فهرست
یادداشت تحلیلی: ورود دست به عصای آرژانتین به جام جهانی
یادداشت تحلیلی: ورود دست به عصای آرژانتین به جام جهانی

یادداشت تحلیلی: ورود دست به عصای آرژانتین به جام جهانی

جاوید جعفری فراهانی

آی اسپورت- شاید کمتر کسی قبل از شروع جام جهانی می توانست تصور کند که آرژانتین با همه ی اسم و رسم اش و حضور فوق ستارگانی مانند مسی ، دی ماریا ، آگرو و...اولین بازی گروهی ش را با 5  مدافع آغاز کند تا با 3 مدافع مرکزی به مهار ژکو فکر کند! آنها به سختی و با کمی خوش شانسی از پس بوسنی که تنها 20 سال پیش وارد لیست کشور های شناخته شده توسط فیفا شده است بر آمدند و همانند برزیل شروع لرزانی را در جام تجربه کردند.

آرژانتینی ها ، در مالکیت توپ و تعداد پاس برتری نسبی به بوسنی داشتند ، اما این برتری به منزله حکمرانی آنها در زمین نبود. در مقابل بازیکنان بوسنی سانتر ها و کرنرهای بیشتری روی دروازه آرژانتین ریختند که حتی می توانست منجر به تساوی کشیده شدن بازی بشود.

مقایسه نقشه پاس های دو تیم در نیمه اول به خصوص نشان دهنده این نکته است که هر دو از نزدیک شدن به دروازه حریف ابا داشتند و با احتیاط و بر اساس مهارت های فردی به ارسال پاس پرداخته اند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/fb58bd9c221.png\"

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/fb58bd9c222.png\"

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/fb58bd9c223.png\"

این مسئله وقتی روشن تر می شود که وضعیت پاس دو تیم را در یک سوم تهاجمی شان بررسی کنیم ، واقعیت امر این است که دو تیم در این فاکتور بسیار نزدیک به هم عمل کرده اند و حتی بازیکنان بوسنی برتری اندکی نسبت به آرژانتینی ها داشتند :

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/fb58bd9c224.png\"\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/fb58bd9c225.png\"


در واقع ، مقایسه امار عملکرد دو تیم بیانگر حرکت تیمی و انسجام قابل تحسین بوسنی و برتری مهارت های فردی آرژانتینی هاست. بر خلاف بازی های باشگاهی در چند سال گذشته ، خبری از درخشش پیوسته مسی نبود و او جز در صحنه گل ای که به ثمر رساند ، در اکثر موارد به خوبی توسط بازیکنان بوسنی از محوطه جریمه دور شده بود و تحت کنترل بود. مسی در این بازی تنها 4 ! بار توانست به سمت دروازه حریف شوت کند که تنها 1 شوت او در چهار چوب قرار گرفته است.


\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0e7f87bc361.png\"


از طرف دیگر ، او بیش از نصف پاس هایی که داده را در میانه میدان ارسال کرده است که اکثر قریب به اتفاق آنها هم پاس های کوتاه بوده اند و نیمی از آنها رو به عقب داده شده اند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0e7f87bc362.png\"\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/d72d53283d3.png\"


با این اوصاف ، دور از ذهن نیست که تیم ما بتواند با ارائه یک بازی منطقی مقابل نیجریه و کسب امتیاز لازم از آن بازی ، با روحیه ای مناسب مقابل آرژانتینی ها قرار بگیرد و بر خلاف پیش بینی های اکثر کارشناسان ، بازی قابل قبول و با کیفیتی را مقابل ستارگان گرانقیمت این تیم ارائه کند.

 

 

 

     
آی اسپورت
2014-06-16 13:07:36
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر