فهرست
آیا در مقابل نیجریه نتیجه خوبی گرفتیم؟
آیا در مقابل نیجریه نتیجه خوبی گرفتیم؟

آیا در مقابل نیجریه نتیجه خوبی گرفتیم؟

ثروتمندترین باشگاه‌های اروپا در فصل 2013-2914 این‌ها بودند: رئال مادرید، بارسلونا، بایرن مونیخ، منچستر سیتی و پی‌اس‌جی. به جز بارسلونا بقیه آن‌ها امسال جام بردند و قهرمان شدند. بارسلونا هم البته شانس داشت اما به دلایلی که مفصل است نتوانست امسال جامی ببرد. همین تیم‌ها سال قبل و سال قبل‌ترش هم صاحب جام شدند و درخشیدند یا لااقل مدعی جدی بودند. دلیلش می‌دانید چیست؟ شرایط مالی خوب. وقتی پول دارید بازیکنان خوبی می‌خرید و قهرمان می‌شوید. این منطق فوتبال امروز است. قاعده‌ای که کمابیش رعایت می‌شود. و البته همیشه استثناهایی هم هست. مثل اتلتیکو مادرید در همین فصل گذشته که گردش مالی‌اش هیچ تناسبی با رقبایش نداشت. برای همین هم هست که نتایج اتلتیکو شگفتی محسوب می‌شود. راهی بر خلاف جریان اصلی. و البته قاعده دیگری هم هست که می‌گوید این استثناها ماندگار نیستند. جریان قدرتمند مالی فوتبال اجازه دوام به آن‌ها نمی‌دهد. استثناها در یکی دو فصل خوب‌اند، در چند بازی شگفت انگیز اند و بعد در تاریخ محو می‌شوند.

وب‌سایت www.statista.com آماری منتشر کرده از ارزش مالی هر کدام از تیم‌های حاضر در جام جهانی 2014 بر اساس قیمت بازیکنانشان. در این جدول اسپانیا با مجموع 622 میلیون یورو گرانقیمت‌ترین تیم و هندوراس با 21.15 میلیون یورو کم ارزش‌ترین تیم است. ارزشی که برای تیم هر کشور در این جدول آمده نسبت معناداری با موفقیت آن تیم دارد. 4 تیمی که مدعیان اصلی بردن جام هستند ( به جز فرانسه که با قدری اختلاف نسبت به آرژانتین در رتبه چهارم قرار گرفته) در بالای این جدول قرار گرفته‌اند و جالب است که مثلا تیم‌هایی مثل انگلستان و ایتالیا به همدیگر بسیار نزدیک‌اند ( بازی زیبای این دو تیم را که فراموش نکرده‌اید؟)
این جدول به نظرم با تقریب خوبی بر اساس قاعده اصلی فوتبال امروز یعنی شاخص مالی، اختلاف سطح بازی تیم‌ها را در جام جهانی نشان می‌دهد. اگر توقع داریم برزیل بتواند بدون زحمت کرواسی را شکست دهد چندان بی راه نیست (نسبت 467.5 میلیون یورو به 193) و فرانسه البته که باید بتواند با گل‌های زیاد هندوراس را شکست بدهد ( 411 میلیون یورو به 21). شگفتی‌ها هم با همین منطق جور در می‌آیند. قاعدتا هلند ( با ارزش 207.5) نباید 5 گل به اسپانیا (622 میلیون) بزند و از آن عجیب‌تر 3 گل کاستاریکا (29.63) به اروگوئه (217.63) است. 4 گل آلمان به پرتقال هم قدری عجیب است ( نسبت 562 به 297).

اگر دوست داشتید برای پیش بینی بازی‌ها شما هم از این روش استفاده کنید. تقسیم ارزش مالی تیم‌ها بر یکدیگر می‌تواند با تقریبی که زیاد هم بی راه نیست تعداد گل‌های معقولی که تیم قوی‌تر احتمال دارد بزند را نشان بدهد. مثلا تقسیم ارزش مالی تیم برزیل بر کرواسی عدد 2.42 را نشان می‌دهد. بنابراین برزیل قاعدتا و در شرایط عادی بین دو تا سه گل به کرواسی خواهد زد. از آن طرف هم تقسیم دو شاخص آلمان و پرتقال ( یعنی عدد 2.9) معنی‌اش این است که فاصله میان این دو تیم قاعدتا نباید 4 گل باشد.

ارزش تیم ملی ایران در این آمار 24.1 میلیون یورو است. پایین‌ترین رقم در گروه F. اگر بخواهیم با قاعده‌ای که گفتم نتایج بازی‌هایمان را بر اساس قواعد فوتبال امروز حدس بزنیم به ترتیب به این نتایج می‌رسیم. نیجریه با ایران: 3.6 ، آرژانتین با ایران 16.24 و بالاخره بوسنی باایران: 4.76 . فکر می‌کنم حالا روشن‌تر می‌شود به سوال اصلی پاسخ داد. آیا ما در مقابل نیجریه نتیجه خوبی گرفتیم؟ بله نتیجه بسیار خوبی گرفتیم. طبق قاعده ما باید این بازی را با 3 گل می‌باختیم. اما شکست نخوردیم و امتیاز گرفتیم. آیا باید منتظر شکست سنگین در مقابل آرژانتین و بوسنی باشیم؟ بله حتما.
ما در مقابل نیجریه خوب بودیم و اگر بتوانیم از هر کدام از دو بازی پیش رو امتیاز دیگری بگیریم معنایش این است که شگفتی خلق کرده‌ایم و این را آمار مالی و اقتصادی می‌گوید. همان چیزی که منطق اصلی فوتبال امروز است.

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-18 13:53:35
نظر دهید

۱ نظر
حسن عباسی
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۳۱
جواد جان
اگر طبق معیار مالی هم حساب کنیم باید بگیم نیجریه 3.6 ایران 1 نه ایران صفر
و در این صورت هیچ بازی ای نمی تواند چند به صفر تمام شود چون باید نسبت ارزش مالی اش بی نهایت باشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر