فهرست
مورینیو Vs لمپارد: دیدار دوباره استاد و شاگرد
مورینیو Vs لمپارد: دیدار دوباره استاد و شاگرد

مورینیو Vs لمپارد: دیدار دوباره استاد و شاگرد

آی‌اسپورت – حتی پیش از اینکه ژوزه مورینیو در سال 2004 بعد از قهرمانی پورتو در چمپیونز لیگ راهی استمفورد بریج شود هم فرانک لمپارد مهره‌ای کلیدی برای چلسی به حساب می‌آمد. او در فصل 2004-2003 در تمام بازی‌های تیمش در لیگ، به رهبری کلودیو رانیری، حاضر بود. اما آمدن آقای خاص بود که فوتبال لمپارد را به سطحی دیگر برد.

مورینیو در دو فصل اولش روی نیمکت چلسی لیگ برتر را فتح کرد و هر دوی این فصول لمپارد بهترین گلزن تیمش بود. لمپارد سال 2005 به عنوان بهترین بازیکن سال انگلیس انتخاب شد و در مراسم توپ طلا هم فقط رونالدینیو را بالای سر خودش دید. «مورینیو باعث شد من باور بیشتری به خودم پیدا کنم. من خودم را فوتبالیست خوبی می‌دانستم، اما او بهم گفت پتانسیل بدل شدن به یکی از بهترین‌های دنیا را دارم. برای همین مورینیو بهترین مربی من بود. او اعتماد به نفس و باوری به من بخشید که اصلا نمی‌دانستم دارم.»

علاقه مورینیو و لمپارد به هم رابطه‌ای دو سویه بود. مورینیو چه در دورانی که مربی اینتر بود و چه در دوران حضورش در رئال مادرید تلاش کرد لمپارد را از چلسی بخرد. «همه می‌دانند من سال 2010 خیلی به اینتر نزدیک شده بودم. اما بعد از فوت مادرم نمی‌دانستم باید چه کار کنم. مورینیو در این دوران هم مدام با من در تماس بود و هیچ وقت فراموشم نمی‌کرد. این‌ها نکاتی است که درباره این مرد هرگز از یادتان نمی‌رود.»

مورینیو و لمپارد سال 2013 بالاخره دوباره به هم پیوستند. مربی پرتغالی این بار چلسی‌ای را از رافا بنیتز تحویل گرفت که با وجود قهرمانی در جام یوفا وضعیت مناسبی در لیگ نداشت. «واقعا از بازگشت مربی‌مان خوشحالم. او به موقع رئوف است و به موقع سنگدل. اما در نهایت هر بازیکنی، چه جوان و چه پا به سن گذاشته، از بازی تحت رهبری او لذت می‌برد.»

وقتی مورینیو و لمپارد برای اولین بار همدیگر را دیدند، لمپارد در اوج جوانی و شکوفایی خودش بود. اما دیدار دوم آن‌ها در چلسی وقتی شکل گرفت که لمپارد 35 ساله شده بود. برای همین بود که مورینیو با اعتمادی که به ستاره سابقش داشت او را متقاعد کرد که قرار نیست در تمام بازی‌ها در ترکیب اصلی تیمش قرار بگیرد. بدین ترتیب لمپارد با حضور در 42 بازی چلسی در این فصل هشت گل زد. اما همکاری دوباره او با مورینیو هیچ جامی را برای آبی پوشان لندن به همراه نیاورد و آن‌ها لیگ را هم در رده سوم به پایان بردند.

بعد از پایان این فصل خیلی زود مشخص شد که لمپارد قصد ندارد قراردادش را با باشگاه حتی برای یک سال دیگر هم تمدید کند. بدین ترتیب دوران باشکوه شماره هشت چلسی در استمفورد بریج به پایان رسید، پایانی که البته مورینیو باور دیگری نسبت به آن داشت: «این فقط یک خداحافظی مقطعی است. دوران بازی لمپارد برای چلسی تمام شده، اما او روزی به باشگاه باز خواهد گشت و برای سال‌های زیادی اینجا باقی خواهد ماند، چون لمپارد یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ چلسی است.»

لحن مورینیو نسبت به شاگرد سابقش البته خیلی زود تغییر کرد، وقتی لمپارد به منچستر سیتی پیوست. او بعد از تساوی 1-1 دو تیم در سپتامبر 2014 گفت: «وقتی بازیکنی تصمیم می‌گیرد به رقیب مستقیم تیم سابقش برود دیگر این قصه‌ها عاشقانه به پایان می‌رسد.» اما رابطه مورینیو و لمپارد خیلی زود به حالت سابقش بازگشت، تا جایی که مورینیو سال 2017 درباره بازنشستگی شاگرد سابقش در چلسی گفت: «من واقعا غمگین هستم. به هر حال این حقیقت زندگی است. اما لمپارد یکی از بهترین بازیکنان و دوستان من در جهان فوتبال بود. از این به بعد هم مطئنم هر تصمیمی بگیرد و در هر مسیری در زندگی‌اش حرکت کند موفق خواهد بود.»

لمپارد حتی پیش از اینکه فوتبالش به پایان برسد کلاس‌های مربیگری‌اش را شروع کرده بود. او بعد از مقطعی کار کردن با تیم جوانان چلسی، در پایان فصل گذشته به عنوان مربی داربی کانتی انتخاب شد. تیم لمپاردِ چهل ساله در حال حاضر تنها دو امتیاز با صدر جدول چمپیونشیپ فاصله دارد، در حالیکه چهارتا از شش بازی اخیرش را برده. و حالا لمپارد خودش را برای رویارویی با استاد سابقش آماده می‌کند.

«او تاثیر زیادی روی فوتبال من داشت، به خصوص در دوران اولش در چلسی. برای همین من احترام بسیار زیادی برایش قائلم. خیلی زود بسیاری از شاگردان سابق ژوزه مورینیو را به عنوان مربی تیم‌های مختلف خواهید دید، چون او در حرفه خودش بسیار موفق بوده. من با علاقه‌ای زیاد منتظر این دیدار دوباره هستم.»

مورینیو هم بعد از اینکه قرعه‌کشی این بازی در جام اتحادیه مشخص شد چنین واکنشی داشت: «به نظر من این اتفاق عجیبی نیست و خیلی هم قشنگ است. نسل اول بازیکنان من در پورتو و چلسی فوتبالشان به پایان رسیده و بسیاری از آن‌ها مربی شده‌اند. فرانک اولین نفر از این نسل است که مقابلش قرار می‌گیرم. برای من اصلا جای تعجب ندارد، چون او همیشه دوست داشت مربی شود.»

مورینیو البته همین چند روز پیش مقابل ولوز، به رهبری نونو اسپیریتو سانتو، دروازه‌بان سابقش در پورتو، صف‌آرایی کرد که حاصلش یک تساوی خانگی برای منچستر یونایتد بود. امشب یونایتدِ مورینیو برای پیش رفتن به سوی ساده‌ترین افتخاری که می‌توانند در این فصل به دست بیاورند باید مقابل یکی دیگر از شاگردان سابق او قرار بگیرد.

۳    
آی اسپورت
2018-09-25 10:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر