فهرست
نفر به نفر با تیم ملی ایران (کامل)/ ستاره باش عزیزم!
نفر به نفر با تیم ملی ایران (کامل)/ ستاره باش عزیزم!

نفر به نفر با تیم ملی ایران (کامل)/ ستاره باش عزیزم!

آی اسپورت- تیم ملی ایران تا ساعتی دیگر اولین دیدار خود در جام جهانی 2014 را برگزار خواهد کرد. ملی پوشان کشورمان در یک دیدار فوق العاده حساس به مصاف نیجریه می روند. آنها می خواهند تاریخ ساز باشند و باید اولین مسابقه را با پیروزی پشت سر بگذارند. نفر به نفر تیم ملی را پیش از دیدار سرنوشت ساز با نیجریه بررسی می کنیم:
ماچ ماچ دنیل

دنیل داوری: او یکی از محبوب‌ترین های تیم ملی است و بانوان عاشق فوتبال به آن دو دلبری که در یک عکس تبلیغاتی صورت دنیل را ماچ می‌کردند، حسادت می‌کنند! او وارث دروازه‌ی تیم ملی ایران است. مثل آنهایی که عموی بزرگی دارند و عموبزرگ وارثی ندارد یا فرزندانش را از ارث محروم کرده و از لج آنها اموالش را به پسر برادرزاده می‌دهد تا خوشبخت‌اش کند.

داوری فارسی نمی‌دانست و یک روز مدیر برنامه‌اش با او تماس گرفت و گفت می‌توانی در جام جهانی بازی کنی؟ (البته نه برای آلمان.) داوری که از ایرانی بودن فقط فامیل را به واسطه‌ی پدر ایرانی‌اش دارد می‌تواند نشان دهد چقدر طرفدار خوشبختی است. خوشبختی ایران و خودش. دنیل برای قهرمان شدن در جام جهانی همه چیز دارد، تجربه بوندس لیگایی و هوش لهستانی. بیایید دعا کنیم او هیچ گل بدی نخورد.

 

 

آقای دبل سیو

رحمان احمدی: خودش هم فکر نمی‌کرد یک روز تیم ملی با سیوهای درخشان او از نیمکره جنوبی به برزیل صعود کند. اما با خداحافظی رحمتی این اتفاق برای گلر سپاهان رخ داد و با سه کلین‌شیت در سه بازی آخر تیم ملی مُهر نهایی را پای بلیت همبازی‌هایش زد. با توجه به کم‌تجربگی علیرضا حقیقی و تزلزل دنیل داوری در بازی‌های تدارکاتی، خیلی‌ها فکر می‌کردند رحمان دروازه‌بان شماره یک ما در جام جهانی است. اما اتفاقات روزهای اخیر حدس و گمان‌های دیگری را هم وسط کشیده است. رحمان در زمان تقسیم پیراهن‌ها شماره یک را به دست آورده و امیدوار است در هنگام ارنج شدن تیم نیز همین شماره را به دست بیاورد.

 

 

کاسیاس نشی بابا

علیرضا حقیقی: یکی از نزدیکان تیم ملی تعریف می‌کند که کارلوس کی‌روش از همان ابتدا هم علاقه زیادی به او داشت و حتی در زمان حضور رحمتی در تیم ملی هم این نکته را در گوش دستیارانش گفته بود. سرمربی پرتغالی که حقیقی جوان را حتی از رحمتی هم بهتر می‌دانست به او توصیه کرد به تیمی برود که فرصت بازی پیدا کند و به این ترتیب علیرضا روانه دسته دوم پرتغال شد. حالا علیرضا در برزیل است، درست کنار دست کی‌روش. وقتی حضور این جوان در آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی را در علاقه کی‌روش به او ضرب می‌کنیم نتایج خاصی به دست می‌آید.

اگر پیش‌بینی‌ها در مورد فیکس بازی کردن گلر شماره ۱۲ درست باشد و اگر حقیقی بتواند از دروازه تیم ملی آنقدر خوب دفاع کند که استرس‌های این چند ماهه به فراموشی سپرده شوند آن وقت تعداد عاشقان او در ایران به شکل تصاعدی افزایش پیدا می‌کنند! پرسپولیسی‌ها حقیقی را در آزادی با لقب کاسیاس تشویق می‌کنند. امیدواریم اگر فرصت بازی در جام جهانی نصیب علیرضا شد نمایش او تفاوت‌های فاحشی با کاسیاس این روزها داشته باشد!


 
 

جایی برای مودب‌ها نیست

خسرو حیدری دفاع راست خواهد بود و گفته‌اند از استعدادهای دیده‌نشده‌ای است که در جام جهانی دیده خواهد شد. بیت‌آشور و ماهینی گزینه‌هایی هستند که پشت سرش ایستادند تا اگر آقای مستعد خودی نشان نداد جایش را بگیرند. حیدری یکی از گران‌ترین بازیکن‌های لیگ ایران است و توانایی بازی در هافبک راست را هم دارد اما با وجود دژاگه و  جهانبخش شانس چندانی برای بازی در این پست نخواهد داشت. هر طور شده باید از پس دی ماریا و آگوئرو بر بیاید. او  مثل رفیق هیچ‌وقت پیرنشوی خودش حسین کعبی با فنون رزمی آشنا نیست و ماخوذبه‌حیاتر از آن است که با لگد ابروی ستاره‌های تیم حریف را کوتاه کند؛ در این جام اما شاید لازم باشد از آن کارها هم کرد .

 

 

کچل بی‌رحم؛ سیدجلال

سیدجلال حسینی آدم دقیقی است. هم در قراردادهایی که تنظیم می‌کند از خیر پول نوشابه و ماست و زیتون پرورده نمی‌گذرد و هم مسئولیت‌هایش را به دقت انجام می‌دهد. سریع است، زیاد می‌دود و فقط اگر گرفتار مهاجم خیلی قدبلند و بلندزنی نشود اشتباهی نخواهد کرد. سال خوبی را پشت سر گذاشته و همراه بنگر بهترین زوج دفاعی لیگ بوده‌اند. بارها برای کاشت مو اقدام کرده و این اواخر توانسته به موفقیت‌هایی برسد. خیلی کمرنگ البته! جای امیدواری خواهد بود همانقدر که سرش به مو حساسیت دارد خودش هم به مهاجمان حریف حساسیت داشته باشد... که دارد. سیدجلال که کم‌اشتباه و جدی است، در همه روزهای آماده‌سازی قیافه ستاره‌های گروه را جلوی چشمش مجسم می‌کند. همه‌شان مو دارند و سید از پرپشت‌ها متنفر است!

 

 

خوزی دوست داریم

پژمان منتظری جنوبی خوش‌سرزبانی است که زیاد می‌خندد و کسی گریه‌اش را ندیده. توانایی بازی‌سازی و حمل توپ را دارد و می‌تواند به هافبک دفاعی کمک کند. او می‌تواند در دفاع راست هم (مثل چند بازی آخر مرحله‌ی مقدماتی) بازی کند. ضعف او برمی‌گردد به بازی مستقیم و مهاجمان فیزیکی. در بازی با گینه خیلی خوب نبود و حضور چندماهه در فوتبال قطر کار خودش را کرده بود. سلطان سوپرمارکت‌داری اهواز باید همانی باشد که قبلا بود. باهوش و پابه‌توپ و توپگیر و بامعرفت. گاهی باید جور بقیه را هم بکشد. پژمان در این جام دارد توی سر خودش می‌کند که در درجه اول یک مدافع است؛ نه بازیکنی که حمل توپ و بازی‌سازی کند. ما روی هوش او حساب کرده‌ایم و این‌که دوست ندارد هیچکس گریه‌اش را ببیند.

 

 

هاشم و مهرداد؛ معمای چپ

هاشم بیک‌زاده می‌تواند دیگر قسمتی از جوک‌ها و لطیفه‌ها نباشد و چندسال بعد قسمتی از یادآوری‌های خوش‌آیند ایرانیان باشد. اگر روزش باشد بعید نیست سر مسی را هم بکوبد به طاق و حتی زابالتا هم از زمین خودشان بیرون نیاید تا هاشم پشت سرش را اتوبان کند. فیزیک فوق‌العاده‌ای دارد. زیاد هم می‌دود اما گاهی دوندگی‌اش بی‌فایده است و فقط خودش را خسته می‌کند. روزهای سختی برای او خواهد آمد توی فوتبال امروزی که دور دورِ وینگرهاست و آنها نقش زیادی در فوتبال مدرن دارند. در بازی گم نشود می‌شود رویش حساب کرد. بیگ‌زاده برای جام جهانی رقیب سرسختی به نام مهرداد پولادی دارد که اگر مصدوم نمی‌شد، هاشم این‌قدر سر زبان‌ها نمی‌افتاد. پولادی که دفاع چپ فیکس کی‌روش بوده در اردوها آماده نشان داده و چه بسا نبرد هاشم و مسی هیچ وقت اتفاق نیفتد.

 

 

کاپیتان نکو

نکونام عجیب‌ترین فوتبالیست تاریخ ایران است. امروز برادر شماست و فردا شغاد. کمر به قتل‌تان می‌بندد. افشاگری می‌کند و خودش را از مسئولیت شکست‌ها دور نگه می‌دارد. او با این‌که فرم روزهای گذشته‌اش را ندارد و با کویتی‌ها بسته ولی نمی‌شود روی تجربه‌ی بین‌المللی‌اش حساب نکرد. او قدرت کاپیتانی را هم دارد و می‌تواند موثر باشد. اگر بیشتر بدود و سریع‌تر باشد. و از الان فکر آن نباشد که بعد از شکست توپ را در زمین چه کسی بیاندازد. نکونام باید رنگ کاپیتانی در تیم ملی را به شکل عابدزاده‌ای‌اش برگرداند. جایی که توپ آرام می‌گیرد. او در ظاهر بازیکن موثری نیست اما استقلال را بعد از جدایی او ببینید. نکو، مسن است اما با انرژی یک جوان در زمین سر بقیه داد می‌زند. دادهایی که کی‌روش دوست‌شان دارد.

 

 

یکه سوار

اشکان دژاگه از معدود بازیکنانی است که کی‌روش ترسی از میزان آمادگی‌اش ندارد. شاگرد زرنگ کلاس است و با این‌که تیمش در لیگ برتر انگلیس به دسته‌ی پایین‌تر سقوط کرد در هفته‌های پایانی می‌درخشید و گل‌های مهم و زیبایی می‌زد. وظیفه‌شناس است و تجربه‌اش باعث می‌شود وقت پرس شدن هول نشود و حرکت احمقانه‌ای نکند. در آلمان فوتبال را شیرفهم شده و از نمایش‌های جهان سومی خبری نخواهد بود. نیازی به دیده شدن ندارد ولی یک عملکرد فوق‌العاده می‌تواند بفرستدش آن بالاها. اشکان همین حالا هم یکی از بهترین‌های تاریخ ماست اما برای این‌که در ذهن ما بماند باید در این جام یکی از آن شمه‌های لیگ‌برتری‌اش را نشان بدهد. او یکی از امیدهای ما برای گلزنی است .

 

 

ژنرال آندو

اگر آرنج پرت نکند، به ریتم بازی وفادار بماند و گاهی تخریب را با خطا کردن اشتباه نگیرد می‌تواند از کارت‌های برنده‌ی کی‌روش در جام جهانی باشد. آندو تیموریان بازیکن مورد علاقه‌ی انگلیسی‌ها که اگر ویار پول نداشت هنوز هم می‌توانست در آنجا بازی کند از کم‌نظیرترین فوتبالیست‌های تاریخ ایران است. سرعت و فیزیک ذاتی خوبی دارد و تکنیک خوبی نسبت به این‌که هافبک دفاعی است و شاید تنها مشکل‌اش این است که گاهی به فکر نمایش می‌افتد تا فوتبال بازی کردن. در بیرون از زمین رام است و درون آن مثل کشتی‌گیرها رفتار می‌کند. به حرف کسی هم گوش نمی‌دهد. با توجه به علاقه آندو به خطا بعید نیست که او در بازی سوم عضو تیم ملی نباشد و جایش را به بازیکنی مثل رضا حقیقی بدهد .

 

 

روی اعصاب نباش مسود

مسعود شجاعی چهره‌ی مورد انتقادی است که تنها مزیت‌اش به بازیکنان لیگ برتری لژیونری کم رنگ و لعاب و حضور در تیم دسته یکی لاسپالماس اسپانیا است. او با روزهایی که توانست با توصیه یکی از دوستانش به اوساسونا برود فاصله‌ی زیادی دارد. همه او را با دریبل‌های کشویی و حرارت جنوبی که در سایپا شکوفا شد و مورد توجه اماراتی‌ها قرار گرفت به یاد می‌آورند. او شبیه آن روزها نیست و در مرحله‌ی مقدماتی بیشتر از این‌که کمک کند مشکل‌ساز بود و شاید ما خوش‌شانس بودیم که داور از کنار حرکت ناشیانه‌اش مقابل قطر گذشت. اما فوتبال است و خود زندگی. شاید در جام جهانی بهترین از تیم ملی بود. مسعود بعد از یک فصل نسبتا خوب در دسته یک اسپانیا، باید بهتر از همیشه دوران ملی‌اش باشد. خیلی بهتر از ۸ سال پیش که سورپرایز ترکیب تیم ملی بود اما روی اعصاب‌مان پشتک نمی‌زد.

 

 

علیرضای جهانی

سال قبل از این‌که لژیونر شود حتی به تیم ملی دعوت هم نمی‌شد. با دو گل مهمی که به آژاکس زد حق دارد خودش را از فیکس‌ها در جام جهانی بداند. پیشرفت شگفت‌انگیز او در عرض یک سال همه را شوکه کرده. همین حالا هم حتما پیشنهادهای بهتری دارد. استفاده از موقعیت جام جهانی می‌تواند جهانبخش را جهانی کند. سن خیلی کمی دارد و برای سرمایه‌گذاری می‌ارزد. استعدادیاب‌ها چشم تیز کرده‌اند و او هم باید چنگال تیز کند. فرصت خوبی خواهد بود. این‌که کی‌روش به او بازی بدهد یا نه مشخص نیست اما با توجه به جوانی، عطش و کیفیت جهانبخش، چه بسا رشتی‌ها پای تلویزیون آن‌قدر «تی جان قربان» برایش بفرستند که برای ناصر مسعودی؛ خواننده اسطوره‌ای نگفته‌اند. با جهانبخش، خوش به حال همشهری‌ها.

 
 
 

گوچی اورجینال

مشهدی‌ها برای بردن ایران به جام جهانی سرقفلی گرفته‌اند. از خداداد تا رضا  قوچان‌نژاد. حتی اگر سال‌ها آن‌ور آب لهجه‌ی مشهدی و فلاندری را هم زده باشد و تحویل ملت بلژیک داده باشد. با وجود تاثیرگذاری‌اش در تیم ملی سال خوبی را پشت سر نگذاشته اما بازی‌های دوستانه نشان می‌دهد هنوز سر جایش ایستاده. جالب این‌که او وظایف دفاعی را گاه از دفاع‌ها بهتر انجام می‌دهد. زیرکی مشهدی‌ها را هم دارد. دورگه‌ای که فوتبال‌اش هم دورگه است. مشهدی-اروپایی. هوش رضا قوچان‌نژاد، یک چیزی است که کمتر در بین ستاره‌های ملی داشته‌ایم. به این قریحه، تربیت اروپایی را هم اضافه کنید و البته اخلاصی که از وجود این بچه بیرون می‌آید. او باید در جام جهانی بدرخشد و به تیم بهتری از چارلتون برود. جایی که به عنوان یک مهاجم رویش حساب کنند... مثل تیم ملی!

 

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-16 21:41:16
نظر دهید

۵ نظر
فرشید
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۵۱
عالی بود
مهدی
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۰
حاج صفی خاری در دیده نویسنده
حمزه
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۷
تی جان قربان علیرضا!
اصلا شیمی جان قربان جمیعا!
-
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۵۸
به قول گوینده هلند علیرضا یوهانبکس
اگر بیشتر بازی کنه مطمئنم حملات تیم زهردارتر میشه
mahmood
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۸
به امید موفقیت تیممون تو دو تا مسابقه آرژانتین و بوسنی و درخشیدن تک تک بچه هامون
ولی خدایی علی جهانبخش شرایط پیشرفت داره و این فوتبالیست اگه درست تصمیم بگیره و اگه روند خودش رو ادامه بده تا بی نهایت میتونه پرواز کنه . . . .زنده باد علیرضا جهانبخش

تی جان قوربان علی جان ،تی قدّّر بیمیرم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر