز باید قدرتمند ظاهر شود.

یک تیم باید پشت مسی حضور داشته باشد . چرا که او نمی تواند هم در کار هجوم باشد و هم اینکه به دفاع بپردازد. تکیه کردن به یک بازیکن برای قهرمان شدن غیرممکن است.

به خود مسی و تیم بستگی دارد. اگر به خوبی او را همراهی کنند به شما قول می دهم که درخشش مسی و متعاقب آن آرژانتین را شاهد خواهیم بود


غیبت کارلوس تبس شما را شگفت زده نکرد ؟

چرا ؛ واقعیت این است که تعجب کردم. حیف شد ؛ او بازیکنی بود که می توانست به تیم ملی کمک کند.

\"Carlos

سابه یا می گوید که علت دعوت نکردن او فنی بوده ....

مسلم است که اینطور نبوده. می دانید که او امسال چند گل برای یووه در سری آ زده است ؟ بازی در ایتالیا و گل زدن در این لیگ بسیار دشوار است. من نمی توانم این ادعا را قبول کنم


جای چه بازیکن دیگری را در تیم ملی خالی می بینید ؟

هیچکس. معتقدم که کم و بیش ، این همان تیمی است که همه انتظارش را داشتند.بازیکنانی در این تیم حضور دارند که در بهترین تیم های جهان حضور دارند. یک تیم باکیفیت و باتجربه.


شکست اسپانیا در مقابل هلند ...

تعجب نکردم.هلند تیم فوق العاده ای است و من این را می دانستم. آنها می توانند هر تیمی را غافلگیر کنند و این را در مقابل اسپانیا نشان دادند.آنها در کنار برزیل ، ایتالیا ، آلمان ، اسپانیا و آرژانتین جزو تیم هایی هستند که حتی در روز بدشان نیز می توانند برنده بازی های بزرگ باشند ؛ چه برسد به اینکه تا بدین حد نیز آماده باشند.


مارادونا اعتقاد دارد که در این جام بازگشت سریع از حمله به دفاع بسیار کلیدی است . موافقید ؟

بله . بسیار مهم است که توپ را در اختیار داشته باشید و زمانی هم که آن را از دست می دهید به خوبی در زمین خودتان جمع شوید. آرژانتین باید به خوبی حفظ توپ کند و زمانی هم که توپ را در اختیار ندارد برای بدست آوردن مجدد آن با همه وجود تلاش کند.

به نظر شما خط میانی با گاگو و ماسچرانو یک خط ایده ال است ؟

اگر بخواهیم زمان از دست دادن توپ روی این دو نفر حساب کنیم خیر. در تیم ملی مسی و دی ماریا را آزاد نمی گذارند. احتمال از دست دادن توپ توسط این دو بازیکن زیاد است و در چنین مواقعی همه بازیکنان باید به عقب برگردند ودر زمین خودمان جمع شوند. مسلم است که گاگو و ماسچرانو نباید در چنین مواقعی تنها باشند.


در مقایسه با سال 2010 خوشبین تر هستید ؟

خیر. چرا که بازی کردن در برزیل بسیار پیچیده تر از آفریقای جنوبی است.برزیل در کشور خودش بازی می کند و کاندیدای شماره یک است. تیم ما شانس دوم یا سوم محسوب می شود. برزیل با وجود اینکه مثل سابق خوب بازی نمی کند اما باز هم شانس اول خواهد بود


بازی در برزیل و جو متفاوت آب و هوایی تا چه حد روی حریفان تاثیر گذار است ؟

خیلی زیاد ؛ شیلی ؛ کلمبیا و آرژانتین از لحاظ فرهنگی احساس بازی کردن در خانه خودشان را دارند. هرچقدر که برزیلی ها با آنها مشکل داشته باشند.

جو آب و هوایی ؛ همه به نفع تیم های آمریکای جنوبی است. احساس می کنید که در کشور خودتان مشغول بازی هستید. بازی در برزیل به طور مثال متفاوت از بازی در سوئد است .

اما تیم های اروپایی بطور حتم دچار دردسر می شوند. هرچند که ایتالیا و آلمان در هر کشور و در هر جوی مدعی قهرمانی هستند. برای شما یک مثال می زنم. تا الان دیده اید که یک اسپانیایی یا انگلیسی در لیگ برزیل یا آرژانتین بازی کنند ؟ خیر چرا که از اقلیم آب و هوایی اینجا خوششان نمی آید. 


و گل تاریخی شما به برزیل در جام جهانی 90

خیلی چیز زیادی از آن لحظه به یاد نمی آورم ؛ ولی خیلی از مردم وقتی مرا می بینند از آن گل حرف می زنند و می گویند که عجب روزی بود ؛ کلی جشن گرفتیم.

همیشه اینطور بوده ؛ آن گل در یادها مانده است. برزیلی ها نیز آن گل را فراموش نکرده اند و بسیار شده که در مواجهه با من از آن گل به عنوان یک خاطره بد یاد کرده باشند.

به هر حال آرژانتین بصورت تاریخی دشمن شماره یک برزیل است و خواهد بود.وقتی آن گل را تماشا می کنی چه احساسی به تو دست می دهد ؟

خیلی هیجان زده می شوم. الان با یوتیوب تکرار خاطرات بسیار ساده شده است. مدتها بود که آن گل را تماشا نکرده بودم اما بچه هایم آن را به من نشان دادند.باور می کنید ؟ گاهی اوقات بیشتر دوست دارم صدای گزارشگر بازی را بشنوم تا اینکه خود گل را ببینم.واقعا گزارشگر در آن لحظه از خود بی خود شده بود.


و پاس استثنایی دیه گو ماردونا در آن صحنه

واقعا باور نکردنی بود . دادن آن پاس در چنان شرایطی بسیار دشوار بود. برزیلی ها نفهمیدند که دیه گو چگونه آن پاس را به من داد. همه چیز در یک چشم به هم زدن اتفاق افتاد.

منبع : OLE

رضا سیف

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-15 19:22:37
نظر دهید

۱ نظر
iranmard
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۲۲
یکی از بهترین لحظه های فوتبالی بود اون گل برام با این که 8 سال بیشتر نداشتم ولی مارادونا با البی سلسته رو میپرستیدم مثل همین الان که مسی ....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر