فهرست
گزارش روز: عاقبت همگروهی برزیل با مکزیک!
گزارش روز: عاقبت همگروهی برزیل با مکزیک!

گزارش روز: عاقبت همگروهی برزیل با مکزیک!

آی اسپورت- پیش از این 3 بار و در جام های 1950، 1954 و 1962 دو تیم برزیل و مکزیک در یک گروه قرار گرفته اند. در واقع این برای چهارمین بار است که این دو تیم با یکدیگر همگروه می شوند. شاید به همین خاطر سرنوشت تنها تیم 5 ستاره، به عنوان یکی از مدعیان اصلی فتح جام بیستم، در 3 دوره ای که با مکزیک همگروه بوده جالب توجه باشد، ضمن آنکه این دو تیم در جام جهانی، جز در دور گروهی تقابلی با یکدیگر نداشته اند.

1- جام جهانی 1950: جالب اینجاست که در میزبانی قبلی برزیل نیز، مکزیک یکی از همگروهی های میزبان بود. این دو تیم حتی برگزار کننده بازی افتتاحیه نیز بودند. 24 ژوئن و ورزشگاه ماراکانا میزبان اولین تقابل بهترین تیم منطقه کونکاکاف و بهترین تیم منطقه کونمبول (آمریکای جنوبی) بود. با سوت جرج ریدر انگلیسی مسابقه آغاز شد. سلسائو از همان ابتدای کار نبض بازی را در اختیار گرفت و مشخص بود کار سختی برای کسب پیروزی در نخستین گام نداشت. دو گل از آدمیر و گل های پینتو و بالتازار، برد پر گل 4-0 را برای برزیلی ها به ارمغان آورد.

برزیل میزبان، پس از سرگروهی در اولین گروه مسابقات، در تنها دوره ای که تکلیف تیم های اول تا چهارم جام به صورت گروهی تعیین می شد با کسب 2 برد و یک شکست، با 4 امتیاز (هر برد در این دوره 2 امتیاز داشت.) به نایب قهرمانی اکتفا کرد.

2- جام جهانی 1954: برزیل و مکزیک بار دیگر در گروهA رقابت ها یکدیگر را ملاقات کردند. این دیدار که به طور همزمان در تاریخ 16 ژوئن با سه مسابقه دیگر، اولین بازی های جام بودند با قضاوت داوری از کشور میزبان یعنی سوئیس برگزار شد که برزیل در آن توانست به یک برتری پر گل دیگر دست یابد. پینگا دو بار و بالتازار، دیدی و جولینیو هرکدام یک بار موفق به گشودن دروازه مکزیک شدند تا پیروزی 5-0 نتیجه نهایی دومین تقابل برزیل و مکزیک باشد.

برزیل یکبار دیگر به عنوان تیم صدرنشین به دور بعدی مسابقات راه پیدا کرد اما در دور حذفی به تیم پر قدرت مجارستان که زوج پوشکاش و کوچیس را در اختیار داشت 2-4 باخت تا عایدی از این جام نداشته باشد.

3- جام جهانی 1962: این بار مصاف برزیل و مکزیک در گروه سوم رقم خورد. برزیل نسبت به جدال های قبلی با مکزیک تیم قدرتمندتری بود. همین موضوع سبب شد تا آنها برای سومین بار هم از پس مکزیک برآیند و با دو گل این حریف را شکست دهند. ماریو زاگالو و پله گلزنان برزیل در این بازی بودند که در اولین روز مسابقات و در تاریخ 30 می برگزار شد.

سلسائو پس از کسب رتبه نخست در گروهC به دور حذفی رفت و آنجا با پیروزی بر انگلیس، شیلی (میزبان بازی ها) و چکسلواکی سابق با اقتدار فاتح جام شد.

خرافاتی های برزیلی پس از قرعه کشی نسبت به همگروهی مجدد با مکزیک واکنش منفی داشتند و آن را برای تیم پر امیدشان بدشگون دانستند. آیا ناکامی برزیل در رسیدن به جام، پس از همگروهی با مکزیک در 1950 بازهم در خانه تکرار خواهد شد؟

     
آی اسپورت
2014-06-17 10:47:45
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر