فهرست
سکوت حساب شده مادرید
سکوت حساب شده مادرید

سکوت حساب شده مادرید

آی اسپورت – لیونل مسی. مسی. ژوائو فلیکس. آنتوان گریزمان و انتقالی که صورت نگرفت. مسی. مسی. مسی. مسی. پپه کاسترو. سرخیو راموس (درباره مسی حرف زد). اسپانیا و در نهایت: مسی. این یک فهرست است.

این یکی دیگر است: لوییس سوارس. مسی. مسی. مسی. مسی. مسی و مسی. مارتین اودگارد. خانه‌تکانی بارسلونا. مسی. اسپانیا. مسی. مسی. آنسو فاتی. مسی.

بله، اینها مهم‌ترین موضوع صفحه اول روزنامه‌های ورزشی بعد از قهرمانی بایرن‌مونیخ در لیگ قهرمانان است آن هم نه هر روزنامه‌ای، روزنامه‌های همدست با رئال مادرید. اولی متعلق به مارکا است و دومی آ اس. جالب است حتی در روزی که قرار بود فصل جدید شروع شود، تنها تیمی که به اخبارش پرداخته نشد، قهرمان بود.

تابستان امسال، مادرید کاری بی‌سابقه کرد: دور از توجه‌ها به کارش ادامه داد. در واقع یک نفر و یک باشگاه این وظیفه را قبول کرده بود، حتی قبل از فینال لیگ قهرمانان. در چند روز گذشته صفحه اول مارکا به بازی سوارس و کریستیانو رونالدو در کنار هم در یوونتوس اشاره داشت به علاوه کارلوس ساینس، راننده اسپانیایی، راموس، سائول نیگس و ادن آزار. در آ اس دو نفر آخر آزار و لوکا مودریچ بودند. در 32 روز گذشته، آ اس و مارکا به ترتیب 4 و 3 بار مهم‌ترین خبرشان را به مادرید اختصاص دادند. تنها مسأله اخبار پیرامون مسی نیست که روی همه چیز سایه انداخته (هر چند طبیعی است که رسانه‌های پایتخت برای پوشش اخبار بحران در کاتالونیا به اندازه کافی انگیزه دارند) اما دلایل دیگری هم هست.

مثلاً اتلتیکومادرید و بارسلونا بیشتر از رئال مادرید در لیگ قهرمانان ماندند و فصلشان دیرتر تمام شد. حذف رئال به وسیله منچسترسیتی با قهرمانی در لالیگا تا حدی به فراموشی سپرده شد. قهرمانی سویا در لیگ اروپا. بزرگی بحران بارسلونا. هشت گلی که از بایرن خوردند.

یا اینکه فصل شروع می‌شود اما رئال مادرید و اتلتیکو و بارسلونا و سویا فعلاً بازی نخواهند داشت. این شروع جذابی نیست که بخواهد رئال مادرید را به روی جلدها بکشاند. برای همین است که رویارویی اودگارد با تیم سابقش، رئال سوسیداد، جذابیت پیدا می‌کند و دو جلد مادریدی آ اس در یک ماه اخیر به این هافبک نروژی تعلق می‌گیرد.

اخبار مربوط به رئال مادرید هم یکنواخت و کسالت‌آور بود. نه بازی دوستانه جذابی داشتند نه از تورهای تابستانی بزرگ خبری بود. مربی همان است، تیم همان است. آنها در سکوت، شاید خیلی ساکت، کارشان را انجام می‌دهند.

همان آدم‌ها با همان اهداف. نه اینکه هیچ تغییری نباشد. بعضی‌ها رفته‌اند و شاید عده‌ای دیگر بروند. خامس رودریگس به اورتون رفته، قرارداد قرضی دنی سبایوس با آرسنال تمدید شده، اشرف حکیمی در اینترمیلان است. اسکار رودریگس با سویا قرارداد بسته. آلفونس آرئولا که قرضی از پاری‌سن‌ژرمن آمده بود، برگشت. تاکه فوسا کوبو قرضی در ویارئال است، احتمالاً سرخیو رگیلون در این یک ماه باقی‌مانده از پنجره نقل و انتقالات فروخته می‌شود و سخت به دنبال راهی برای فروش گرت بیل هستند. نه خبری از خانه‌تکانی است نه تحول، کسی هم نرفته یا نیامده که اثری فوق‌العاده روی تیم داشته باشد. از میان آنها تنها خامس و بیل فصل قبل در رئال بودند و آنهای دیگر روی هم 12 بازی برای رئال انجام داده‌اند. رفتنش روی هیچ چیز جز تراز مالی باشگاه اثر نمی‌گذارد. ورودی‌ها هم همینطور. اودگارد تنها عضو جدید مهم تیم است که یک سال قبل از قرارداد قرضی‌اش برگشته. بازگشت آلوارو اودریوسولا هم برای دنی کارواخال در دفاع کناری، پشتیبان ایجاد می‌کند ضمن اینکه آندری لونین می‌تواند جایگزین تیبو کورتوآ شود. هیچ اضطراری برای خریدن وجود ندارد و همه این را می‌دانند. یک لحظه دوباره روزنامه‌ها را مرور کنید، نه اینکه رئال مادرید بازیکنی نخریده، شایعه‌اش هم وجود نداشته. یک ماه از فصل نقل و انتقالات مانده اما انگار قرار نیست هیچ معامله‌ای انجام شود.

مادرید برای خرید برنامه‌ای ندارد و اگرچه بعضی‌ها صبر از کف داده‌اند و می‌خواهند چهره‌های جدید ببینند، خیلی هواداران به بازار بیشتر از مسابقات علاقه نشان می‌دهند. ثبات چیزی است که در رئال جا افتاده. شاید تردیدهایی درباره رئال وجود داشته باشد اما ایده‌هایی هم هست.

شکست برابر منچسترسیتی بعضی ضعف‌ها را به چشم آورد- به همین دلیل قرارداد قرضی اودگارد زودتر به پایان رسید- و در لالیگا هم اصلاً قهرمان کاملی نبود. کسی چه می‌داند شاید اگر شیوع کرونا و شرایط بارسلونا نبود، اصلاً قهرمان نمی‌شدند. آنها قطعاً قهرمانی غیرعادی بودند؛ تیمی که تقریباً هیچ کمکی از چهار بازیکن گران‌قیمتش نگرفت، دو تای آنها گران‌ترین خریدهای تاریخ باشگاه بودند و چهار نفرشان در فهرست شش خرید گران تاریخ باشگاه: بیل، آزار، لوکا یوویچ و خامس رودریگس روی هم 336 میلیون یورو روی دست باشگاه هزینه گذاشتند در حالی که میانگین عملکردشان 8/75 بازی و 1/5 گل بود.

مادرید یک قهرمان پیر بود: مودریچ هفته قبل 35 ساله شد، راموس 34 سال دارد، مارسلو و کریم بنزما 32 ساله و تونی کروس 30 ساله هستند. بعضی تمدیدها ضروری بود اما صورت نگرفت. از خریدهای فصل قبل فقط فرلان مندی که دو سوم بازی‌های لیگ را انجام داد، ثابت بود و با وجود این، قهرمان شدند. درست مثل الان بارسلونا، یک سال (در واقع 14 ماه) قبل صحبت از ضرورت خانه‌تکانی در رئال مادرید بود. هنوز هم نیاز به تغییرات هست اما نسبتاً از موضع قدرت این کار را انجام می‌دهند. اتلتیکومادرید هم فعالیت چندانی نداشته- هرچند همچنان به دنبال مهاجم دلخواهشان هستند و دیگو کاستا دیگر دیگو کاستا نیست- هیچ کس نمی‌داند بارسلونا چه سرنوشتی خواهد داشت و اگرچه سویا پیشرفت داشته اما خیلی جا برای اصلاح دارد.

مادرید شاید احساس می‌کند راه حل مشکلاتش را در تیم دارد، حداقل برای یک فصل. نقایصی وجود دارد، کاسمیرو در نقش هافبک دفاعی جانشینی ندارد همینطور بنزما در خط حمله هرچند فصل گذشته گلزنی بین بازیکنان تقسیم شد و 21 نفر موفق به گلزنی شدند، تنها ادر میلیتائو و براهیم دیاس از بازیکنان داخل زمین نتوانستند گل بزنند. اگر هم سه نفر خط میانی نیاز به بازی متناوب و جوانگرایی داشته باشند، فده والورده و اودگارد آماده هستند.

شاید زیادی خوش‌بینانه باشد اما حتی ناکامی هم می‌تواند در منشور مثبت دیده شود یعنی زمینه پیشرفت و تیمی که استعداد دارد، در این مسیر است حداقل در فرض.

گزارش‌های اخیر از بلژیک نشان می‌دهد آزار برای مادرید 160 میلیون یورو هزینه داشته اگر اینطور باشد 10 میلیون یورو برای هر بازی و 160 میلیون یورو برای همان یک گلی که به ثمر رسانده. در واقع سال گذشته فشار زیادی روی او نبود و بیشتر گریزمان و فلیکس تحت نظر بودند با آنکه فصل بهتری نسبت به او داشتند. حالا دوباره درباره تعهد او نسبت به باشگاه و آمادگی بدنی‌اش سؤال به وجود آمده و باید بهتر از فصل قبل باشد. شاید لوکا یوویچ هم همین سرنوشت را داشته باشد و مارکو آسنسیو که آخر فصل از مصدومیت برگشت و زود اثرش را گذاشت. بیشترین تردید شاید درباره بنزما باشد که آیا می‌تواند دوباره 20 گل بزند. دیگران هم جلو می‌آیند اگر پیشرفت ادامه داشته باشد و احتمال دارد که رودریگو و وینیسیوس مشارکت بیشتری داشته باشند.

باید اینطور باشد: فصل گذشته، گلزن دوم مادرید راموس بود، یکی از معدود کسانی که در تابستان صفحه اول را از مسی گرفت. «9 کاذب» به او لقب دادند و او هم مثل بقیه هنوز هست در حالی که مادرید در آرامش و سکوت خودش را برای نخستین قهرمانی متوالی بعد از سال 2008 آماده می‌کند.

 

ایران ورزشی 

۲    
آی اسپورت
2020-09-14 01:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر