فهرست
یادداشت روز : 5 دلیل برای دوست داشتن کی روش
یادداشت روز : 5 دلیل برای دوست داشتن کی روش

یادداشت روز : 5 دلیل برای دوست داشتن کی روش

آی اسپورت- تیم ملی ایران بالاخره جام جهانی را با نتیجه ای جز شکست آغاز کرد و به قول استاد کیروش تیم در جام باقی ماند تا به رقابت های آینده امیدوار باشد. شاهزادگان پارسی شاید از فردا به دفاع اتوبوسی متهم شوند، شاید به ضد فوتبال متهم شوند، شاید ایران یک تنه به رقابت های بدون تساوی و پر گل جام جهانی 2014 پایان داد، اما حقیقت آن بود که تیم ملی ایران واقع بینانه بازی کرد و منطق در تمام صحنه های بازی موج می زد. شاگردان کیروش برای تک تک صحنه ها جنگیدند و مطابق آنچه انتظار می رفت با دوندگی فراتر از رقیب (نزدیک به 11 کیلومتر) پرقدرت توانستند که نیجریه را از مدار حمله در تمامی صحنه ها خارج کنند و این بود آن چه کیروش برای این بازی دور نما قرار داده بود، این که جام برای ایران تا روز آخر باقی بماند و هیجان نمیرد. 
دیدار برابر نیجریه شروع خوبی که پنج نکته از این بازی را نباید فراموش کنیم:
 
1) مرگ احساس، رشد منطق: عقل گرائی در حرکات تیم ملی موج می زد و کسی را جو حضور در جام جهانی نگرفته بود (مطابق آنچه در تمام ادواری که حضور داشتیم و به گونه ای در آن تبحر داشتیم). عنصر احساس که در ذات ایرانی به گونه ای خاص نهادینه شده است، خلع سلاح شده بود، همه به نوعی در خدمت تیم بودند و از همه بهتر مهرداد پولادی. شاید این چالش در ذهن اهالی فوتبال بوجود بیاید که تیم ملی احساسی بازی می کرد چون آن زمان که با پرس کردن توپ را صید می کرد به زیر توپ می زدند و برنامه ای نداشتند. اما در پاسخ به این چالش باید گفت هدف تیم گل نخوردن بود و اگر پا می داد زدن یک ضد حمله (!) این که در ده دقیقه پایانی تیم ملی هجومی تر از 80 دقیقه پشت سر می شود، منطق و دقت القا شده از سوی کیروش به تیم را فریاد می زند، این که نیجریه آنالیز شده است و باگ این تیم در 10 دقیقه پایانی هویدا شده است.
 
2) تمرکز خط دفاع: شاگردان کیروش امروز حداقل در خط دفاع بدون هیچ تردیدی نمره 20 دریافت کردند چون در 90 دقیقه تمرکز تدافعی داشتند و تقریبا هیچ گاف تاثیرگذاری را ندادند تا تک امتیاز ایران در جام بیستم نطقه اش شکل بگیرد. مهرداد پولادی یکی از عناصر این موفقیت در یک دفاع متمرکز بود. او یک چپ استثنائی بود که نشان داد نگاه کیروش چقدر از فوتبال ما و نگاه اهالی آن حرفه ای تر است (پی نوشت: بپذیریم مربی ایرانی اگر جای کیروش می نشست پولادی را حتی به برزیل نمی آورد). البته فراموش نکنیم بازی زیرپوستی آندو و کاپیتان نکو را که در خریب حملات حریف کم نگذاشتند و تقریبا تمامی حملات نیجریه را در نطفه خفه کردند تا تمرکز تیمی سبزپوشان بر باد برود و از دقیقه 70 به بعد آن ناامیدانه اسیر اشتباه شوند.
 
3) مرسی کیروش، همینیم که هستیم: شاید از همین لحظه سیل انتقادات به سمت کیروش روانه شود و او متهم به محافظه کاری و ترس شود. اما واقعیت آن است که کیروش ستاره تیم بود که توانسته بود داشته هائی که حقیقت در سطح جام جهانی نبودند را در بسته ای به نام تیم ملی ایران بگنجاند تا حداقل از لحاظ تیمی ساختاریافته باشند و حداقل در فاز دفاع حرف های بسیاری را برای گفتن داشته باشند. شاید پس زمینه ذهن کیروش تنها افکار تدافعی باشد، اما او تصمیمات خود در قبال تیم ملی ایران را بر اساس داشته های شاهزادگان پارسی گرفته بود. فیزیک بدنی، قدرت تهاجمی، قدرت تدافعی، نبوغ بازیسازی و ... همه و همه پارامترهائی بودند که با افکار کیروش درآمیختند و شد آنچه باید می شد.
 
4) تعویض دژاگه جذبه کیروش: اشکان دژاگه با اختلاف ستاره تیم ملی ایران است، ستاره ای در قد و قامت خداداد عزیزی در جام جهانی 1998؛ تعویض می شود در صورتی که چندان رضایتی ندارد اما می داند که نه او خداداد یاغی است و نه کیروش جلال طالبی، پس آرام روی نیمکت می نشیند تا مبادا تمرکز تیم در نیل به هدف خدشه دار شود. دژاگه حضورش در تیم ملی یک نعمت است، یک رحمت است که می تواند برای ما معجزه کند و این حقیقتی است که کیروش هم بهتر از هر کسی می داند. اما درگیری های تن به تن شیره جان اشکان را مکیده است و دیگر نمی تواند آن گونه که باید ضدحمله بزند پس بایدجهانبخش جایگزین او شود، بدون هیچ حرف و حدیثی !
 
5) اعتماد به ستاره هائی که باورشان نداشتیم: کارشناس ها همه می گفتند مهرداد پولادی یک فصل را دست به گریبان مصدومیت عجیب و غریب خود بوده است و از شرایط آرمانی به دور است. همین کارشناس ها می گفتند حقیقی پس از روبین کازان در پرسپولیس نیز نیمکت نشین بود و در دسته دوم  پرتغال نیز آرمانی عمل نکرده است. اما کیروش بی خیال تمام این فرضیه های نخ نما کیفیت ها را شناخت و آن ها را در اردوهای آماده سازی پروراند تا یکی قفس توری تیم ملی را بی قهر و ناز بسته نکه دارد و دیگر در چپ خط دفاعی تیم در نقش ستاره بدرخشد و بهترین باشد.


کاظم ملکپور 
  ۲  
آی اسپورت
2014-06-17 03:22:24
نظر دهید
۲ نظر
حمزه
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۲۸
کاظم دمت گرم...!
mostafa
جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۵۱
بپذیریم مربی ایرانی اگر جای کیروش می نشست پولادی را حتی به برزیل نمی آورد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر