فهرست

یک امتیاز، پاداش جوجه اردک زشت!

آی اسپورت- بازی حساس ایران و نیجریه با نتیجه تساوی بدون گل پایان یافت تا ایران برای اولین بار در بازی نخست خود در جام جهانی یک امتیاز بگیرد و با شکست از میدان خارج نشود. ضمن آنکه اولین تساوی جام بیستم و اولین بازی بدون گل در جام جهانی 2014 نیز رقم بخورد.

تفکر مربیان

ترکیب ابتدایی دو تیم نشان می داد هیچ یک از دو مربی دست به ریسک نزدند و تیمشان را کاملاً محتاطانه ارنج کرده اند. این البته توسط کی روش کمی هوشمندانه انجام شده بود. استفاده از نفرات کناری پر تعداد برای بردن بازی به این مناطق. آنچه پیش از بازی هم به نظر می رسید ایده تدافعی سرمربی پرتغالی بود که باعث می شد تیم ملی فوتبال کشورمان در بسیاری از دقایق بازی به جای بهره بردن از مالکیت توپ، به استفاده از فضاهای موجود بپردازد. این نکته مشخص بود که کی روش به هیچ وجه نمی خواهد در نیمه اول گلی دریافت کند و همین مساله میل ایران به گلزنی در نیمه نخست را نیز کم کرده بود. ناگفته نماند نظم تیم ملی که پس از دقیقه 20 واضح بود نیز از تفکرات غالب کی روش و خواسته هایش بر روی بازیکنان بود.

بازیکنان مسخ جام

در تیم ملی فوتبال کشورمان تنها گوچی و آندو بودند که از ابتدای بازی با روحیه و آرامش پای به میدان گذاشته بودند. حضور در جام جهانی روی این دو تاثیر چندانی نگذاشته بود و هر دو نفر، جنگنده و موثر بازی کردند. اما این قضیه برای سایر بازیکنان صدق نمی کرد. به خصوص حقیقی و خسرو حیدری که به شدت تحت تاثیر میدان بزرگی به نام جام جهانی فوتبال قرار گرفته بودند. چهره حقیقی درون دروازه نشانی از یک دروازبان ششدانگ و خونسرد نداشت (البته با توجه به سن و تجربه کم او، چندان عجیب هم نبود.) اضطراب حقیقی به خاطر احتیاط نیجریه چندان دیده نشد اما بازی پر اشتباه خسرو حیدری که به جرات حتی یک حرکت سالم نداشت، نگرانی شدیدی به وجود آورده بود. این در حالی است که تیم ملی برای رسیدن به گل به حرکات و ارسال های خوب او نیازمند بود. البته حیدری با دوندگی زیاد سعی داشت مثبت ظاهر شود.

عملکرد گوچی که به تنهایی روی بازیکنان دفاعی نیجریه فشار می آورد و به موقع پرس انجام می داد قابل توجه بود. ایران اگر در بازی اول چند گوچی از ابتدا در اختیار داشت، بازی شجاعانه تری مقابل تیم آفریقایی به نمایش می گذاشت و حتی می توانست برنده از میدان خارج شود. البته نباید از بازی موثر پولادی، منتظری و آندو به راحتی گذشت. سمت چپ ایران و راست نیجریه کاملاً در اختیار پولادی بود و او با حفظ تمرکزش تا پایان، چند موقعیت خوب گلزنی را از حریف گرفت. ضمن آنکه حرکات پا به توپ منتظری، شهامت این کار را به سایر بازیکنان نیز منتقل کرد. علاوه بر این ها جنگندگی آندو بار دیگر بسیار به کار تیم ملی فوتبال ایران آمد و او با دوندگی بی امان نشان داد سرباز فداکار ایران است.

نقش کی روش

نبض بازی بیش از آنچه تصور می شد در اختیار سرمربی پرتغالی کشورمان بود. بازیکنان ایران در نیمه دوم همگی خودشان بودند و کاملاً تفکرات تاکتیکی مربی را پیاده کردند. این خود گویای نقش پررنگ کی روش در نیمه مربیان بود. نکته قابل توجه دفاع منطقی و منسجم ایران بود که در هیچ یک از دقایق بازی از قالب خود خارج نشد. حتی زمانی که حس می شد می توان مقابل نیجریه به برتری رسید کسی احساسی فوتبال نکرد. با این وجود تجربه کی روش تاثیر خود را گذاشت و ایران در نیمه دوم بازی خود را به حریف قبولاند؛ آنها اجازه ندادند نیجریه روی دروازه حقیقی خطر ساز شوند و روی تک موقعیت ها فرصت گلزنی نیز خلق کردند تا فرصت پیروزی، هرچند اندک تا پایان با ما همراه باشد.

خودباوری برای بردن

اشاره های بجای مهدوی کیا برای خودباوری در بردن بازی های اول کاملاً محسوس بود. ما برای بردن به زمین نیامده بودیم و این بخاطر کم تجربگی فوتبال ایران در عرصه هایی نظیر جام جهانی است. جایی که نباختن را به پیروزی ترجیح می دهیم و انصافاً حق هم داریم. ایران اگر می خواست و کی روش شهامت کافی را داشت شاید می توانست از نیجریه هر 3 امتیاز بازی را بگیرد با اینکه تساوی هم برای ما با ارزش بود و امید صعود را تا روز آخر برایمان زنده نگه خواهد داشت.

پایان بازی و تساوی بدون گل برابر نیجریه، ایران را به جوجه اردک زشت جام بدل کرد! البته خیلی مهم نیست چون اگر موفق به صعود تاریخی از گروه بشویم آنگاه قوی زیبایی خواهیم شد که چشم خیلی ها را به خود خیره خواهد کرد.

مهدی بشکنی

     
آی اسپورت
2014-06-17 05:10:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر