فهرست
بدترین خریدهای بارسلونا در قرن ۲۱
بدترین خریدهای بارسلونا در قرن ۲۱

بدترین خریدهای بارسلونا در قرن ۲۱

آی اسپورت - در این لیست نام های بزرگی چون کوتینیو و زلاتان دیده می شوند که نتوانستند در بارسلونا به توفیق خاصی برسند. کوتینیو آخرین خرید ناموفق بارسلونا بود که بعد از یک سال و نیم حضور در این تیم اسپانیایی، با قراردادی قرضی راهی بایرن مونیخ شد. وقتی نام کوتینیو و عدم توفیق وی را در بارسلونا به خاطر می آوریم، بد نیست به بازیکنانی اشاره کنیم که در قرن ۲۱ راهی بارسلونا شدند ولی خریدهای خوبی از آب در نیامدند. در این لیست، ده بازیکن حضور دارند که برای بارسا خریدهای خوبی نبودند:

فلیپه کوتینیو

بهتر است از خود کوتینیو شروع کنیم، بازیکنی که در ترکیب تیم کلوپ ستاره ای بی بدیل بود و انتظار می رفت نبود نیمار را در ترکیب بارسلونا جبران کند، در عین حال رقم قرارداد ۱۴۲ میلیون یورویی وی انتظارات را از وی بیشتر کرد، اما این بازیکن خوش تکنیک هیچوقت دل هواداران را بدست نیاورد. از نگاه والورده هم کوتینیو بازیکن مدنظر سرمربی بارسلونا نبود تا بالاخره این ستاره برزیلی راهش را از بارسا جدا کند. هر چند قرارداد او با بایرن مونیخ قرضی است ولی قابلیت دائمی شدن را دارد. کوتینیو در ۷۶ بازی برای بارسا ۲۱ گل به ثمر رساند.

آلکس سانگ

بارسلونا برای این بازیکن در سال ۲۰۱۲، ۱۵ میلیون پوند به آرسنال پرداخت کرد. تصور می شد او با توانایی اش در بازی در خط هافبک و دفاع می تواند عنصری مهم برای بارسلونا باشد، ولی خیلی زود مشخص شد کیفیت وی در حد تیمی چون بارسلونا نیست و در هیچ پست گزینه ممتازی نیست. شاید مهمترین صحنه دوران حضور او در بارسلونا، لحظه ای بود که پویول جام لالیگا را در سال ۲۰۱۳  در دست داشت و می خواست این جام را به اریک آبیدال بدهد تا او بالای سر ببرد، اما سانگ فکر کرد پویول به دنبال این است جام را به او بدهد!

امانوئل پتی

بعد از سه فصل درخشان در ترکیب تیم ونگر، در سال ۲۰۰۰ با ۷ میلیون پوند راهی بارسلونا شد، انتظار می رفت او خرید خوبی برای بارسا باشد. اما در فصلی که پتی در نیوکمپ حضور داشت لورنزو سرا فرر سرمربی وقت بارسا تصور می کرد پتی گزینه مناسبی برای بازی در خط دفاع باشد، اما او خیلی اشتباه فکر می کرد. نتیجه این شد که پتی نمایش‌های خوبش را در آرسنال تکرار نکرد و بعد از یک فصل ضعیف در نیوکمپ، راهی استمفوردبریج شد.

آلکساندر گلب

باز هم یک سناریوی تکراری دیگر. خرید دیگری از آرسنال که برای بارسلونا به توفیق منجر نشد! بارسلونا در سال ۲۰۰۸ برای این بازیکن ۱۷ میلیون یورو پرداخت کرد. با گنجاندن بند فسخ ۹۰ میلیون یورویی در قرارداد وی، مشخص بود بارسلونا حساب ویژه ای روی این بازیکن باز کرده است. اما گلب هیچگاه در ترکیب بارسلونا جا نیفتاد، او عضوی از ترکیب تیمی بود که موفق به فتح سه گانه شد ولی کمتر فرصت خودنمایی در ترکیب اصلی را پیدا می کرد. بعد از سه دوره حضور قرضی در تیم های مختلف، سرانجام در سال ۲۰۱۲ بارسا تصمیم گرفت قرارداد وی را فسخ کند.

دمیترو چیگرینسک

سال ۲۰۰۹ بارسلونا تلاش زیادی کرد تا شاختار را راضی نماید این بازیکن را با مبلغ ۲۵ میلیون یورو بفروشد، تلاش های بارسلونا جواب داد و آنها به بازیکن مدنظرشان رسیدند ولی اوضاع در زمین بازی خوب پیش نرفت. بارسلونا او را برای توانایی وی روی توپ‌های هوایی و قدرت بازی با توپ به خدمت گرفت ولی این بازیکن هرگز در تیم گواردیولا خودش را اثبات نکرد چیگرینسک یک فصل در بارسا دوام آورد و فقط 14 بار با پیراهن این تیم به میدان رفت.

ابراهیم آفلای

سال ۲۰۱۰ بارسلونا برای آفلای آینده دار ۳ میلیون یورو خرج کرد و امید زیادی به درخشش او در تیم گواردیولا می‌رفت. در فصل نخست حضورش در بارسلونا ۲۸ بازی انجام داد و موفق به زدن ۲ گل شد، باقی دوران حضور او در بارسلونا هیچ چیز قابل اشاره دیگری نداشت. پر از مصدومیت ها که حضور وی را کمرنگ کرد. طی دو دوره او به تیم های مختلف قرض داده شد تا اینکه سال ۲۰۱۵ قرارداد وی به طور رسمی فسخ شد.

آردا توران

بارسا در سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۳۴ میلیون یورو خرج کرد تا توران را به نیوکمپ بیاورد، آنها امیدوار بودند او جای اینیستا را در ترکیب تیم بگیرد، اما آردا نه تنها درخشش دوران اتلتیکو را در بارسا تکرار نکرد که هرگز نتوانست جای اینیستا را در ترکیب تیم بگیرد. بعد از دو فصل ناموفق در ترکیب تیم، بازیکن مازاد معرفی شد. جالب است بدانید او هنوز هم بازیکن بارسلونا به حساب می آید ولی با قرارداد قرضی بلندمدتی به استانبول باشاک‌شهر پیوسته است.

آندره گومز

بعد از ناکامی در جایگزین کردن اینیستا با توران، بارسلونا در سال ۲۰۱۶ برای خرید گومز نزدیک به ۳۵ میلیون یورو هزینه کرد. اما در عمل او حتی خرید بدتری نسبت به توران شد. خوانندگان مارکا این بازیکن را بدترین خرید فصل لقب دادند و البته بعد از چند بازی ضعیف، او هرگز فرصت خودنمایی بیشتر را در ترکیب تیم پیدا نکرد تا اینکه به اورتون قرض داده شد و در همین تابستان ۲۰۱۹ انتقالش را به اورتون قطعی کرد.

زلاتان ابراهیموویچ

گزاف نیست اگر بگوییم زلاتان بدترین دوران حرفه ای خود را در بارسلونا سپری کرد. در تیمی که فقط یک فصل در آن دوام آورد و هرگز نتوانست چهره واقعی خود را در ترکیب تیم نشان دهد. سال ۲۰۰۹ بارسا برای خرید ایبرا همه کار کرد. آنها علاوه بر پرداخت ۴۰ میلیون پوند به اینتر، اتوئو را هم به اینتر واگذار کردند. اما داستان او در بارسلونا خوب پیش نرفت. حالا بعد از چند سال، همه می دانند که او با گواردیولا دچار مشکل شد، زلاتان بعدتر در بیوگرافی خود به انتقاد از مسی، ژاوی و اینیستا هم پرداخت. مشکل این بود که پپ تصور می‌کرد مسی بهترین بازیکن برای سبک بازی تیمش، در پست خط حمله است، بنابراین کمتر از زلاتان در این پست استفاده می کرد. در نتیجه زلاتان بعد از یک فصل حضور در بارسا، راهی میلان شد. ابتدا به صورت قرضی و سپس انتقالی قطعی.

فیلیپ کریستانوال

بعد از چهار فصل حضور در موناکو، بارسلونا تصور میکرد کریستانوال ۲۳ ساله استعدادی درخشان است. بنابراین در ساال ۲۰۰۱ برای خرید این بازیکن جوان ۶.۵ میلیون پوند پرداخت کرد که در آن زمان، رقمی بالا محسوب می شد. اما او هرگز آن چیزی که تصور می شد نشان نداد. دوران حضور او در بارسلونا هیچ نقطه درخشانی نداشت. کریستانوال هرگز در بارسلونا نتوانست خودش را نشان بدهد و بعد از آن نیز دوران ناموفقی در مارسی و فولام داشت. کریستانوال سال ۲۰۰۸ به دوران بازیگری خود پایان داد.

نود

۲    
آی اسپورت
2019-08-20 01:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر