فهرست
نگاه روز: این بوسنی دوست داشتنی
نگاه روز: این بوسنی دوست داشتنی

نگاه روز: این بوسنی دوست داشتنی

آی اسپورت/ محمد حسین عباسی

سربازان امروز جامِ جهانی بوسنی، گهواره نشین های دوره جنگ اند. بیشتر این 23 نفر، در کودکی به اجبار خانه را ترک کرده اند و برای زنده ماندن به مرزی دیگر پناه برده اند و دقیقا 9 تای شان، فوتبال ملی را در کشورهای دیگر استارت زده اند و این دست مهربان فوتبال بوده که بگوویچ را از کانادا، مویژا را از کرواسی، پیانیچ را لوکزامبورگ، مدونیانین را از هلند، هایرویچ را از سوئد و دیگر ستاره ها را از کشورهای اطراف به «خانه» پرواز داده است. انگار که زمان بازگشت پرستوها فرارسیده باشد تا یک ملت، از روی بام های انتظار، بازگشت دلربای شان را به نظاره بنشینند.

اولین تجربه جهانی، یعنی این نسل آمده است تا حرف های تازه بزند. یعنی که اگر هلندی ها در میانه قاب های خوشرنگ پارک های پر از گل دارند ادای رابین فن پرسی در لحظه فرود را درمی آوردند و عکس می گیرند، روی خرابه های باقی مانده از جنگ هم چند گل با اشک سهم مزارهایی می شود که صاحبان شان یک امشب را به زمین برگشته اند تا در ماراکانا در یک فرکانس فراصوتی، برای بازمانده ها هورا بکشند. برای پسرکانی که برابر آرژانتین بزرگ سرافرازانه شکست خوردند. «وداد» در این ثانیه ها یک قهرمانی ملی است و سمبل نسلی که می خواهد فقط از آینده حرف بزند. مردی که هر وقت توی آلمان در مواجهه با پرسش جنگ قرار گرفته همه حرف هایش را توی «خوش شانس بودیم» خلاصه کرده و بعد همه اشتوتگارت را زیر و رو کرده تا خانه ای شبیه خانه کودکی ها پیدا کند و بعدتر با یکی از اولین حقوق ها برگشته به دهکده محل تولد و خانه پدری را بازسازی کرده و همه بناهای تاریخی را. چرا پاهای سرخیو نباید اتوبان شوند و چرا توپ باید جرات کند به مسیر دیگری قدم بگذارد وقتی قرار است ضربه آرام و موقر ایبسویچ، نردبان فریاد از روی غرور باشد برای مردمی که جشن گرفتن را هم با فوتبال به یاد آورده اند؟

بوسنیِ بامداد دوشنبه دوست داشتنی بود، همانقدر که توقع اش را داشتیم، همانقدر که از مهاجران سختی کشیده سال های دور انتظار می رفت. حالا شاید بشود قبل از ملاقات با عقاب های پرمدعا، توی بعضی از ضرب المثل های دیرین دست ببریم و امیدوار باشیم که اگر –دور از جان- صعود سهم مان نشد و این دیگ برای مان نجوشید، برای بچه های بوسنی بجوشد. به پاس همه سال های سخت، حس های مشترک، نام های مشترک.

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-16 05:27:50
نظر دهید

۱ نظر
-
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۰۴
این دکمه لایکش کجاس؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر