فهرست
نگاهی به تیم ملی بلژیک؛ اسب سیاه جام وارد می شود
نگاهی به تیم ملی بلژیک؛ اسب سیاه جام وارد می شود

نگاهی به تیم ملی بلژیک؛ اسب سیاه جام وارد می شود

بهنام جعفرزاده

آی اسپورت- شاید بلژیک را نتوان در جمع مدعیان اصلی قهرمانی در جام جهانی 2014 قرار داد اما آنها بی تردید یکی از سه تیمی هستند که می توانند عنوان پدیده رقابت ها را به دست بیاورند. بعد از دهه 1980، بلژیکی ها هیچ وقت چنین نسلی از بازیکنان را در اختیار نداشته؛ مجموعه ای ستاره های جوان و با استعداد که حضور در لیگ های بزرگ اروپایی، تجربه لازم برای حضور در رقابت های بزرگ را در اختیار آنها قرار داده است. هرچند این اولین تورنمنت بزرگ بلژیکی ها بعد از یورو 2000 است اما می توان با داشتن چنین بازیکانی، می توان انتظار داشت که بلژیکی ها بازگشتی درخشان به جمع بزرگان فوتبال دنیا داشته باشند.

ترکیب احتمالی؛ از کورتوا تا لوکاکو

بلژیک تقریبا در هر پست، بیش از یک گزینه قابل اعتنا دارد و این به معنای آن است که ویلموتس برای انتخاب ترکیب اصلی اش، همیشه با تردیدهایی روبروست. گزینه های اصلی تیم برای درون دروازه، تیبو کورتوا و سیمون مینوله هستند؛ دو دروازه بانی که در چند فصل اخیر، نمایش های خیره کننده ای برای تیم های باشگاهی شان ارائه دادند؛ هرچند بازی های بهتر کورتوا برای اتلتیکو مادرید، شانس او برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی بلژیک را افزایش داده است.

 

در خط دفاعی، حضور سه مدافع باتجربه، توماس فرمائلن، ونسان کمپانی و یان فرتونگن که تجربه بازی در لیگ برتر را دارند، نشان می دهد که چرا بلژیکی ها تنها با 4 گل خورده در 12 دیدار و ثبت 6 کلین شیت، راهی جام جهانی شدند. ویلموتس در خط دفاعی توبی آلدرویلد، مدافع اتلتیکو مادرید، را هم در اختیار دارد که اگرچه در اتلتیکو خیلی فرصت بازی پیدا نکرده، اما پیش از آن در آژاکس نشان داده که چه توانایی هایی دارد.  

اما نقطه قوت بلژیکی ها، بی تردید خط میانی این تیم است؛ جایی که ستاره هایی مانند اکسل ویتسل، مروان فلینی، استون دفور، کوین ده بروین، کوین مارالاس، عدنان یانوزای و ادن آزارد، یکی از گران ترین خطوط میانی جام را به وجود آورده اند. در این بین، حضور اکسل ویتسل، ستاره زنیت که از او با عنوان \"مغز تیم ویلموتس\" یاد می شود و آزارد، در ترکیب اصلی تقریبا قطعی است.

 

در نوک خط حمله هم گزینه نهایی از بین دریس مرتنز و روملو لوکاکو انتخاب می شود؛ دو ستاره ای که فصل بسیار خوبی را با ناپولی و اورتون سپری کردند. شاید تنها بدشانسی ویلموتس، از دست دادن کریستین بنته که به دلیل مصدومیت بود؛ مهاجمی که این فصل در استون ویلا عالی کار کرد اما مصدومیت از ناحیه پاشته آشیل، جام جهانی را از او گرفت.

از 1-5-4 تا 3-3-4

ویلموتس احتمالا در جام جهانی هم مانند مرحله گروهی تیمش را با آرایش 3-3-4 یا 1-5-4 مقابل حریفان قرار می دهد؛ با تاکید روی حرکات عرضی بال ها پشت محوطه جریمه حریف و پاس های تک ضربه در میانه زمین.

در آرایش 1-5-4، آنها می توانند از تعداد بیشتر هافبک های شان در میانه زمین به نفع خودشان استفاده کنند؛ به ویژه اینکه هافبک های تکنیکی آنها توان حمل توپ بالایی دارند. ده بروین و دریس مرتنز که معمولا پشت سر لوکاکو قرار می گیرند،علاوه بر اینکه هماهنگی بالایی با آزارد و میرالاس در دو سمت دارند، در هنگام ارسال ها هم می توانند باعث برتری عددی بلژیک در محوطه جریمه حریف شوند. علاوه بر این، آرایش 1-5-4 کمک می کند تا بلژیکی خیلی زود توپ را از حریف پس بگیرند.

در آرایش 3-3-4، آنها با داشتن بازی سازهای سرعتی، می توانند در ضد حملات خطر زیادی روی دروازه حریف ایجاد کنند. در این آرایش، مثلث هجومی از آزارد در سمت چپ، ده بروین یا میرالاس در سمت راست و لوکاکو در میانه زمین تشکیل می شود. ویتسل در پست هافبک دفاعی، وظیه محافظت از خط دفاعی را برعهده می گیرد و فلینی و دمبله وظیفه برقراری ارتباط بین خطوط دفاعی و حمله را برعهده دارند. 

پرس شدید و فلج کردن حریف

سبک بازی بلژیک تکیه زیادی به یارگیری های فشرده دارد؛ ویلموتس از بازیکنانش می خواهد که در زمان از دست دادن توپ، خیلی سریع با پرس، بار دیگر مالکیت توپ را از آن خود کنند.در واقع هر بار که تیم حریف در نیمه خودی صاحب توپ می شوند، بازیکنان بلژیک با پرس شدید، آنها را مجبور به اشتباه می کردند.

آنچه باعث می شود بلژیکی ها بتوانند تاکتیک یارگیری شان را به بهترین شکل اجرا کنند، میانگین قدی بالای این تیم است. همه هر چهار مدافع اصلی تیم، دو هافبک و مهاجم تیم، بازیکنانی بلند قامت هستند که در نبردهای هوایی هم کفه ترازو را به سمت تیم شان سنگین می کنند. در واقع با چنین تاکتیکی است که بلژیک موقعیت های گلزنی بسیاری کمی در طول بازی در اختیار بازیکنان حریف قرار می دهد و بخش مهمی از آمار گل خورده پایین این تیم، به موقعیت ها گلزنی کمی که در اختیار بازیکنان حریف قرار می گیرد، برمی گردد.

 

آماده رقابت با بزرگان

آنچه باعث می شود بسیاری به موفقیت احتمالی بلژیک در جام جهانی خوش بین باشند، توازن مناسب این تیم برای اجرای دو سبک متفاوت است. آنها نه تنها می توانند یک تیم کاملا هجومی باشند و فوتبالی مالکانه را به اجرا بگذارند، بلکه توانایی این را دارند که به تیمی تدافعی تبدیل شوند که از ضدحملات برای رسیدن به گل استفاده می کند. این در رقابت هایی که موفقیت در آن، حتی در مرحله گروهی، به نتیجه یک دیدار بستگی دارد، اهمیت زیادی خواهد داشت.

روزنامه اعتماد

     
آی اسپورت
2014-06-17 20:13:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر