فهرست
آخرین بیگ فایو هم از پس شاگردان تارتار برنیامد
آخرین بیگ فایو هم از پس شاگردان تارتار برنیامد

آخرین بیگ فایو هم از پس شاگردان تارتار برنیامد

آی اسپورت - تیم نفت مسجد سلیمان که در رقابت های این فصل تحت هدایت مهدی تارتار هیچ شکستی نخورده بود، بعد از ظهر جمعه در چارچوب رقابت های هفته یازدهم لیگ برتر در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم پرسپولیس رفت و در نهایت با یک پیروزی ۱-۰ موفق به کسب ۳ امتیاز این دیدار خارج از خانه شد. این تیم امروز هم در زمین خود با بدشانسی مقابل ذوب آهن به تساوی بدون گل رسید.

شاگردان تارتار پس از گذشت ۱۲ هفته از مسابقات لیگ برتر و ۲ دیدار در جام حذفی همچنان شکست ناپذیر باقی مانده‌اند، آنهم در شرایطی که آنها بازی های خود با هر ۵ تیم بالای جدول را انجام داده‌اند، آنها در کنار ۳ پیروزی خود ۸ مرتبه هم امتیاز ها را با رقبا تقسیم کرده‌اند. اما این نتایج تحسین برانگیز هرگز بدون یک دفاع مستحکم به وجود نمی‌آمدند. بازیکنان نفت مسجد سلیمان در ۱۱ دیدار این فصل ۸گل به ثمر رسانده و ۵ مرتبه دورازه خود را باز شده دیده‌اند، دیدار خارج از خانه آنها در مقابل پیکان که با پیروزی ۳-۲ نفت به اتمام رسید، تنها دیدار شاگردان تارتار در این فصل بوده که در یک مسابقه بیش از یک گل زده یا بیش از یک گل دریافت می‌کنند، آنها در ۱۰ بازی دیگر تنها ۳ گل دریافت کرده‌اند که این نشان دهنده قدرت خط دفاعی آنها و تأثیر آن در نتایج درخشان این تیم است. پس از تیم سپاهان که در این فصل تنها ۱ گل دریافت کرده است، آنها با ۵ گل خورده بهترین خط دفاعی لیگ برتر را در اختیار دارند، اما وجه تمایز آنها با دیگر تیم های تدافعی در چیست؟ کدام بازیکنان و چه تاکتیک هایی باعث رقم خوردن این نتایج و این آمار شده‌اند؟

همواره در لیگ برتر تیم های زیادی به تاکتیک های دفاعی‌ علاقه‌مند هستند و اتخاذ تاکتیک های تدافعی توسط تیم های میانه جدولی در مقابل تیم های قدرتمند در لیگ ما به یک امر معمول تبدیل شده است، اما کمتر تیمی در این فصل به خوبی نفت مسجد سلیمان این سبک از فوتبال را به اجرا درآورده است.

هر تیمی برای اجرای موفق تاکتیک های دفاعی و حراست از دروازه خود نیاز به یک دروازه‌بان مطمئن، دفاع های قدرتمند و سرزن، هافبک های جنگنده و یک روحیه تیمی برای پرس تیم حریف در هر کجای زمین دارد، تمام این بازیکنان در ترکیب نفت مسجد سلیمان دیده می‌شوند، درون دروازه آنها به جز سوشا مکانی یک گلر آینده‌دار به نام حبیب فرعباسی را نیز در اختیار دارند، محمد طیبی با تجربه در قلب خط دفاعی و جلوتر از او میثم نقی‌زاده و علیرضا علیزاده جنگنده در میانه زمین بازی می‌کنند، اما وجه تمایز آنها با دیگر تیم های تدافعی لیگ برتر در جای دیگری است.

روحیه تیمی مناسب را می‌توان در بازگشت های آنها پس از دریافت گل اول دید، یکی از معضلات تاکتیک های دفاعی که مبتنی بر ضد حمله و استفاده از فضای پشت مدافعان حریف هستند، دریافت گل اول بازی است. در این موارد تیم هایی که برنامه مناسبی برای حمله در زمان مالکیت توپ ندارند پس از عقب افتادن از حریف غالباً شاکله دفاعی خود را از دست داده و متحمل شکست های سنگین می‌شوند، اما نفت مسجد سلیمان در این فصل ۴ مرتبه از حریفان خود عقب افتاده و هرگز شکست نخورده‌ است، آنها علاوه بر پیروزی مقابل پیکان، موفق به کسب تساوی برابر تیم های استقلال، شهرخودرو و صنعت نفت آبادان پس از دریافت گل اول شده‌اند.

اما تنها دلیل موفقیت سبک دفاعی نفت MIS در توانایی های تدافعی آنها نیست، یکی از متمایزترین و مهم‌ترین دلایل موفقیت این تیم در تقابل با ۵ تیم بالای جدول توانایی حفظ توپ آنها در مرکز و یک سوم هجومی زمین است، زمانی که یک تیم به دفاع به اصطلاح اتوبوسی روی آورده و توپ بار ها به سمت دروازه آنها شلیک می‌شود همیشه تک موقعیت هایی برای تیم مهاجم به وجود می‌آید، همانگونه که در دیدار مقابل پرسپولیس این موقعیت ها برای آنها پیش آمد اما با درخشش سوشا مکانی و کم دقتی مهاجمان پرسپولیس به هدر رفت، اما شاگردان تارتار با حفظ توپ و پاس کاری در میانه میدان و با حضور هافبک های خلاق و فانتزی باز مانند حسین ابراهیمی، صادق صادقی و سجاد جعفری مدت زمان مالکیت توپ حریف را کاهش داده و تعداد موقعیت های ایجاد شده احتمالی حریف را کمتر می‌کنند.

اما آنها برای کسب امتیازات و بردهای اقتصادی به گلزنی نیز نیاز دارند، زوج خط حمله آنها را ۲ بازیکن با خصوصیات کاملاً متفاوت تشکیل داده‌اند، فرزاد حاتمی مهاجم با تجربه نفت مسجد سلیمان با اینکه نسبت به گذشته کندتر شده است اما همچنان در نبرد های هوایی و سرزنی بسیار موفق است و در کنار او احمد الجبوری بازی می‌کند که دارای فیزیک کوچک ولی سرعت بسیار زیادی است و با استارت های انفجاری خود مدافعان حریف را به دردسر می‌اندازد، تاکتیک اصلی آنها برای باز کردن دروازه حریف اغلب حمله های سریع و استفاده از سرعت الجبوری در فضای پشت سر مدافعان حریف است که در دیدار مقابل پرسپولیس بار ها نمونه هایش را دیدیم و الجبوری چند مرتبه در موقعیت تک به تک با بیرانوند قرار گرفت، هرچند که قدر آن موقعیت ها را ندانست.

البته اصلی‌ترین حربه شاگردان مهدی تارتار برای به گل رسیدن در این فصل استفاده از ضربات سر بوده است، آنها رکورد‌دار بیشترین گل با ضربه سر در لیگ نوزدهم هستند و ۶ گل از ۸ گل خود را در این فصل با ضربه سر به ثمر رسانده‌اند که ارسال های حسین ابراهیمی سازنده ۳ مورد از این گل‌ها بوده است. نفت مسجد سلیمان، تیمی که شاید برای سقوط نکردن و با هزینه های محدود بسته شده بود حال با یک دفاع بتونی و استفاده از تک موقعیت ها بر روی زمین یا هوا تبدیل به تیمی شده است که به هیچ تیمی در لیگ برتر باج نمی‌دهد.

طرفداری

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-11-29 20:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بنیامین
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸، ۲۳:۴۱
بععله، اگر گنالتی ما رو میگرفتن تو جم ... این حرف رو نمیزدی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر