فهرست
نگاه فنی ؛ کلیدی ترین نفرات ما در بازی نیجریه / از نکو تا گوچی
نگاه فنی ؛ کلیدی ترین نفرات ما در بازی نیجریه / از نکو تا گوچی

نگاه فنی ؛ کلیدی ترین نفرات ما در بازی نیجریه / از نکو تا گوچی

آی اسپورت- بازی حساس ایران-نیجریه در پیش است. بازی فوق العاده حساسی که می تواند اولین و آخرین بازی ما در جام بیستم باشد چرا که اگر نیجریه را ببریم یا حتی به آنها نبازیم، با امید به صعود از مرحله گروهی جام برایمان شروع می شود ولی اگر ببازیم، شانس صعودمان تقریباً از بین خواهد رفت و باز هم باید با انجام سه بازی مرحله گروهی با جام وداع کنیم.
نیجریه همان طور که بارها بدان اشاره شده، تیمی است فیزیکی با قدرت بدنی بالا. این ساده ترین تعریف از نوع بازی آنهاست که این روزها نقل محافل است. اما این ویژگی بارز یعنی چه؟
کی روش به خوبی می داند بازی نباید به جنگ های میانه میدان کشیده شود و بازی به اصطلاح گلادیاتوری شود چرا که در این صورت شانس موفقیت تیم ما کمتر از حریف آفریقایی است. ایران باید جهت حفظ دروازه علاوه بر دفاع تیمی در تمام دقایق، برای رسیدن به دروازه حریف بازی را به کناره ها ببرد، از ضربات ایستگاهی استفاده کند و خلق ضد حملات سریع را در دستور کار قرار دهد. با این توضیح، نفرات تاثیر گذار ما در مقابل شاگردان کِشی در این مناطق خواهند بود:
جواد نکونام: کاپیتان تجربه بالایی دارد. او می تواند در میدان از اهمیت بازی اول به همبازیانش بگوید و اینکه آنها را تا سوت پایان برای مبارزه با انگیزه نگه دارد، به خصوص در صورت بروز اتفاقات پیش بینی نشده، چه خوب و چه بد. وقتی جوان تر ها و کم تجربه ها به ویژه در دقایق ابتدایی مسخ حضور در جام جهانی هستند او با قدرت رهبریش باید شرایط روحی و روانی هم تیمی ها را بهبود ببخشد و به آنها کمک کند تا خیلی زود خود را پیدا کنند. کاپیتان همچنین وظیفه مهم هدایت تیم از دفاع به حمله را خواهد داشت. هنوز تاکتیک ایران برابر رقبا مشخص نیست ولی اگر ما با تجمع دفاعی به مصاف حریفانمان برویم حفظ تعادل و توازن تیمی بر عهده رابط خط دفاعی و خط حمله مان خواهد بود. و این نیز یکی از مهمترین وظایف کاپیتان در نخستین دیدار خواهد بود.
آندرانیک تیموریان: جنگجوی اول ایران، تنها کسی است که در نبردهای تن به تن کم نخواهد آورد. نقش او بسیار حساس است و خیلی باید مواظب باشد که درگیری های فیزیکی را به کناره های زمین هدایت کند. نیجریه تیمی صاحب توپ و خلاق نیست، آنها برای رسیدن به گل حتماً در انتظار اشتباهات بازیکنان ما خواهند بود و اشتباه در مرکز یک سوم دفاعی خودی این فرصت را در اختیار آنها قرار خواهد داد. آندو همچنین باید مواظب ضرباتش باشد تا تیم ایران در این دیدار 10 نفره و در بازی آرژانتین از داشتنش محروم نگردد.
اشکان دژاگه و خسرو حیدری: هنوز ترکیب انتخابی کی روش برای بازی با نیجریه به طور کامل مشخص نیست اما آنچه قابل پیش بینی است، اتکای حرکات هجومی ایران به بازی اشکان دژاگه و البته همکاری او با خسرو حیدری است. ایران اگر می خواهد وقتی صاحب توپ است به گل برسد باید از کناره ها (جایی که بخش اعظم قدرت هجومی ما آنجاست) توپ های با دقتی روی دروازه بفرستد. البته این ارسال ها در جریان بازی، برای استفاده گوچی یا کریم انصاری فرد کوتاه و زمینی (پاس رو به جلو) باشند، موثرتر خواهند بود. و وقتی مدافعین و نکونام جلو آمدند، ارسال برای استفاده از ضربات سر نیز حربه مناسبی است.
گوچی: به احتمال فراوان ما با تک مهاجم مقابل نیجریه قرار خواهیم گرفت. پس بسیار مهم است که این مهاجم، فرصت طلب و با تمرکز بالا کار کند. او باید از تک موقعیت ها نهایت بهره را ببرد و گلزنی کند. حتی اگر موفق به گلزنی نشد، حفظ توپ برای وارد آوردن فشار روی دروازه حریف، گرفتن خطا و کرنر نیز بر عهده اوست. همچنین این مهاجم می تواند در انتظار اشتباهات احتمالی در یک سوم دفاعی نیجریه باشد و از این موقعیت ها بهره گیرد.
ایران هیچ گاه در بازی های اولش در جام های جهانی پیشین پیروز نبوده که این عمدتاً به کم تجربگی، نبود خود باوری کافی و اشتباهات فردی مربوط بوده است. امیدواریم این بار همه این نقیصه ها برطرف گردند تا شاهد پیروزی تیم ملی در بازی حساس برابر نیجریه باشیم.
  ۱  
آی اسپورت
2014-06-15 19:37:35
نظر دهید
۱ نظر
mahdi
يكشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۲۸
سید جلال کو پس؟؟؟؟؟؟؟؟
اهمیتش از نکو و آندو کمتره آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر