فهرست
کالدرون-یحیی و دو سوال؛ شوخی که نمی‌کنید؟
کالدرون-یحیی و دو سوال؛ شوخی که نمی‌کنید؟

کالدرون-یحیی و دو سوال؛ شوخی که نمی‌کنید؟

آی اسپورت - یحیی گل‌محمدی از پنج بازی اولش روی نیمکت پرسپولیس فقط دو مسابقه را برده؛ آماری که حتی با در نظر گرفتن دشواری و فشردگی این رقابت‌ها هم چندان قابل دفاع نیست. او تیم را در اوج دوران آمادگی و در شرایطی به دست گرفت که سرخپوشان هفت پیروزی پیاپی کسب کرده بودند. بنابراین انتظارها از یحیی بالاست و به همین دلیل مخصوصا مساوی اخیر با الشارجه امارات که صعود پرسپولیس از مرحله گروهی لیگ قهرمانان را به خطر انداخت، با انتقادهای زیادی همراه شده است. در این میان اما برخی معتقدند همانطور که گابریل کالدرون نیز در شروع کارش روی نیمکت پرسپولیس متحمل چند شکست شد و پس از آن تیمش را ساخت، ممکن است یحیی گل‌محمدی هم با عبور از شرایط فعلی به فصل درخشش و نتیجه‌گیری در پرسپولیس برسد. این گروه عقیده دارند انتقادات فعلی چندان منصفانه نیست و باید به گل‌محمدی هم مثل کالدرون زمان داد. در اصل اینکه هر کادرفنی برای تسلط بر امور و پیاده کردن اندیشه‌های تاکتیکی‌اش نیاز به زمان دارد شکی نیست، اما در مورد مقایسه مزبور حداقل دو نکته کلیدی جلب توجه می‌کند.

یک- منظور از جمله «همانطور که به کالدرون زمان دادید به یجیی هم فرصت بدهید» روشن نیست. سوال این است که چه کسی به کالدرون فرصت داد؟ اگر مقصود هواداران، کارشناسان و منتقدان باشد که خیلی از اینها از همان روزهای اول به خون کالدرون تشنه بودند و برای اخراجش لحظه‌شماری می‌کردند. گروهی از همین هواداران در حاشیه بازی با نفت مسجد سلیمان حتی نام برانکو را صدا زدند و درست تا بازی آخر یعنی دیدار با نساجی قائم‌شهر خبری از یک ایسلندی ساده با ترجیع‌بند «کالدرون» نبود. آیا این اسمش زمان دادن و حمایت است؟ محمدحسن انصاری‌فرد هم به عنوان مدیرعامل صراحتا گفته بود: «فقط تا زمانی از کالدرون حمایت می‌کنیم که در کورس قهرمانی باشیم.» شما به کجای این ادبیات می‌گویید حمایت؟ به علاوه فراموش نکنیم کالدرون با وجود چهار شکستی که در نیم‌فصل اول داد، همیشه معدل امتیازگیری خوبی داشت، چون اغلب مسابقات را می‌برد. تیم کالدرون فقط یک مساوی برابر ماشین‌سازی تبریز داشت که آن هم صرفا به خاطر پنالتی چیپ و خودخواهانه علی علیپور در دقیقه نود ثبت شد. یحیی اما اهل مساوی کردن است و دوره اول حضورش در پرسپولیس هم این موضوع را نشان داده بود. مساوی شاید تلخکامی باخت را نداشته باشد، اما به اندازه دو سوم امتیازات هر شکست، امتیاز تلف می‌کند.

دو- و اما مساله کلیدی‌تر؛ کالدرون کلا از یک کشور، فرهنگ و فوتبال دیگر به ایران آمده بود و فقط چند هفته طول می‎‌کشید تا اسم بازیکنان را درست یاد بگیرد. بنابراین طبیعی بود که مدارا با او بیشتر باشد. یحیی گل‌محمدی اما ایرانی است، پیشکسوت پرسپولیس بوده و حتی در این تیم سرمربیگری هم کرده است. یحیی با خیلی از بازیکنان فعلی پرسپولیس کار کرده یا رفیق بوده، بنابراین طبیعتا به زمان کمتری برای تطبیق با تیم نیاز دارد. اینکه انتقادات از گل‌محمدی قدری تندتر است، اصلا جای تعجب ندارد. او با علم به اینکه چه چیزی انتظارش را می‌کشد، برای دومین بار سکان هدایت پرسپولیس را به دست گرفت و این موضوع برای خودش و باشگاه کلی هزینه مالی و عاطفی به همراه داشت. بنابراین طبیعی است که انتظارات از او بالاست و مقایسه یحیی با کالدرون غیرمنطقی خواهد بود.

بانک ورزش

۷ ۱  
آی اسپورت
2020-02-22 02:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
AshkanRed
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸، ۰۸:۴۴
متاسفانه دخالت های بی جا وزارت وزرش کمر هر سه تیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا رو شکست . هر چند هنوز برای سپاهان شانس صعود باید قایل شد و لی پرسپولیس استقلال شهرخودرو نابود شد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر