فهرست
تغییر فلسفه برانکو؛ بازی زیبا فدای نتیجه
تغییر فلسفه برانکو؛ بازی زیبا فدای نتیجه

تغییر فلسفه برانکو؛ بازی زیبا فدای نتیجه

آی اسپورت – پرسپولیسِ برانکو در سال گذشته و اوایل سال جاری به قدری در ارائه فوتبال تهاجمی موفق بود که شاید پیروزی با حداقل گل هم هوادارانش را راضی نمی‌کرد. اما در چند بازی اخیر خبری از آن تیم سراسر هجومی و بی‌رحم نیست و سرمربی سرخپوشان پایتخت برای ایجاد موقعیت گلزنی به فوتبال مستقیم و حوادث فوتبالی دل بسته است.

همه چیز از بازی الهلال شروع شد!

پرسپولیس با همان سیستم همیشگی خود (۲-۴-۴ لوزی) موفق شد در مجموع دو بازی رفت و برگشت تیم مدعی الاهلی را شکست داده و به جمع چهار تیم برتر آسیا برسد. اتفاقی که هواداران میلیونی این تیم را به کسب نخستین جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا امیدوار کرده بود، اما به یکباره شکست سنگین و دور از انتظار چهار بر صفر در دیدار رفت مقابل تیم پرستاره الهلال طرز تفکر برانکو ایوانکویچ را تغییر داد. پروفسور کروات پس از این شکست دیگر آن سرمربی جسور و نترس گذشته نبود و حتی در ساده‌ترین بازی‌ها هم از دو هافبک دفاعی استفاده کرد تا به نوعی قید فوتبال تهاجمی را بزند!

۲ - ۴ - ۴  خطی و سردرگمی مسلمان

برانکو پس از تغییر سیستم به ۲-۴-۴ خطی روی آورد و در تمام بازی‌ها از کمال کامیابی نیا و محسن ربیع خواه به طور همزمان استفاده کرد تا بدین ترتیب جایی برای محسن مسلمان پلی میکر خلاق پرسپولیسی‌ها در ترکیب نباشد. این سیستم تا حدی کار پرسپولیس را در حرکات عمقی به تنگنا کشیده که بازیکنان نامدار این تیم برای ایجاد موقعیت گلزنی دست به دامن ضربات ایستگاهی و فوتبال مستقیم شوند. باید پذیرفت در شیوه جدید بازی سرخپوشان پایتخت محسن مسلمان بسیار سردرگم است و این سبک بازی بیشتر به درد هافبک‌هایی با خصوصیاتی دفاعی می‌خورد.

جای خالی احمدزاده احساس می‌شود

در اینکه بشار رسن عراقی این روز‌ها یکی از بهترین بازیکنان تیم برانکو است شکی نیست، اما نمی‌شود به جای خالی فرشاد احمدزاده اشاره‌ای نکرد. شماره ۱۰ باتکنیک پرسپولیس این روز‌ها به دلیل آسیب دیدگی در مسابقات غایب است و جای خلی او به شدت در بین یازده نفر ترکیب اصلی احساس می‌شود. نبوغ و تکنیک فردی فرشاد در روز‌هایی که پرسپولیس چندان زیبا بازی نمی‌کند بیش از همیشه به درد برانکو می‌خورد.

برد دربی هم خوب بود هم بد!

درست است که برد در دربی تحت هر شرایطی می‌تواند از نظر روحی انقلابی در شرایط یک تیم ایجاد کند، اما سبک بازی سرخپوشان در آن دیدار چنگی به دل نزد. تیم پرسپولیس در بازی دربی روی یک بازی مستقیم و سرعت خیره کننده علیپور صاحب یک ضربه پنالتی شد و به گل رسید و تا پایان بازی دفاع کرد و با همان یک گل بازی را برد تا برانکو به این نتیجه برسد که حالا حالا‌ها به ترکیب تیم برنده دست نزند. پروفسور کروات این روز‌ها تا حدی به بازی دادن همزمان به ربیع‌خواه و کامیابی‌نیا اعتقاد دارد که در بازی‌های خانگی و در حالی که به گل احتیاج دارد هم هیچ یک از این دو بازیکن را تعویض نکرده و ترجیح می‌دهد برای رسیدن به گل یکی از مهاجمان خود را از ترکیب بیرون ببرد!

مدافعان کناری که پاس گل نمی‌دهند

بدون تردید بزرگترین مشکل پرسپولیس در فصل جدید عدم حضور مدافعان کناری در فاز تهاجمی است. جایی که صادق محرمی، حسین ماهینی، شایان مصلح و حتی محمد انصاری در انجام حرکات طولی و اورلب کردن بسیار ضعیف هستند و در انجام ارسال نهایی هم شرایط به گونه‌ای است که مهاجمان این تیم حسرت یک توپ بلند خوب به دلشان مانده است.

هوادارن تا چه زمانی صبر می‌کنند؟

باتوجه به سبک بازی نتیجه گرایانه شاگردان برانکو در چند هفته اخیر؛ فوتبال سراسر هجومی آنها کم کم به دست فراموشی سپرده شده و هوادارن بیشمار سرخپوشان پایتخت رفته رفته دلتنگ تیم هجومی‌شان شده‌اند. باید دید پرسپولیس تا کی با این سیستم نتیجه می‌گیرد و از سوی دیگر هوادارن تا چه زمانی پای این ترکیب محتاطانه برانکو می‌ایستند. برای رسیدن به پاسخ به این سوال تنها باید چند هفته صبر کنیم!

 

میزان آنلاین

 

 

۱۲۴ ۱۲  
آی اسپورت
2017-11-21 12:38:00
نظر دهید

۱۲ نظر
میلاد
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۰۰
اینجاست که آدم قدر کیروش رو میدونه، این محافظه کاری و دگم بودن برانکو ما رو جون به لب کرد سر تیم ملی، وقتی دایی تو زمین فقط راه میرفت و همیشه مهاجم ثابت تیم بود.
1
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۶
دیگه به بازیای زیبای تیم ملی ببخش!!!! انگار ملت کورن و بازیای تیم ملی رو نمیبینن بازی های کسالت بار و سراسر دفاعی
***
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۷
داداچ شما به فکر تیمت باش که داره از ته جدول میزنه بیرون
بابک پرسپولیسی
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
شرمنده که تیم کیروش هر بازی 4 گل میزنه
در جواب میلاد
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۰۶
شما در هفته سیزدهم گل هفتم رو بزن اونوقت قهرمان لیگ حساب میشی باشه :))))
۷
ارتش سرخ چاله میدون
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶، ۰۱:۰۷
ما متوهم ها به جان خودمان افتاده ایم
فروبی
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۰۵
تنها دلیل زیبا نبود بازی نبودن طارمیه. طارمی هر بازی به تنهایی 5-6 موقعیت به وجود میاره و غیبتش کاملا حس میشه
کوهیار
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۰۵
ولا صبر ما هواداران از دیدن هر هفته ربیع خواه به سر اومده..... حالا یه عده از برانکو بت ساختن و میگن هر چی اون بگه و تا انتقادی ازش میشه میگن پس این بره دایی و درخشان و استیلی بیان....واقعا دایی و استیلی و درخشان بدترین مربیان تاریخ پزسپولیسن که ترس از اومدنشون باعث شده که از ضعفهای فاحش برانکو کسی انتقاد نکنه.... برانکو دورانش تموم شده و دستش برا همه مربیا رو شده فقط کافیه تیمای دیگه تو زمین خودشون دفاع کنن تا برانکو به بن بست بخوره....بعد برانکو باید یه مربی بهتر خارجی بیاد مثل تروسیه و...مطمئنن هر مربی بیاد اولین اقدامش اینه که ربیع خواهو پرت میکنه بیرون و هیچپ تیمی چه تو لیگ برتر و دسته اول نمیگیردش و محو میشه خیلیا امثال ربیع خواه بودن که با رابطه و زابطه تو پرسپولیس بازی کردن الان کجان خرسندی الان کجاست مامانی الان کجاست جلال اکبری کجاست و...
بابک پرسپولیسی
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۰۳
در تیم ملی زمان برانکو یک مدافع چپ بنام بداوی بازی میکرد که ضعیفترین مدافع چپ تاریخ تیم ملی قوتبال ایران بود ولی برانکو در کنار علوی و میرزاپور و کاملی فرد که اون 3 تا هم واقعا در حد تیم ملی نبودند ولی حد اقل در سطح لیگ برتر بودند اصرار جنون آمیزی به بازی بداوی داشت
نشون به این نشون بداوی بعد از برانکو حتی در لیگ برتر هم دیگه در تیمی نتونست بازی کنه!
حالا همین جنون را به ربیع خواه پیدا کرده
حیف از این مربی با دانش با سواد و جنتلمن که این ضعف لجاجت روی برخی بازیکنان ضعیف یا برخی تاکتیک های غلط را داره
ماخ
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۱۴
حداقل اگر حرفی میزنی سعی کن پشتش یه منطق و آماری باشه ،پرسپولیس این فصل با وجود در اختیار نداشتن تمامی بازیکناش در همه بازیا از جمله بازی پدیده که 5 بازیکن اصلیش غایب بوداو همچنین ستقلال خوزستان و تهران ... ، امتیاز بیشتر و گل زده بیشتری نسبت به همین مقطع سال گذشته داره تازه بازی سپاهان و سیاه جامگان هم با اشتباه فاحش داوری چهار امتیاز از دست داد ، حتی بازی دیشب هم یک پنالتی سوخته . اگر امثال شماها بزارین این تیم مثل سال قبل زودتر از موعد قهرمان میشه ، در ضمن پرسپولیس دو پنجره نقل انتقالاتی محرومه هر کس دیگه ای هم که سرمربی باشه نمیتونه عشق جانای شمارو به این زودی به تیم برگردونه!
بابک پرسپولیسی
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
اگه ما هوادار پرسپولیس هستیم هم از تیم راضی هستیم و هم از ربیع خواه. چهار تا بچه مثل کوهیار هم این وسط زر زر میکنن مهم نیست
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
ما راضی ایم . شما نگران سقوط کردن تیم خودتون باشید . هوادار حواستو جمع کن ببین چجوری میخوان تیمتو که با یه بازی کمنر و یه امتیاز کمتر دوم جدوله رو ببرن تو حاشیه . باهوش باش و بزن تو دهنشون.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر