فهرست
گزارش روز : 7 رقیب ایران در راه برزیل؛ راهی که آمدیم
گزارش روز : 7 رقیب ایران در راه برزیل؛ راهی که آمدیم

گزارش روز : 7 رقیب ایران در راه برزیل؛ راهی که آمدیم


آی اسپورت- مسیری که از آن گذشتیم را به یاد بیاورید... چه سختی ها و مرارت هایی را پشت سر گذاشتیم تا به بازی با نیجریه برسیم. اگر قدر حضور در این تورنمنت معتبر را بدانیم با کسب هر نتیجه ای پشیمان از برزیل باز نخواهیم گشت. برای آنکه زحمات نزدیک به سه ساله به خاطرمان بیاید و تا آخرین نفس در جام بیستم بجنگیم به 7 تیمی اشاره می کنیم که برای راهیابی به جام جهانی مقابلشان قرار گرفتیم و در نهایت توانستیم از قاره بزرگ به جام جهانی 2014 برسیم، اتفاقی که برای عربستان، قطر، ازبکستان، چین و عراق نیافتاد.
1- مالدیو: از نزدیک 3 سال پیش رقابت های انتخابی جام جهانی برزیل در قاره کهن آغاز شد. اولین و آسان ترین بازی های تیم ملی کشورمان در جولای 2011 و برابر تیم ضعیف مالدیو بود. 2 گل از کریم انصاریفرد و گل های کریمی، دقیقی و خلعتبری در مجموع برتری پر گل 5-0 را نصیب ایران کرد تا ایران در جمع 20 تیم دور اول گروهی رقابت ها به مبارزه برای رسیدن به برزیل ادامه دهد.
2- اندونزی: در گروهE رقابت های انتخابی، کی روش و شاگردانش در دو بازی رفت و برگشت به دو پیروزی پر گل مقابل اندونزی دست یافتند. 2 گل کاپیتان و تک گل آندو برتری 3-0 را در آزادی و گل های میداوودی، جباری، غلامرضا رضایی و نکونام از روی نقطه پنالتی برد 4-1 را در جاکارتا، 6 امتیاز ممکن را برای ایران در مقابل اندونزی به ارمغان آورد.
3- بحرین: ورزشگاه آزادی در 11 اکتبر 2011 شاهد 6 تایی شدن بحرین بود. حریف ناخوشایند ایرانی ها در این روز با گل های سید جلال، جباری، عقیلی، آندو، انصاریفرد و غلامرضا رضایی بدرقه شد. آنها البته درست یک ماه بعد به قصد انتقام وارد میدان شدند و تا دقیقه 92 هم از ایران پیش بودند اما گل مجتبی جباری، حسرت برد را بر دل میزبان بد سابقه گذاشت!
4- قطر: تکراری ترین حریف ایران در راه رسیدن به برزیل 2014، چهار بازی را مقابل ما برگزار کرد. ابتدا تساوی 1-1 (تک گل ایران را هادی عقیلی به ثمر رساند.) در دوحه و سپس تساوی 2-2 در آزادی در تاریخ 10 اسفندماه 1390، با گل های خاطره انگیز دژاگه در اولین بازی ملی، باعث شد تقسیم امتیازات، حکم به صعود قطری ها به مرحله بعد و به عنوان تیم دوم گروه و پشت سر تیم فوتبال کشورمان داد.
قرعه کشی دور دوم مرحله گروهی رقابت های مقدماتی جام جهانی برزیل، یک بار دیگر تیم های ایران و قطر را همگروه کرد. درست 2 سال مانده به افتتاح جام جهانی برزیل، تساوی نامید کننده صفر صفر در آزادی، شروع انتقادات از کادر فنی و بازیکنان تیم ملی را رقم زد. اتفاقی که با باخت مایوس کننده در دیدار بعد و مقابل تیم نه چندان قدرتمند لبنان، شیب تندتری به خود گرفت.
بازی برگشت در دوحه که چهارمین مصاف دو تیم در مرحله مقدماتی جام جهانی بود، در تاریخ 4 ژوئن 2013 (14 خرداد 92) برگزار شد. این اولین و یکی از سه فینال تعیین کننده برای تیم ملی فوتبال کشورمان بود که پس از شکست تلخ مقابل ازبکستان در آزادی و کم شدن شانس صعود به جام جهانی باید برگزار می شد. ضمن آنکه اتفاقات حاشیه ای به وجود آمده برای رحمتی و خداحافظی ناگهانی اش از تیم ملی سبب شد تا ایران در این دیدار بسیار حساس، سنگربان شماره یک خود را در اختیار نداشته باشد. دروازبانی که در هر 8 دیدار قبلی (حتی دو بازی مقابل مالدیو) فیکس و بی جایگزین بود. اما تک گل گوچی در دقیقه 66 بالاخره نوار تساوی های دو تیم را پاره کرد و امید را به اردوی تیم ملی برگرداند.
5- ازبکستان: یک برد و یک باخت حاصل تلاش ملی پوشان فوتبال کشورمان برابر تیم خوب و یکدست ازبکستان بود. تک گل با ارزش خلعتبری در دقیقه 93 حکم به برتری ایران در تاشکند داد. البته شکست در بازی برگشت و در خانه، تنبیه به جایی بود برای بد بازی کردن های شاگردان کی روش! البته فوتبالیست های ایرانی همان قدر که شایسته رسیدن به پیروزی در تاشکند نبودند در آزادی نیز مستحق باخت نبودند.
6- لبنان: حریفی کوچک که نزدیک بود به بزرگترین دردسر کی روش و شاگردانش تبدیل گردد. 11 سپتامبر 2012 و در زمین نامناسب ورزشگاه شهر بیروت، تک گل عنتر اولین و تنها نخستین پیروزی لبنان مقابل ایران تاکنون را رقم زد. نتیجه ای باورنکردنی و دور از انتظار که همه را از تیم ملی نامید کرد. با این حال بازی برگشت در آزادی فرصت خوبی بود برای گرفتن انتقام و البته افزودن شانس بالای صعود برای تیم ملی فوتبال کشورمان. دو گل کاپیتان نکونام و گل های خلعتبری و قوچان نژاد برد شیرین و به موقعی را رقم زد.
7- کره جنوبی: پس از مالدیو و اندونزی، کره جنوبی سومین حریف تیم ملی بود که در هر دو دیدار رفت و برگشت مغلوب ما می شد! چشم بادامی های پر ادعای شرق آسیا، در آزادی و مقابل تیم یک نیمه ده نفر کشورمان ره به جایی نبرد تا تک گل به یاد ماندنی نکو، سه امتیاز سخت و مهم را به اندوخته های ما بیافزاید.
اولسان کره جنوبی در 28 خرداد میزبان آخرین بازی ایران بود. قطری ها در بازی همزمان به اندازه کافی از ازبک ها گل خوردند اما نمی دانستند، تک گل گوچی همه چیز را به نفع تیم ملی فوتبال ایران تغییر خواهد داد. گل دقیقه 60 و 30 دقیقه مقاومت جانانه رحمان احمدی، مدافعین و سایر بازیکنان داخل زمین، ایران را صدرنشین گروهA کرد تا پس از یک دوره غیبت، تیم ملی فوتبال کشورمان برای چهارمین بار جواز حضور در جام جهانی فوتبال را به دست آورد.
گذشتن از این راه سخت و رسیدن به برزیل 2014 ارزش از جان مایه گذاشتن را ندارد؟  بچه ها حتما ارزش و اهمیت جایی که در آن قرار گرفته اند را می دانند.


مهدی بشکنی 
     
آی اسپورت
2014-06-15 19:49:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر